Jakie są zalety ogrzewania płaszczyznowego - podłogowego lub ściennego?

Temat ogrzewania podłogowego i ściennego powraca w mediach jak bumerang. Ale programy, artykuły czy wypowiedzi nie dają często jasnego obrazu technologii, która ma poprawić komfort życia. A przy okazji zapewnić spore oszczędności. Poznaj więc System KAN-therm, który na zawsze zmieni twoją wizję ogrzewania płaszczyznowego.

Jakie są zalety ogrzewania płaszczyznowego - podłogowego lub ściennego?
KAN KAN-therm - nowoczesne instalacje wodne i grzewcze
Dane kontaktowe:
85 749 92 00
Zdrojowa 51 16-001 Białystok-Kleosin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ciepła płaszczyzna. Co to takiego?

O ogrzewaniu płaszczyznowym mówimy, gdy chcemy ogólnie określić wszelkie rodzaje nośników ciepła w domu, które są po prostu "płaskie". Takim wielkopowierzchniowym grzejnikiem może być zatem podłoga (najczęściej wybierana opcja), ściana (świetnie się sprawdza, gdy podłogę chcemy "zastawić") oraz sufit (idealny np. na poddasze). 

W przypadku ogrzewania podłogowego zapewnia ono optymalny i najzdrowszy dla organizmu rozkład temperatury we wnętrzu, kiedy to przy samej posadzce jest najcieplej, zaś w wyższych partiach wnętrza nieco chłodniej. W ogrzewaniu ściennym i sufitowym pierwsze skrzypce gra zastosowana technologia i jej najważniejsze zalety: systemy płaszczyznowe są tańsze i bardziej komfortowe w eksploatacji niż ogrzewanie konwencjonalne, są też bezawaryjne, ekologiczne i uniwersalne – możemy w ten sposób ogrzać wszelkie, zarówno nowe, jak i modernizowane budynki.

 Kilka faktów o ogrzewaniu płaszczyznowym

Jeśli słowa to za mało, pozwólmy, aby o ogrzewaniu płaszczyznowym w Systemie KAN-therm wypowiedziały się liczby: dzięki takiemu systemowi temperaturę powietrza w pomieszczeniu można obniżyć nawet o 1-2°C. Obniżając temperaturę powietrza zaledwie o 1°C i  zachowując przy tym pełen komfort cieplny wnętrza (czyli zastosowanej zmiany nawet nie odczuwając), zmniejszymy koszty ogrzewania minimum o 5%; nasze oszczędności na ogrzewaniu mogą wzrosnąć nawet do 30% w skali roku; co więcej, już po dwóch latach eksploatacji systemu możemy zatem się spodziewać amortyzacji kosztów inwestycyjnych.

I na koniec: System KAN-therm posiada 10-letnią gwarancję i ponad 50‑letnią trwałość eksploatacyjną. Pół wieku bezawaryjnej pracy – można to porównać tylko do "złotych godów". Istotnym elementem zastosowania systemu ogrzewania podłogowego są również kwestie zdrowotne, które docenią zwłaszcza alergicy. Tego typu system grzewczy gwarantuje równomierną konwekcję ciepła, co zapobiega wzmożonej cyrkulacji kurzu we wnętrzu (czego nie można powiedzieć o grzejnikach tradycyjnych).

Pętle ogrzewania podłogowego ułożone w salonie

Oczywiście, aby zbierać zaoszczędzone plony, musimy najpierw zainwestować. I tu uwaga – nie szukajmy rozwiązań połowicznych. One nie pozwolą nam zaoszczędzić, bo już za kilka lat będziemy rozglądać się za serwisem, który od tej pory będzie systematycznie naprawiał to, co w założeniu miało nam służyć bezawaryjnie przez dziesięciolecia.

