Jeśli więc instrukcja stosowania materiału zaleca gruntowanie, lub gdy wskazaniem to tej czynności są parametry podłoża - przeprowadzenie go jest zabiegiem nieodzownym! To prawda, że jeszcze kilkanaście lat temu gruntowanie podłoża było na naszych budowach czynnością niezwykłą. Wynikało to z faktu, iż w ówczesnych czasach na rynku nie było cienkowarstwowych materiałów wykończeniowych (zapraw klejących, rozlewnych mas posadzkowych, tynków) podczas użycia których, gruntowanie podłoża jest po prostu etapem niezbędnym. Gruntowanie nie jest czynnością trudną, a uwzględnienie tej czynności w harmonogramie prac wykonawczych gwarantuje piękny i trwały efekt prac wykończeniowych.
Do głównych zalet stosowania preparatów gruntujących należą:
- Zmniejszenie nasiąkliwości podłoża. Zagruntowane podłoże mniej chłonie wodę i nie powoduje zbyt szybkiego przesychania materiału. Na podłożu o zmniejszonej nasiąkliwości można pracować spokojniej, dokładniej, a wytrzymałość końcowa materiału jest zdecydowanie wyższa.
- Powierzchniowe zwiększenie wytrzymałości podłoża. Preparaty gruntujące mają zdolność do wnikania w podłoże. Wyschnięte cząsteczki gruntu stanowią dodatkowe spoiwo, redukujące osypliwość i zwiększające odporność na zarysowanie.
- Zwiększenie przyczepności do podłoża. Nawet precyzyjne odkurzenie podłoża nie zapewni całkowitego usunięcia pyłu i kurzu. Przy wcieraniu preparatu pędzlem, drobiny, które zmniejszają przyczepność zostają sklejone z podłożem.
- Ochrona podłoża przed zawilgoceniem. "Mokry kompres" zaprawy klejącej czy posadzki bywa szkodliwy dla podłoża. Przykładami wrażliwych podłoży są tynki gipsowe, anhydrytowe jastrychy czy płyty wiórowe. Preparaty gruntujące na ogól szybko wysychają, stanowiąc jednocześnie barierę dla wilgoci zawartej w cienkowarstwowych materiałach.
Gruntujmy więc podłoża, gdy tak zalecają instrukcje! Nie jest to ani trudne, ani specjalnie czasochłonne!
źródło i zdjęcia: Henkel Polska