Cechy i właściwości systemów KAN-therm
Najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym do wykonania ogrzewania i chłodzenia podłogowego w budownictwie mieszkaniowym jest system KAN-therm Tacker.
Ogrzewanie wykonywane jest metodą mokrą, w której rury grzewcze mocowane są do izolacji spinkami tworzywowymi, a następnie zalewane płynnym jastrychem.
Po okresie wiązania, a następnie wygrzewania, na jastrychu układa się posadzkę docelową np. parkiet lub terakotę.
Zaletą tego systemu jest szybki montaż i dowolność rozstawu rur oraz wariantów układania. W tym systemie wybór zastosowanych izolacji jest szeroki. Rozwiązanie można polecić również do obiektów, gdzie podłogi poddawane są dużym obciążeniom
Podobne zastosowanie ma system KAN-therm Profil, w którym rury grzewcze mocuje się poprzez wciśnięcie ich między specjalne wyprofilowane wypustki na izolacji.
To rozwiązanie nie wymaga użycia narzędzi.
W obiektach remontowanych, w przypadku stropów i konstrukcji lekkich drewnianych o niskiej nośności, najlepiej sprawdzi się system KAN-therm TBS.
W odróżnieniu od dwóch pierwszych rozwiązań, ten system zalicza się do tzw. suchych.
Rury grzewcze umieszczone są w specjalnie profilowanych płytach izolacyjnych i przykryte są płytami suchego jastrychu o grubości zależnej od projektowanego obciążenia użytkowego podłogi.
Ciepło od rur grzewczych jest równomiernie przekazywane do płyt suchego jastrychu poprzez stalowe lamele promieniujące, umieszczone w rowkach płyt.
Charakterystyczne dla tego systemu są:
- niewielka wysokość zabudowy
- lekka konstrukcja
- szybkość montażu
- brak konieczności wylewania i pielęgnacji jastrychu.
Uzupełnienie izolacji oraz systemów mocowania
W ramach systemów KAN-therm oferowane są kompletne rozwiązania. Uzupełnieniem izolacji i systemów mocowania są:
- rury
- szafki
- rozdzielacze
- grupy pompowe
- elementy automatyki i regulacji instalacji
W instalacjach ogrzewania podłogowego zastosowanie znajdują trzy rodzaje rur.
Wykonawca ma do wyboru rury polietylenowe PE-RT Bluefloor i PE-Xc oraz rurę wielowarstwową z wkładką aluminiową PE-RT/AL./PE-RT.
Warto zwrócić uwagę na nowość w ofercie KAN, jakimi są rozdzielacze wykonane ze stali nierdzewnej InoxFlow.
Rozdzielacze mogą być wyposażone w proste zawory regulacyjne lub nowoczesne przepływomierze z zaworami i siłownikami termoelektrycznymi.
Do mniejszych instalacji podłogowych producent oferuje modele rozdzielaczy wyposażone w systemem pompowy.
Szeroka oferta systemów KAN-therm oraz elementów uzupełniających do ogrzewania podłogowego pozwala wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowanie do specyfiki danej inwestycji oraz własnych preferencji.
źródło: KAN-therm