Poznaj swoje potrzeby
- "Jeśli nie wiemy od czego zacząć planując teren zielony, wspólnie z wszystkimi domownikami wypiszmy na kartce nasze potrzeby. – Pierwszym krokiem do stworzenia wymarzonej strefy wejściowej, jest etap planowania, w który warto zaangażować wszystkich członków swojej rodziny, więc rozsiądźcie się wygodnie, przyszykujcie ołówek i notatnik i zacznijcie spisywać na kartce swoje potrzeby." – sugeruje Joanna Kędzierska.
Dobrą praktyką jest znalezienie inspiracji z Internetu czy prasy. Dobrze zaprojektowana przestrzeń charakteryzuje się tym, że jest estetyczna, funkcjonalna i trwała. Łącząc wszystkie te wyznaczniki dobrej przestrzeni, możemy być pewni, że efekt będzie oszałamiający!
Estetyka
- "Przestrzeń dookoła domu nigdy nie może powstawać w oderwaniu od tzw. elementów zastanych. Nie wyobrażam sobie tradycyjnego skalniku z polnych kamieni, który obroniłby się w otoczeniu nowoczesnej willi, ani drewnianej chaty krytej strzechą, przy której mogłaby dobrze wyglądać kompozycja jak z wersalskiego ogrodu." – komentuje Joanna.
Musimy więc zadbać, żeby wygląd ogrodu nawiązywał zarówno kolorystycznie, jak i pod kątem użytych materiałów do budynku, ogrodzenia, a patrząc szerzej – otaczającego naszą działkę krajobrazu.
Funkcjonalność
Nie komplikujmy sobie życia, tylko je ułatwiajmy dlatego dobrze przemyślmy plan ogrodu, aby później komfortowo z niego korzystać. Dlatego żeby wystrzec się mniej lub bardziej absurdalnych pomyłek w zagospodarowaniu otoczenia domu polecam przygotowanie schematu funkcjonalno-przestrzennego, który polega na umownym podzieleniu terenu na mniejsze fragmenty, w zależności od tego jaką funkcję mają spełniać. Podstawowa klasyfikacja wyróżnia takie funkcje jak: funkcja reprezentacyjna, gospodarcza, rekreacyjno-wypoczynkowa, komunikacyjna, izolacyjna, czy użytkowa. Rozrysuj kilka propozycji podziału przestrzeni na strefy, przeanalizuj je, a na pewno uda się wśród nich wybrać tą, która jest najlepsza.
Trwałość
- "Bardzo ważnym elementem aranżacji przestrzeni wokół domu jest dobre rozplanowanie układu nawierzchni. Warto dobrze rozeznać się w oferowanych produktach, ponieważ tylko te najwyższej jakości zapewnią trwałość na długie lata. Pamiętajmy, że okres zimowy jest tu kluczowy – to właśnie mróz i śnieg jest testerem jakości. Plan minimum to przygotowanie jednego ciągu pieszego prowadzącego od furtki do drzwi wejściowych oraz jezdnego prowadzącego od bramy wjazdowej do garażu. Oczywiście przydadzą się też inne ścieżki, które umożliwią swobodne przemieszczanie się w głąb działki. Warto także pomyśleć o wygospodarowaniu chociaż jednego dodatkowego miejsca parkingowego dla gości. Nie należy także zapominać o zaprojektowaniu tzw. opaski z kostki wokół domu, która uchroni elewację przed zabrudzeniem, a także utwardzeniu tarasu, czy innego miejsca wypoczynku." – podpowiada Joanna.
Stworzenie takiego projektu czy też sam wybór kostki nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto skorzystać z kompleksowej usługi, jaką oferuje firma POZBRUK. Dzięki temu mamy pewność najwyższej jakości produktów, a sam projekt nawierzchni przygotują dla nas doświadczeni architekci. Dodatkowo zapewnią fachowe doradztwo oraz wsparcie techniczne.
UWAGA, KONKURS!
Ogłaszamy pierwsze w Polsce REWOLUCJE wokół domu!
Kultowa ciężarówka POZBRUK rusza w Polskę z mnóstwem atrakcji na pokładzie dla całych rodzin. Podczas postojów ciężarówki każdy będzie miał możliwość wzięcia udziału w konkursie Moja Przestrzeń POZBRUK. Wystarczy dołączyć do nas podczas jednego z postojów i na miejscu wypełnić formularz zgłoszeniowy wraz z krótkim opisem, co planujemy zmienić w przestrzeni wokół domu – na ogrodzie, podjeździe, na froncie domu. Wygraną w konkursie będzie darmowy remont wokół domu wraz z projektem wykonanym przez architekta krajobrazu!
Dowiedz się kiedy i gdzie najbliżej Ciebie pojawi się nasza ciężarówka!
Więcej informacji wraz z listą wszystkich lokalizacji znajdziesz na stronie: pozbruk.pl/trasa
Śledź nas na www.FB.com/POZBRUKInspiracje
źródło i zdjęcia: POZ BRUK Sp. z o.o. Sp. J.