Wystarczy odrobina umiejętności majsterkowicza, by szybko skonstruować taki bar. Dodaj odpowiednie dekoracje, aby podkreślić atmosferę mistrzostw i możesz zaprosić gości na wspólne oglądanie rozgrywek.
Czas: ok. 3 godziny
Potrzebne materiały:
- 1 paleta o wymiarach 120 x 80 x 14,4 cm
- 1 laminowana płyta drewniana, wymiary 120 x 40 cm, grubość ok. 20 mm
- 2 laminowane płyty drewniane, wymiary 120 x 25 cm, grubość ok. 20 mm
- 1 kantówka, wymiary 200 x 8 x 8 cm
- 2 drewniane deski, wymiary 200 x 10 x 2,5 cm
- 46 wkrętów z łbem wpuszczanym, 4 x 50 mm, do bocznych ścianek i blatu
- 8 wsporników oraz 4 wkręty, 4 x 40 mm
- 1 uchwyt meblowy i pasujące do niego wkręty
- pianka profilowana falista do pokryć bitumicznych: ok. 2 x 40 cm
- lodówka turystyczna (ze zdejmowanym wiekiem)
- 2 puszki farby 2 w 1 x 750 ml - do zastosowań na zewnątrz
- mata filcowa
- ochronne: rękawice, okulary i maska na twarz
Potrzebne narzędzia:
- akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa PSB 18 LI-2 Ergonomic
- szlifierka uniwersalna PSM 200 AES z papierem ściernym o ziarnistości 80 i 120
- piła NanoBlade AdvancedCut 50 z ostrzem NanoBlade Wood Basic 50
- system natryskowy PFS 1000
- nóż do wykładzin / nóż introligatorski
- ołówek
- składana linijka
- zwornice śrubowe (ściski)
- klej montażowy
Krok 1
Paletę wykorzystamy do wykonania tylnej ściany baru ogrodowego. Przytnij wszystkie inne płyty na wymiar, używając piły Bosch NanoBlade AdvancedCut 50:
- Duża drewniana płyta będzie blatem baru ogrodowego. Po jej lewej stronie wykonaj wycięcie na lodówkę - skorzystaj z funkcji cięcia wgłębnego piły. Wycięty kawałek blatu posłuży później jako wieko.
- Z dwóch mniejszych wykonaj 3 półki: 1 na dół (o długości 120 cm), 1 na lodówkę (w zależności od szerokości lodówki, maks. 40 cm, jeśli półka na butelki ma długość 80 cm) oraz 1 na butelki (o długości ok. 80 cm).
- Z każdej z drewnianych desek utnij 5 listew o długości 40 cm. Utworzą one osłonę boczną baru.
- Z kantówki powstaną dwa słupki narożne, służące jako element stabilizujący dla ścianek bocznych i blatu. Kantówkę przytnij na długość 80 cm, tak aby każdy słupek miał taką samą wysokość jak paleta.
- Górne nóżki palety należy odciąć, aby wygodnie zmieścić lodówkę.
Krok 2
Oszlifuj wszystkie krawędzie cięcia za pomocą szlifierki uniwersalnej Bosch PSM 200 AES. Paletę należy oszlifować dwukrotnie, aby usunąć wszelkie drzazgi: najpierw używając papieru ściernego o ziarnistości 80, a następnie 120.
Krok 3
Paletę można pomalować na dowolny kolor - my pomalowaliśmy ją na biało. Użyj systemu natryskowego PFS 1000 i maluj paletę najpierw w poziomie, a następnie drugi raz w pionie (staraj się utrzymywać odległość ok. 30 cm od drewna) i pozostaw ją do wyschnięcia na 1-2 godziny. Kiedy pomalujesz paletę, przejdź do malowania pozostałych elementów.
Krok 4
Użyj wsporników oraz akumulatorowej wiertarko-wkrętarki udarowej PSB 18 LI-2 Ergonomic, aby zamocować trzy półki do poprzecznych listew palety (wkręty 4 x 40 mm). Pierwsza półka posłuży jako dół baru ogrodowego, należy ją przykręcić do dolnej listwy palety. Druga półka posłuży do ustawienia lodówki, dlatego do jej zamocowania należy wybrać listwę z uwzględnieniem wysokości lodówki. Trzecia półka będzie zamocowana po przeciwnej stronie od lodówki i należy ją zamocować do listwy palety, która lekko wystaje w górę.
Krok 5
Piankę należy przykleić za pomocą kleju montażowego do trzeciej, wyżej umieszczonej półki. Będzie to miejsce na butelki.
Krok 6
Teraz użyjemy wkrętów z łbem wpuszczanym: przykręć 5 desek po lewej i po prawej stronie palety jako osłonę boczną. Następnie, używając wkrętów, zamocuj dwa kawałki kantówki jako słupki na przednich krańcach baru ogrodowego.
Krok 7
Na końcu użyj kleju montażowego, aby przykleić wierzch wieka lodówki do dolnej części drewnianego wieka, które wcześniej wyciąłeś z blatu. Pozostaw do wyschnięcia. Następnie, za pomocą dwóch wkrętów zamocuj uchwyt meblowy na wierzchu drewnianego wieka. Wieko musi szczelnie zamykać lodówkę, aby nie uciekało zimno i nie topniały włożone do lodówki kostki lodu.
Porada eksperta:
"Aby bar ogrodowy, ale także każdy inny mebel używany na świeżym powietrzu, był odporny na działanie warunków atmosferycznych, zalecamy wyłożenie go od spodu folią do oczek wodnych lub wykonanie cokołu. Dzięki temu drewno nie będzie wchłaniać wilgoci z podłoża i zachowa na dłużej piękny wygląd." Dino Oberle, ekspert Bosch w dziedzinie majsterkowania.
źródło i zdjęcia: Robert Bosch Sp. z o.o.