Potrzebne miejsce:
Wysokość 78 cm / szerokość 100 cm / głębokość 44 cm.
Materiały:
Drewno:
- 2 listwy o długości 2 m, (34 x 54 mm), drewno świerkowe, na listwy poprzeczne,
- 1 listwa o długości 2,5 m, (34 x 54 mm), drewno świerkowe, na ramę,
- 2 listwy o długości 2,5 m, (38 x 38 mm), drewno świerkowe, na uchwyty do roweru.
Wkręty:
- 40 wkrętów do drewna, ocynkowanych (5,0 x 70 mm).
Farba:
- 0,75 l farby do drewna, odpornej na wpływ warunków atmosferycznych, kolor wedle uznania (w przypadku naszego projektu: błękitny).
Narzędzia:
- akumulatorowa piła uniwersalna Bosch EasySaw12,
- wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch EasyDrill 12-2,
- akumulatorowa szlifierka uniwersalna Bosch EasySander12 i papiery ścierne,
- system natryskowy Bosch PFS 3000-2,
- wiertło do drewna (4 mm),
- brzeszczot do wyrzynarek T308 BF firmy Bosch.
Inne:
- kątownik nastawny,
- ołówek,
- szpatułka,
- 1 tuba szpachlówki uniwersalnej,
- haki (ilość wedle uznania),
- rękawice robocze.
Czas: ok. 2 godziny plus czas schnięcia i czas poświęcony na zakup materiałów.
Krok 1
Zaznacz, jak mają być przycięte listwy drewniane na ramę (34 x 54 mm) oraz listwy na uchwyt do rowerów (38 x 38 mm). Na ramę: przytnij z dwóch listew o długości 2 m cztery długie listwy poprzeczne na tył i część dolną (każda o długości 92 cm), z wąskiej listwy o długości 2,5 m dwie listwy narożne (każda o długości 78 cm) oraz dwie boczne listwy na część dolną (każda o długości 43,5 cm). Do wykonania uchwytów należy przyciąć: z dwóch szerszych listew o długości 2,5 m osiem listew, każda po 57 cm, które po obu stronach muszą być ścięte pod kątem 45 stopni. Wykorzystaj do tego kątownik nastawny.
Krok 2
Przy użyciu akumulatorowej piły uniwersalnej Bosch EasySaw przytnij listwy drewniane do zaznaczonej wcześniej długości. Dla większego bezpieczeństwa zamocuj listwy do ławy roboczej i stosuj przy pracy rękawice robocze.
Krok 3
Teraz możesz rozpocząć budowę ramy stojaka. Ułóż obok siebie cztery długie listwy poprzeczne, z których powstanie tył i dół stojaka, dwie dłuższe listwy boczne oraz dwie boczne listwy na spód. Następnie wywierć otwory używając wiertarko-wkrętarki akumulatorowej Bosch EasyDrill 12-2 z wiertłem do drewna (4 mm). Po wywierceniu należy zmontować wszystkie części stojaka, używając wiertarko-wkrętarki akumulatorowej i wkrętów do drewna. Łby wkrętów powinny być całkowicie zagłębione w materiale. Później miejsca te zostaną zaszpachlowane.
Krok 4
Pomiędzy środkową listwą poziomą z tyłu, a dolną listwą z przodu zamontuj osiem listew ściętych pod kątem 45 stopni. Listwy te utworzą zatoczki do parkowania rowerów i hulajnóg. Zanim przystąpisz do skręcania elementów, pamiętaj o wywierceniu otworów. Dzięki temu zatoczki będą miały taką samą szerokość. Do tego celu możesz ponownie użyć wiertarko-wkrętarki akumulatorowej wyposażonej w wiertło do drewna (4 mm). Następnie przykręć listwy do ramy.
Krok 5
Po zamocowaniu listew należy zaszpachlować miejsca łączenia elementów: użyj szpachlówki uniwersalnej, która nadaje się także do drewna. Następnie starannie oszlifuj zaszpachlowane miejsca - zrobisz to z łatwością przy użyciu akumulatorowej szlifierki uniwersalnej Bosch EasySander12.
Krok 6
Pora na kolor! Stojak będzie wyglądał jeszcze ładniej, jeśli go pomalujesz. Do malowania możesz użyć systemu natryskowego, np. PFS 3000-2 firmy Bosch, który zapewnia równomierne pokrycie: ustaw "strumień okrągły" i maluj kolejno listwę za listwą, a następnie pozostaw do wyschnięcia - Twój kolorowy stojak jest już gotowy. Możesz teraz dodatkowo zamocować do niego haki, na których potem zawiesisz kaski i inne akcesoria. W ten sposób zyskujesz dodatkową przestrzeń do przechowywania.
Wskazówka: aby zapewnić optymalny rezultat malowania, przy nanoszeniu farby należy zachować odległość ok. 25 cm (jest to mniej więcej szerokość dwóch dłoni).
Stojak rowerowy jest już gotowy! Nie pozostaje zatem nic innego, jak wybrać się na wycieczkę rowerową, po której zaparkujesz swój wehikuł w bezpiecznym miejscu!
źródło i zdjęcia: Robert Bosch Sp. z o.o.