Styl skandynawski
Styl skandynawski we wnętrzach pojawił się za sprawą szwedzkiego artysty Carla Larssona, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Jego malarski styl charakteryzował się użyciem rozjaśnionych akwareli, za pomocą których przedstawiał codzienne życie mieszkańców Skandynawii. Popularyzacja tego stylu zaczęła się jednak dopiero w latach 50-tych XX wieku za sprawą skandynawskich projektantów wnętrz, którzy rozsławili go na cały świat. XXI wiek przyniósł ponowny boom na proste wnętrza utrzymane w bieli, które przełamywane są geometrycznymi i kolorowymi akcentami.
Styl skandynawski w łazience
Urządzenie łazienki w skandynawskim stylu nie jest trudne, o ile zaczniemy od dobrej bazy. Powinny składać się na nią płytki w jasnym lub białym kolorze (niekoniecznie musi to być czysta biel) oraz odpowiednie meble. Skandynawski design opiera się na prostocie - dlatego najlepiej sprawdzą się takie kolekcje mebli jak Qubic czy Prima marki ANTADO.
Dzięki jasnym, prostym meblom pomieszczenie będzie wydawać się optycznie większe. Nie należy też przesadzać z liczbą mebli, powinno ich być jak najmniej - w tym przypadku warto postawić na pakowne meble - propozycje marki ANTADO mają pojemne półki i szuflady, które zapewniają odpowiednią ilość miejsca.
Aranżacja wnętrza
Wnętrza zaaranżowane w stylu skandynawskim powinno przede wszystkim być praktyczne, estetyczne oraz bardzo komfortowe. Liczbę akcesoriów ogranicza się w nim zwykle do niezbędnego minimum, a te, które znajdują się w łazience, powinny być ze sobą spójne.
Tak naprawdę styl skandynawski pozwala na dużą dowolność, jeśli chodzi o wybór dodatków. Można postawić na jednolite, monochromatyczne dodatki z lekkim zdobieniem, takie jak kolekcja Glossy marki SEALSKIN, a także na elementy na wysoki połysk - na przykład z serii Bold Chrome marki TIGER - czy też odwołać się do natury, wybierając elementy z linii Pierra SEALSKIN.
Tekstylia w skandynawskim stylu
Styl skandynawski lubi się z tekstylnymi dodatkami. Grube ręczniki, puchate koce, miękkie dywaniki i wzorzyste zasłony są tym, co najlepiej się tam sprawdzi! Warto postawić na geometryczne wzory, które idealnie pasują do surowych wnętrz.
Dodatki takie jak kosz na pranie Angoli marki SEALSKIN są nie tylko estetyczne, ale też bardzo funkcjonalne. Doskonałym dopełnieniem dla wnętrza skandynawskiego będą zasłony Bloki lub Nautica tego samego producenta.
Są one wykonane z wytrzymałego materiału, nie przepuszczają wody, a ich proste wzornictwo stanowi idealne uzupełnienie łazienki urządzonej w skandynawskim stylu!
źródło i zdjęcia: Coram