– "W przypadku zastosowania elementów instalacji o nieodpowiedniej jakości i ich awarii, usunięcie zniszczeń spowodowanych przez wodę (zawilgocenie, naprawa konstrukcji, remont podłóg, ścian itp.) może stanowić około 70% wartości całej inwestycji" – ostrzega Mariusz Choroszucha, kierownik Działu Doradztwa Technicznego Systemu KAN-therm.

Co ma wspólnego ogrzewanie podłogowe z ekologią?

Oczywista jest przy tym ochrona środowiska, trudno w dobie ekspansji cywilizacyjnej nie pamiętać o Matce Naturze. Ale ochrona portfela przed zbytnią eksploatacją może wielu zaskoczyć. Koszt zakupu i montażu ogrzewania płaszczyznowego jest porównywalny z tradycyjnymi grzejnikami, ale późniejsza eksploatacja jest już tańsza. Opłaty zmniejszą się nie tylko ze względu na bezawaryjność Systemu KAN-therm, ale i z racji paliwa, jakie zastosujemy.

Wykorzystywanie na własne potrzeby energii odnawialnej to zdrowy egoizm. Myślimy wówczas nie tylko o sobie, o niskich rachunkach i sporych oszczędnościach. Ale również o tym, w jakim stanie naturę zastaną przyszłe pokolenia. Ogrzewanie płaszczyznowe zasilane jest zwykle z niskotemperaturowych kondensacyjnych kotłów gazowych, pomp ciepła lub innych, alternatywnych źródeł ciepła. Zaczerpnijmy zatem wiedzy o paliwach ekologicznych, bezcennych promieniach słońca i wodach gruntowych. A potem spokojnie czerpmy z ich odnawialnych, niekończących się zasobów..

Designerskie wnętrza z ogrzewaniem podłogowym

Technologia, ekonomia i ekologia idą w parze z estetyką. Wnętrza urządzone ze smakiem psują często niechciane elementy, które trudno wpisać w idealną przestrzenną kompozycję. Rury na ścianach, grzejniki pod oknami, jakieś zaworki, które do niczego nie pasują. Tego wszystkiego możemy uniknąć, decydując się na inteligentne ogrzewanie płaszczyznowe. Dyskretnie ukryte w ścianach, podłogach czy schowane za listwami, każdego dnia będzie służyć mieszkańcom, transportując tysiące litrów ciepłej i zimnej wody.

Już wiesz, że instalacje wykonane w Systemie KAN‑therm są niewidoczne, dzięki czemu zapewniają całkowita swobodę aranżacji wnętrz. Powiedz o tym projektantowi swojego domu, choć… pewnie nie będzie nawet takiej potrzeby. System KAN-therm jest obecnie najpopularniejszym i najbardziej niezawodnym systemem dedykowanym zarówno do wnętrz prywatnych, jak i biurowych. Dedykujemy go również Tobie.

Aranżacja pomieszczenia z widocznym fragmentem instalacji ogrzewania podłogowego

Podłogówka, która w zimie grzeje a latem chłodzi                                                   

Istnieje łatwy sposób, aby zdolności grzewcze podłogi lub ściany w czasie zimy przerobić na moc chłodzącą podczas upałów. Wystarczy zmienić ustawienia, aby tymi samymi rurami, którymi wcześniej krążyła gorąca woda, mogła płynąć woda chłodna, obniżając w ten sposób temperaturę wnętrza. Rozwiązania Systemu KAN-therm pozwalają na komfortowe korzystanie z technologii przez cały rok. Przyjdzie taki moment, że z żalem będziecie opuszczać swój dom, wyjeżdżając na wakacje, gdy nadejdzie fala tropikalnych upałów.

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym?

Popularne rozwiązanie to bezprzewodowy system automatyki podłogowej KAN-therm Smart. Niezawodność i skuteczność, których oczekujemy od systemów grzewczych, powinny korespondować z ich łatwą obsługą. A to umożliwią nam laptop czy smartfon, i to z dowolnego miejsca na ziemi. Prosto, komfortowo i intuicyjnie.

źródło i zdjęcia: KAN