Skonstruowany własnoręcznie domek stanie się ulubionym miejscem zabaw Twojego malucha. Skończony projekt będzie miał ok. 105 cm wysokości, ok. 78 cm szerokości i głębokość ok. 70 cm. Zrobisz go w 4 godziny. Zatem do dzieła!
Potrzebne materiały:
- drewno: 8 listew o przekroju kwadratowym, długość 1,5 m (38 x 38 mm), 1 deska drewniana, długość 2,5 m (18 x 200 mm),
- 50 cynkowanych wkrętów do drewna 4 x 80 mm,
- ok. 0,7 l farby odpowiedniej dla małych dzieci (norma EN 71-3),
- szpatułka i 1 tuba szpachlówki do drewna,
- rękawice robocze
Narzędzia i osprzęt:
- akumulatorowa piła uniwersalna Bosch EasySaw12;
- wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch EasyDrill 12-2;
- system natryskowy Bosch PFS 1000,
- wiertła do drewna (3 mm) z pogłębiaczem, brzeszczot do wyrzynarek 308 BF firmy Bosch.
Przed przystąpieniem do pracy zeskanuj kod QR i pobierz schemat projektu.
Działamy!
Krok 1
Przy pomocy piły Bosch EasySaw12, potnij drewno na listwy o długości 70 cm tak, aby zgodnie ze schematem projektu uzyskać:
- 4 rozpórki boczne
- 4 wsporniki narożne ("A1" na schemacie projektu)
- 4 rozpórki na przód i tył ("A2" na schemacie projektu)
- listwę szczytową ("A3" na schemacie projektu).
Następnie 2 listwy dachowe przytnij do długości 50 cm ("B" na schemacie projektu), a 2 pozostałe listwy do długości 46,2 cm ("C"). Wszystkie cztery listwy dachowe dopasuj do kąta nachylenia dachu: w tym celu zetnij dolne krawędzie każdej z listew pod kątem 45 stopni tak, aby połączone tworzyły kąt prosty. Po przycięciu krawędzi starannie je oszlifuj.
Krok 2
Następnie w listwach bocznych i wspornikach narożnych ("A1"), które posłużą do wykonania boków, wywierć otwory zgodnie z oznaczeniami na schemacie projektu, np. wiertarko-wkrętarką akumulatorową Bosch EasyDrill 12-2. Użyj wiertła do drewna z pogłębiaczem (3 mm), aby wkręty nie wystawały ponad powierzchnię drewna. Złóż i skręć ze sobą rozpórki i wsporniki narożne ("A1"). Powstałe w ten sposób dwie ramy połącz rozpórkami ("A2") na górze i na dole tak, aby powstał sześcian. W tym celu ponownie wywierć otwory wiertłem z pogłębiaczem.
Krok 3
Czym byłby domek bez dachu? Dwie pary listew dachowych ("B" i "C") przyłóż do siebie pod kątem prostym, wywierć otwory i skręć - krótsza z pary listew powinna wchodzić pod listwę dłuższą. Ścięte wcześniej ukośnie zakończenia listew będą tworzyć dolne krawędzie, które później zostaną zamocowane do konstrukcji domku. Następnie obydwa boki dachu połącz na górze z listwą szczytową ("A3") i przykręć. Gotowy dach osadź na konstrukcji domku i wywierć otwory zgodnie ze schematem projektu, a następnie skręć ze sobą elementy - także tutaj wkręty muszą być zagłębione w materiale.
Krok 4
Aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i zwiększyć stabilność konstrukcji, domek obuduj z trzech stron deskami ("D" na schemacie projektu). Deskę przytnij w taki sposób, aby mieściła się z boku (długość 62,4 cm) oraz z tyłu (długość 70 cm) konstrukcji domku. Włóż przycięte elementy między wsporniki i od zewnątrz przykręć dwoma wkrętami do ramy. Także w tym przypadku należy najpierw wywiercić od zewnętrznej strony otwory, używając wiertła z pogłębiaczem. Miejsca otworów są oznaczone na schemacie projektu. Miejsca, w których znajdują się wkręty, wypełnij szpachlówką do drewna. Po wyschnięciu wszystkie miejsca jeszcze raz dokładnie oszlifuj.
Krok 5
Po wygładzeniu powierzchni drewnianych możesz pomalować domek,np. systemem natryskowym PFS 1000 firmy Bosch, który umożliwia szybkie i równomierne nakładanie farby. Uwaga: należy użyć farby odpowiedniej dla małych dzieci, tzn. Takiej, która spełnia wymagania normy EN 71-3. Najlepszy rezultat uzyskasz ustawiając dyszę do malowania "strumieniem okrągłym" i trzymając pistolet natryskowy w odległości ok. 20 do 25 cm od malowanej powierzchni. Pozostaw do wyschnięcia na kilka godzin, najlepiej na całą noc.
Wnętrze domku możesz wyłożyć miękkimi poduszkami i kocem, zawiesić grzechotki i zabawki - domek dla Twojego malucha jest gotowy!
źródło i zdjęcia: Robert Bosch Sp. z o.o.