Po dobraniu odpowiedniej grubości ściany (grubość ściany zależy od wysokości budowanej ściany, izolacyjności akustycznej, ilości warstw płyty, instalacji które trzeba ukryć) oraz po wytyczeniu wszystkich linii ścian, przystępujemy do zamocowania profili U do podłogi i sufitu, oraz profili C do ściany. Profile stykające się ze ścianą i podłogą przed zamocowaniem oklejamy specjalną taśmą akustyczną. Taśma akustyczna znacznie poprawi parametry akustyczne i zniweluje przenoszenie dźwięków z sąsiednich pomieszczeń.
Profile montujemy do podłoża za pomocą kołków szybkiego montażu. Rozstaw kołków zależy od miejsca mocowania profili. Przy profilu C mocowanym do ściany stosujemy min. 3 sztuki kołków na 3 metry wysokości pomieszczenia. Profile U montujemy do podłogi i do sufitu za pomocą kołków w rozstawie co 1m. Ważne, by kołki były zamocowane w stabilnym podłożu. Przy słabszym podłożu rozstawy kołków możemy zmniejszyć.
Po zamocowaniu profili U i startowych profili C przystępujemy do wymierzenia dokładnej wysokości pomieszczenia i przycięcia profili C na pożądaną wysokość. Przy cięciu profili należy uwzględnić luz na wysokości. Pionowe profile C powinny być krótsze o 10 – 15 mm od wysokości pomieszczenia. Profile C ustawiamy w odległości między słupkami od 30 do 60 cm, w zależności od rodzaju ściany, wysokości oraz okładziny jaką zastosujemy. Należy pamiętać, aby nie skręcać słupków pionowych C z poziomymi U. Przykręcamy tylko płytę. Przy montażu ściany z profili stalowych należy w miarę możliwości unikać sztukowania profili. Profile należy kupić w długościach najbliższych pożądanemu wymiarowi, lub nieco dłuższe. Jeżeli już musimy przedłużać profile sztukowaniem, pamiętajmy o zasadzie, że zakładka w profilu musi mieć co najmniej 40 cm i nie może być w tej samej linii tylko na przemian, np. sztukowanie na górze, następne od dołu, kolejne u góry i tak dalej.
W miejscach otworów drzwiowych należy zastosować wzmocniony profil ościeżnicowy UA mocowany do podłoża za pomocą kątowników do UA i śrub M8 z podkładką. Profile UA możemy również zastosować do umacniania zewnętrznej krawędzi ściany wolnostojącej.
Przy wątpliwościach w wyborze odpowiedniego rozwiązania dobrze jest skorzystać z porady doradcy technicznego lub katalogów rozwiązań technicznych.
źródło i zdjęcia: Metpol