PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Magia planowania przestrzeni - wyczaruj teren wokół domu z pomocą kostki brukowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Alejka, podjazd, teren wokół domu lub firmy, schody i taras - zaaranżuj je z kostką brukową. Jej możliwości są nieograniczone! Podpowiadamy, jakie parametry kostki brukowej są ważne i które kostki mogą sprawdzić się w aranżacji przestrzeni wokół Twojego domu.

Iluzjoniści kreują postrzeganie rzeczywistości poprzez umiejętność pokazywania takiego świata, jaki inni mają według nich widzieć. Wprowadzają nas w krąg niemal magicznych zdarzeń.

Dla stworzenia pięknej, komfortowej i funkcjonalnej przestrzeni wokół domu wystarczą dobrze dobrane kostki brukowe, płyty dekoracyjne, ogrodzenia czy palisady połączone z właściwym montażem.

Plus szczypta magii przy zagospodarowaniu terenu, którą każdy ma w sobie. My pomożemy Ci ją wydobyć, tak by Twoje czary można było zobaczyć, a nawet po nich chodzić.

Prawdziwa magia planowania przestrzeni to połączenie swoich pragnień z przeznaczeniem produktów, z warunkami terenowymi i technicznymi, a także z budżetem.

Architekt krajobrazu oraz przedstawiciele Biura Obsługi Klienta Pozbruku wcielają się w rolę skromnych asystentów czarodzieja, czyli ekspertów, którzy podpowiadają, co trzeba zrobić, informują o warunkach technicznych i podsuwają narzędzia niezbędne do realizacji projektu.

Ty masz władzę do tego, by nadać otoczeniu odpowiedni charakter nawierzchni i jej funkcje. Potrafisz sprawić, by grała pierwsze skrzypce i stanowiła główną dekorację posesji. Możesz także wyciszyć krajobraz, czyli stworzyć spójne tło do uwydatnienia innych elementów otoczenia.

Jako obecny lub przyszły klient Pozbruku, dysponujesz szeroką gamą produktów i otrzymujesz niemal nieograniczone opcje aranżacyjne. Zanim zaczarujesz przestrzeń, zadaj sobie jedno ważne, choć trudne pytanie: co pragniesz wykreować wokół domu?

Pustak ogrodzeniowy Rotterdam
Pustak ogrodzeniowy Rotterdam

Wybór kostki brukowej - ważne parametry

Cel aranżacji i jej miejsce

Podjazd, alejka, teren wokół firmy, taras, schody - jest mnóstwo zastosowań kostki brukowej i innych produktów Pozbruku. By czary się sprawdzały, trzeba wiedzieć, jak zamierzamy wykorzystać otaczającą przestrzeń.

Brak odpowiedniego pomysłu może zakończyć się wielkim rozczarowaniem. Dlatego zawsze powtarzamy, że właściwe koncepcje dotyczące estetyki projektu oraz jego funkcjonalności, połączone z kwestiami technicznymi, stanowią klucz do sukcesu zadowolenia inwestora.

Grubość kostki brukowej

Zadecyduj o tym, jakiego rodzaju pojazdy będą mogły jeździć po nawierzchni, którą planujesz położyć. Nie każda kostka brukowa wytrzyma nacisk śmieciarki czy też pojazdu ciężarowego, ale nie zawsze jest taka potrzeba.

Inną grubość wybierzemy w celu zaaranżowania ogrodu, w którym alejki przeznaczone są dla pieszych, a inną przy planowaniu podjazdu dla samochodów osobowych czy też dla małych aut dostawczych. Standardowe grubości kostki brukowej to 6 cm, 8 cm i 10 cm.

Kolor kostki brukowej

Melanże są bardziej funkcjonalne i wytrzymałe, za to jednokolorowe kostki brukowe bardziej idą w parze ze współczesną estetyką. Wszystko zależy od gustu klienta i od jego kreatywności. W ofercie Pozbruku jest mnóstwo barw kostek do wyboru.

Palisada uniwersalna
Palisada uniwersalna

Rozmiar kostki brukowej

Duży nie zawsze może więcej, choć wielkość ma znaczenie - czarodziej otrzymuje niesamowite pole do popisu i do stworzenia wyjątkowej aranżacji. Można wyłożyć cały teren jednym rodzajem produktu, można też robić miksy, gdzie jedna kostka brukowa będzie odgrywała główną rolę, a druga (trzecia, czwarta) - rolę poboczną.

Naturalnie wszelkie tego rodzaju działania warto wcześniej skonsultować z naszymi ekspertami, bo magia powinna również wpływać na funkcjonalność inwestycji.

Budżet

Każdy czarodziej na pewno pamięta, że za bardzo dobry produkt warto zapłacić nieco więcej. Najważniejsze jest to, by towar odpowiadał jakością swojej cenie oraz zastosowaniu, bo nawet najlepsze kostki brukowe przy niewłaściwym użyciu ich i położeniu będą rozczarowaniem.

