Jak montować podsufitkę?

Do wyboru są dwa warianty - montaż podsufitki bezpośrednio do wystających końców krokwi lub na dodatkowym ruszcie, w płaszczyźnie prostopadłej do ściany domu.

Jak montować podsufitkę?
Gamrat SA Systemy rynnowe, podsufitki, deska tarasowa, systemy rurowe, węże i przewody elastyczne, odwodnienia liniowe
Dane kontaktowe:
13 491 47 49, 606 787 166 (Informacja techniczna)
Mickiewicza 108 38-200 Jasło

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Mocowanie podsufitki do krokwi wykonuje się najczęściej na bardzo spadzistych dachach z daleko wysuniętymi okapami, gdyż wtedy zamocowanie poziome może kolidować np. z oknami, a dach tak wykończony może sprawiać wrażenie zbyt ciężkiego. Ruszt do poziomego mocowania podsufitki wykonuje się z łat drewnianych o przekroju 3 × 4 cm lub 4 × 5 cm, dobrze wysuszonych i zaimpregnowanych preparatem grzybo- i owadobójczym. Rozstaw łat montażowych – do których bezpośrednio przybijana będzie podsufitka – zależy od rodzaju użytych paneli.

Podsufitka z:

  • paneli jednowarstwowych wymaga zamocowania w odstępach nie większych niż 30–40 cm,
  • paneli komorowych oraz desek – co 60 cm. Montaż rusztu i podsufitki wykonuje się po ociepleniu i otynkowaniu domu.

Rozpoczyna się od przybicia listew brzegowych wzdłuż łat montażowych w odstępach nie większych niż 40 cm. Panele przycięte na odpowiednią długość umieszcza się kolejno w wycięciach listew brzegowych i przybija do łat. W narożach i innych miejscach łączenia mocuje się listwy łączące lub kątowe. Panele perforowane powinno się montować w odstępach ok. 1 m oraz w pobliżu narożników. W podobny sposób montuje się również panele komorowe (elewacyjne) i z blachy.

opracowanie: IRBJ
zdjęcia: Gamrat