- 1 rurka miedziana, długość 2,5 m (średnica zewnętrzna 22 mm)
- 2 kolanka miedziane 90 stopni (średnica wewnętrzna 22 mm)
- 4 kształtki rurowe (trójnik) z miedzi (średnica wewnętrzna 22 mm)
- 2 końcówki z miedzi do zawieszenia wieńca (średnica wewnętrzna 22 mm)
- 4 kształtki redukcyjne na świece (22 x 26 mm)
- 2 metalowe kółka
- 2 łańcuchy metalowe do zawieszenia wieńca (długość należy dobrać w zależności od wysokości pomieszczenia lub własnych upodobań)
- 2 haki z odpowiednimi kołkami (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
- 1 farba w sprayu (kolor miedziany) do pomalowania metalowych kółek i łańcuchów
- Narzędzia: PMF 220 CE firmy Bosch i brzeszczot segmentowy do metalu i drewna, wiertarka udarowa PSB 18 LI-2 Ergonomic Bosch, szlifierka rolkowa PRR 250 ES wraz z włókniną szlifierską 60 mm
- klej dwuskładnikowy do metalu, 4 świece, gałązki jodłowe lub oliwne, inne materiały dekoracyjne (np. bombki choinkowe lub gwiazdki słomiane), szczypce metalowe
Czas wykonania: ok. 1,5 godziny.
Instrukcja krok po kroku:
Rurkę miedzianą potnij na pięć kawałków o długości 9 cm każdy. Będą to łączniki pomiędzy 4 podstawkami do świec oraz 2 przedłużki, za pomocą których wieniec adwentowy zostanie zawieszony. Do takich cięć możesz użyć narzędzia wielofunkcyjnego PMF 220 CE z brzeszczotem segmentowym ACZ 85 EB firmy Bosch. Pamiętaj o przymocowaniu rurki zaciskiem do stołu.
Ułóż na stole 5 kawałków rurki wraz z czterema kształtkami rurowymi. To będzie stelaż dla 2 środkowych podstawek do świec i 2 rurek mocujących. Obok końcówek obydwu zewnętrznych kawałków rurki należy położyć kolanka miedziane 90 stopni, do których zamocowane zostaną później 2 pozostałe podstawki do świec. Powstanie w ten sposób sześć otwartych od góry połączeń.
Z pozostałego kawałka rurki miedzianej odetnij 4 kolejne kawałki, które będą pełnić funkcję podstawek do świecy. Dla uatrakcyjnienia projektu, elementy te mogą być różnej długości (2 x 6 cm i 2 x 9 cm).
Z rurki miedzianej utnij jeszcze 2 ostatnie elementy, które później posłużą do przymocowania wieńca do sufitu. Powinny one być dwa razy dłuższe niż najdłuższa podstawka do świecy (18 cm).
Rurki sklej ze sobą. Na podstawki do świecy załóż kształtki redukcyjne (przed włożeniem nanieś klej szpatułką). W kształtki można później włożyć świece.
Do obydwu rurek mocujących, które posłużą do zawieszenia wieńca zamocuj metalowe kółka, przez które przełożysz później łańcuch. W górnej części rurek narzędziem wielofunkcyjnym PMF 220 CE wytnij szczeliny o długości ok. 1 cm i włóż w nie kółka.
Szczeliny powinny być na tyle długie, aby po zamocowaniu końcówek, przez kółka można było swobodnie przełożyć łańcuch. Następnie na górną część nałóż szpatułką klej, zamocuj końcówki i pozostaw do wyschnięcia.
Wskazówka: kółka metalowe i łańcuchy można szybko pomalować na kolor miedziany, używając farby w sprayu. Rurki wypoleruj szlifierką rolkową PRR 250 ES firmy Bosch z włókniną szlifierską. Dzięki temu będą ładnie odbijać światło świec.
Przed zawieszeniem wieńca adwentowego należy wywiercić otwory w suficie. Posłuży do tego wiertarka udarowa PSB 18 LI-2 Ergonomic firmy Bosch z odpowiednim wiertłem (dobranym do materiału, z jakiego wykonany jest sufit). W wywiercone otwory włóż kołki i zamocuj haki. Następnie zamocuj łańcuchy w kółkach (ostatnie ogniwo łańcucha należy rozciągnąć i ponownie połączyć przy użyciu szczypiec). Teraz można zamocować wieniec do haków, włożyć świece i udekorować konstrukcję gałązkami i ozdobami świątecznymi. Nowoczesny, elegancki i niezajmujący dużo miejsca wieniec adwentowy doda blasku świątecznym posiłkom.
Wskazówka: wysokość pomieszczenia można szybko i dokładnie zmierzyć, używając dalmierza cyfrowego Zamo firmy Bosch. Długość łańcuchów należy dobrać, pamiętając o tym, aby pozostawić wystarczającą ilość miejsca pomiędzy zapaloną świecą a sufitem.
Więcej inspiracji i projektów "zrób to sam" znajdziesz na stronie www.wkreceniwdom.com.pl
źródło i zdjęcia: Robert Bosch Sp. z o.o.