Lista potrzebnych materiałów:
- 1 kawałek drewna o przekroju okrągłym, w naszym przykładzie o długości 1 m i średnicy 50 mm
- 20 pałeczek do gry na perkusji (długość 40 cm, średnica główki 10 mm, średnica uchwytu 15 mm)
- narzędzia i osprzęt: akumulatorowa piła uniwersalna EasyCut 12 firmy Bosch, wiertarko-wkrętarka akumulatorowa PSR 10,8 LI-2 firmy Bosch, wiertło sednik (15 mm, odpowiada średnicy uchwytu pałeczki), wiertło do drewna (10 mm, odpowiada średnicy główki pałeczki)
- dodatkowo: taśma pomiarowa, ekierka, ołówek, gumka, klej do drewna (w razie potrzeby)
Robimy stojak:
Aby pałeczki mogły zmienić się w uchwyty na buty, najpierw w kawałku drewna, który będzie podstawą stojaka, wykonamy otwory do zamocowania pałeczek. W tym celu przymocuj drewno do stołu i wyznacz linie pomocnicze. Na każdej z zewnętrznych krawędzi narysuj punkt środkowy. Obydwa punkty będzie łączyć domyślna linia prosta biegnąca przez środek elementu.
Następnie przymocuj ten drewniany element do stołu i po obu stronach linii środkowej (w odległości 5 mm od niej) narysuj dwie dodatkowe, równoległe linie pomocnicze. Na lewej linii pomocniczej zaznacz 8 punktów wiercenia (co 12 cm). Pierwszy punkt umieść 5 cm od krawędzi elementu. Na prawej linii także zaznacz 8 punktów co 12 cm z tą różnicą, że tu zaczynamy w odległości 5 cm od drugiej krawędzi elementu. W efekcie otwory po prawej stronie powinny być przesunięte o 6 cm względem lewej strony. Ostatni punkt wiercenia na obu liniach pomocniczych ma znajdować się w odległości 11 cm od danej krawędzi. W zaznaczonych punktach powstaną otwory, w które włożymy po 8 pałeczek po każdej stronie.
Przymocuj drewno do stołu, tak aby lewa linia pomocnicza znajdowała się u góry. Aby pałeczki, pomimo zwężającej się końcówki, można było pewnie osadzić w otworach, przed wierceniem należy zmierzyć taśmą pomiarową obwód główki pałeczki (kulistą końcówka) i na podstawie obwodu obliczyć jego średnicę. Średnicę można obliczyć z następującego wzoru: obwód : liczba Pi (ok. 3,142) = średnica
W naszym przykładzie średnica wynosi 10 mm. Znajdź miejsce na uchwycie pałeczki, które także ma średnicę 10 mm tak jak główka. Aby uzyskać stabilność zamocowania pałeczki, należy ją włożyć w element główny do tego miejsca.
Oznacza to, że otwory muszą mieć odpowiednią głębokość. Z pomocą taśmy pomiarowej zmierz długość od ustalonego miejsca na uchwycie aż do zakończenia główki pałeczki. Uważaj, aby nie przewiercić drewna na wylot.
Wskazówka: zaznacz głębokość wiercenia, owijając wiertło do drewna taśmą samoprzylepną. Następnie przy użyciu wiertarko-wkrętarki akumulatorowej PSR 10,8 LI-2 firmy Bosch i wiertła do drewna (10 mm) wywierć otwory o wymaganej głębokości.
Następnie zamocuj element w taki sposób, aby prawa linia pomocnicza znajdowała się na górze i podobnie jak poprzednio, wywierć otwory.
Teraz zrobimy nóżki stojaka. Do ich wykonania potrzebne będą 4 kolejne pałeczki, które zostaną zamocowane od dołu drewnianej podstawy stojaka. Pałeczki drewniane zamocuj kolejno do ławy roboczej i skróć je od strony uchwytu do długości ok. 30 cm. Kuliste końcówki będą znajdować się od strony podłogi. Do cięcia możesz użyć akumulatorowej piły uniwersalnej EasyCut 12 Bosch.
Zanim wywiercisz otwory na nóżki, od dołu drewnianej podstawy stojaka zaznacz linie pomocnicze. Aby stojak zachował stabilność, odległość linii pomocniczych od linii środkowej powinna wynosić 10 mm. Następnie zaznacz punkty wiercenia po obu stronach głównego elementu, w odległości ok. 5 cm od krawędzi zewnętrznej. Weź wiertarko-wkrętarkę akumulatorową i wiertło sednik (15 mm) i prostopadle do powierzchni wywierć otwory.
Na koniec wytrzyj gumką linie pomocnicze i zamocuj wszystkie pałeczki – uchwyty oraz nóżki – w otworach. Końcówki pałeczek można dodatkowo posmarować odrobiną kleju, który zapewni jeszcze trwalsze zamocowanie.
Zawieś na uchwytach swoje buty. Muzyczny mebel w Twoim przedpokoju będzie praktycznym elementem wystroju, szczególnie o tej porze roku!
źródło i zdjęcia: Robert Bosch Sp. z o.o.