Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł
KAN KAN-therm - nowoczesne instalacje wodne i grzewcze
kan-therm.com
KAN KAN-therm - nowoczesne instalacje wodne i grzewcze
Dane kontaktowe:
85 749 92 00
Zdrojowa 51, 16-001 Białystok-Kleosin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jaka jest zasada montażu i działania płaszczyznowego ogrzewania ściennego?

Zimą, zamiast otulać się ciepłym kocem, po prostu przytul się do ściany. A latem… zrób to samo, by poczuć przyjemny chłód. System KAN-therm Wall sprawi, że temperatura w twoim domu, będzie zawsze idealna. Nieco zabawnie może brzmieć polecenie – gdy, ci zimno, podejdź do ściany i się ogrzej – ale wypowiadamy je zupełnie serio. System KAN-therm Wall, polskiej firmy KAN, potrafi za pomocą specjalnych rur z wodą zamienić powierzchnię ściany w wielkoformatowy grzejnik. Emituje on ciepło do wnętrza domu, sprawiając, że pomieszczenie nagrzewa się do wybranej temperatury. Tak naprawdę wcale nie musisz się przytulać do ściany, jej ciepło odczujesz nawet na kanapie.   

Jaka jest zasada montażu i działania płaszczyznowego ogrzewania ściennego?

Jakimi rurami płynie ciepła woda w ścianie?

Rury, którymi będzie płynęła woda w ścianie, wykonane są z zaawansowanego tworzywa sztucznego, a kształtki, które je łączą  PPSU - materiału wykorzystywanego przy budowie promów kosmicznych i urządzeń medycznych. Te szczególne dziedziny wymagają zastosowania najlepszych i najtrwalszych elementów, odpornych na uszkodzenia i wysoką temperaturę. Jeden błąd mógłby kosztować zbyt wiele.

Firma KAN jako pierwsza w Polsce rozpoczęła produkcję elementów z PSU, dostarczając swoim klientom produkt najwyższej jakości. Dzięki temu masz pewność, że ani ścianom, ani innym strefom w domu nic się nie stanie. System KAN-therm Wall ma 50-letnią trwałość eksploatacyjną. To czasem dłużej, niż wytrzymuje sam budynek!

Jakie są odmiany ściennego ogrzewania KAN-therm Wall

Ogrzewanie ścienne w Systemie KAN-therm Wall możemy wykonać sposobem "suchym" lub "mokrym". Pierwszy oparty jest na wytrzymałych, prefabrykowanych płytach grzewczych z gipso-włókniny, w których zatopione są rury polibutylenowe o średnicy 8x1 mm. Dzięki temu, że płyty mają różne rozmiary, możemy je z łatwością dostosować do każdej, nawet najbardziej skomplikowanej pod względem architektonicznym powierzchni.

W Systemie KAN-therm Wall "mokrym" rury polibutylenowe montowane są już na ścianie za pomocą specjalnych listew tworzywowych. Z pomocą przyjdzie również specjalny łuk tworzywowy umożliwiający łatwe i bezpieczne wygięcie i przytrzymanie rury. Gdy usłyszysz "kliknięcie", będziesz wiedzieć, że wszystko idzie zgodnie z planem.

Pętla ściennego ogrzewania w systemie KAN-therm Wall

W jakich przypadkach warto zdecydować się na płaszczyznowe ogrzewanie ścienne?

Nie zawsze możesz pozwolić sobie na ogrzewanie podłogowe. Niektóre strefy w domu, np. wiekowa posadzka w salonie, mogą źle znosić wysoką temperaturę. Producenci nowoczesnych materiałów podłogowych wiedzą, że warto iść z duchem czasu i zapewnić klientom dostęp do materiałów dostosowanych do ogrzewania płaszczyznowego. Ale jeśli natrafimy na trudności w wyborze odpowiedniej posadzki, pamiętajmy że mamy alternatywę.

Ogrzewanie ścienne od podłogowego różni się miejscem montażu i możliwością ustawienia większej mocy grzewczej – tylko dlatego, że po niej nie chodzimy, może mieć nieco wyższą temperaturę niż podłoga.

Decydując się na system grzewczy warto rozważyć wszystkie ZA i PRZECIW. Zapewnienie komfortu termicznego w domu może pochłonąć większość rodzinnego budżetu, warto więc znać sposób, by nieco zaoszczędzić.  Z ogrzewaniem płaszczyznowym w Systemie KAN-therm Wall nie tylko zmniejszysz koszty ogrzewania, ale zapewnisz sobie i swoim bliskim poczucie komfortu grzewczego i bezpieczeństwa.

Jakie zalety ma instalacja wodnego ogrzewania ściennego

Inwestycja w ciepłą ścianę zacznie nam się zwracać już po dwóch latach. Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że to kawał czasu, jednak w perspektywie 50-letniego użytkowania systemu grzewczego, dwa lata to zaledwie ułamek. Co więcej, przy podwyższonej temperaturze w pomieszczeniu, ściany grzewcze doskonale sobie radzą z niskimi temperaturami panującymi na zewnątrz, zatrzymując we wnętrzu domu jak największą ilość ciepła.

Ta zdolność do samoregulacji to kolejna złotówka dorzucona do twojej skarbonki. Kolejną zaoszczędzić korzystając z alternatywnych źródeł energii, które sprawią, że rosnące ceny paliw tradycyjnych zupełnie nie będą cię obchodzić. Niekonwencjonalne źródła energii to również ukłon w stronę środowiska naturalnego.

Ogromne korzyści z posiadania ogrzewania ściennego odniosą alergicy, którym (za sprawą konwekcji) nie będą przeszkadzały unoszące się w powietrzu alergeny i kurz. Jego drobinki nie będą również gromadzić się na powierzchni ściany, dzięki czemu rzadziej będziesz sięgać  po odkurzacz.

Ogrzewanie ścienne nie powoduje też niekorzystnej jonizacji powietrza, zapewniając mieszkańcom przyjazny mikroklimat. Na koniec praktyczna wartość posiadania ciepłej ściany, którą docenisz już po pierwszej kąpieli: zastosowanie ogrzewania ściennego w łazience, na ścianie na której zostanie zamontowane lustro, sprawi, że ono nigdy nie zaparuje. Mała rzecz, a cieszy.

System kształtowania łuków w wodnym ogrzewaniu ściennym KAN-therm Wall

Gdzie mogą wystąpić trudności w montażu ogrzewania ściennego?

Choć ogrzewanie płaszczyznowe, zarówno podłogowe, jak i ścienne, to raj dla prawdziwych estetów, należy wziąć pod uwagę, tego typu "grzejników" nie należy zasłaniać meblami czy zasłonami. Instalację wodną rozprowadza się pod oknami i na ścianie zewnętrznej, można też w ten sposób ogrzać skosy poddasza. Kiedy chodzi o ścianę, kwestią problematyczną mogą okazać się… zdjęcia i obrazy. Zanim je powiesisz, musisz znaleźć miejsce wolne od rury z wodą. Znajdziesz je za pomocą wilgotnej gazety lub kartki papieru. Po przyłożeniu do ściany mokre obszary natychmiast wyschną. W tych miejscach ścianę zostawiamy w spokoju.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane z dobrych jakościowo materiałów ogrzewanie ścienne, a także jego właściwa eksploatacja, sprawią, że będzie ono cieszyć mieszkańców przez wiele lat. Dla tak długiej chwili spokoju, warto rozejrzeć się za systemem, który spełni nasze oczekiwania.

źródło i zdjęcia: KAN-therm