Konserwacja kostki brukowej i jej odporność

Pozbruk wyposaża kostki brukowe, płyty dekoracyjne oraz inne materiały w różnego rodzaju technologie ułatwiające ich użytkowanie. Warto to wziąć pod uwagę przy zakupie, bo mocno zaniedbana i zniszczona nawierzchnia nie zostanie uleczona nawet przez najlepsze czary.

Czarodziej, który ma odpowiednie narzędzia, może stworzyć nieskończenie wiele aranżacji według upodobań swoich, małżonki/ka, szefa, inwestora i innych osób decydujących o zagospodarowaniu terenu.

Zachęcamy do systematycznego odwiedzania bloga Pozbruku, naszej strony internetowej oraz oczywiście Facebooka, gdzie można znaleźć inspiracje do realizacji własnego projektu.

Kostka Cegła
Kostka Cegła

Rodzaje kostki brukowej

Moda istnieje nie tylko wybiegach, ale również w budownictwie. Niestety i w tej dziedzinie szybko przemija i nawet nic na to nie poradzi. Coś, co króluje teraz w architekturze, może za kilka lat być passé, a przecież inwestycje tego rodzaju nie są czynione corocznie.

Na szczęście istnieją materiały i produkty ponadczasowe, których wygląd wpisze się niemal w każdy trend, doda posesji stylu i urody. Takim tworzywem jest kamień naturalny w rozmaitych postaciach z powodzeniem wykorzystywany od zarania dziejów.

Czarodziejowi podsuwamy serię produktów Presstone, które łączą w sobie naturalne kruszywa, takie jak granity, marmury, bazalty, piaskowce czy dolomity. Świetnie imitują wygląd kamienia naturalnego i stanowią dekoracyjny element ścieżek, tarasów, deptaków oraz przestrzeni publicznych.

Kostka przemysłowa

W nowoczesnym budownictwie liczy się nie tylko estetyka, ale też funkcjonalność. Szczególnie polecamy kostki przemysłowe, wśród nich Cegłę. Po tej jednoelementowej, uniwersalnej nawierzchni o przykładowej grubości 8 cm, mogą jeździć nawet pojazdy ciężarowe, czy też traktory. Układa się nią linearnie, naprzemiennie lub w jodełkę. Jest łatwa w konserwacji.

Tu pole do popisu mają czarodzieje obmyślający sposób ułożenia kostki brukowej na placach, parkingach czy w przestrzeni miejskiej. Gdyby magik potrzebował produktu, po którym permanentnie będą jeździć ciągniki siodłowe z ciężkimi zestawami, warto sięgnąć po Domino o grubości 10 cm.

Tu drobna uwaga. Swojej mocy powinny również użyć osoby wykonujące podbudowę. Musi być ona właściwa do nośności gruntu. Tylko wtedy czarodziej ma pewność, że cechy kostki brukowej nadane przez producenta sprawdzą się podczas jej użytkowania.

Kostka brukowa przemysłowa Reno
Kostka brukowa przemysłowa Reno

Kostka ekologiczna

Na barkach każdego czarodzieja spoczywa również troska o środowisko. Kiedy myślimy o tym w aspekcie kreowania przestrzeni, bez potrzeby używania magii można zakupić w punktach sprzedaży Pozbruku np. kostkę brukową Domino Hydro, która ma większą przepuszczalność wody od innych produktów - nie blokuje wód opadowych, pozwala na swobodny przepływ wody oraz powietrza do układu korzeniowego drzew (przepuszczalność 4000 litrów/h/m2).

Do tego rekompensuje powierzchnię czynną biologicznie, jest wytrzymała na lekki ruch samochodowy i zapobiega powstawaniu kałuż. Świetnie sprawdza się na rozległych placach, podwórkach czy terenach przyszkolnych. I jeszcze jedno - użytkownik ma szansę zapłacić mniej za podatek od deszczu. Pamiętajmy jednak, by nie zastępować kostką terenów zielonych.

Kostka brukowa EKO II
Kostka brukowa EKO II

Beton oczyszczający powietrze

Produkty mające w składzie cement z dodatkiem TiO2 (dwutlenek tytanu), mają właściwości fotokatalityczne, które umożliwiają redukcję szkodliwych związków obecnych w powietrzu otaczającym elementy i konstrukcje betonowe.

To szczególnie ważne cechy, ponieważ ciągle wzrasta poziom zanieczyszczeń gazowych przy ekspansji terenów miejskich, ścisłej zabudowie i rozwoju motoryzacji. Istnieją obszary, na których nie ma możliwości posadzenia drzew czy krzewów, wtedy użycie takiej nawierzchni stanowi najlepszą alternatywę.

Zastosowanie materiałów z TiO2 gwarantuje również usuwanie zabrudzeń organicznych pokrywających betonowe nawierzchnie i elewacje budynków - mają właściwości samoczyszczące.

Spotkanie z architektem

Zachęcamy do rozmów z osobami z naszego biura obsługi klienta i z architektem krajobrazu dyżurującym w naszej centrali (Sobota k. Rokietnicy) oraz oddziale w Janikowie. Podpowiedzą Wam wiele ciekawych rozwiązań, z których wyczarujecie aranżacje zachwycające przez lata.

Źródło i zdjęcia: POZ BRUK Sp. z o.o. Sp. J.

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum