Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Mostki termiczne - zimny problem wielu domów

Błędy popełnione w trakcie prac budowlanych spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi domu. Można im zapobiec już na etapie planowania budowy. Aby ustrzec się pomieszczeń, które trudno dogrzać, wilgoci czy pleśni w kątach pokojów, powinniśmy wybrać materiały budowlane, które zminimalizują ryzyko powstania tzw. mostków termicznych. Są to miejsca w konstrukcji budynku, którymi ucieka najwięcej ciepła.

Mostki termiczne - zimny problem wielu domów
BRUK-BET System budowlany z białego betonu komórkowego
termalica.pl
BRUK-BET System budowlany z białego betonu komórkowego
Dane kontaktowe:
801 209 047 (infolinia)
Nieciecza 199, 33-240 Żabno

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Mostki termiczne, nazywane także mostkami cieplnymi, powstają tam, gdzie izolacja termiczna jest wadliwa. Mają one bezpośredni wpływ na zwiększenie kosztów ogrzewania budynku i powodują dyskomfort dla mieszkańców. Do miejsc szczególnie narażonych na ich pojawienie się należą okolice balkonów, drzwi zewnętrznych, okien czy połączenia dachu i ścian. Mostki mogą powstawać także na całej połaci ściany, gdy materiały budowlane łączy się ze sobą za pomocą zbyt grubej i źle izolującej warstwy zaprawy murarskiej.

– "Na negatywne skutki mostków cieplnych nie trzeba długo czekać". – mówi Jarosław Kwaśniak, Product Manager systemu do budowy domów Termalica.

– "Jeżeli budowlańcy nie zadbali o prawidłowe wykonanie izolacji żelbetowych nadproży lub wieńców stropowych już przy pierwszych dniach zimy pomieszczenia odczuwalnie się wyziębią. W miarę upływu czasu wzrośnie w nich wilgotność powietrza i na powierzchni zimnych elementów wewnątrz pomieszczeń może pojawić się nieestetyczna i groźna dla zdrowia pleśń" – dodaje.

Mostki termiczne, nazywane także mostkami cieplnymi, powstają tam, gdzie izolacja termiczna jest wadliwa Zanim rozpocznie się budowa

Kiedy budowa jest zakończona, na poprawienie błędów skutkujących powstaniem mostków termicznych może być już za późno.

– "Kluczowym działaniem pozwalającym uniknąć "zimnego problemu" jest odpowiedni wybór materiałów budowlanych" – mówi ekspert Termalica.

– "Aby cieszyć się ciepłym i przytulnym domem niezależnie od pory roku, powinniśmy zwrócić uwagę na materiały o wysokiej dokładności wymiarowej określanej wartością TLMB, jak na przykład beton komórkowy" – dodaje.

Wyróżniają się one jednorodnymi, równymi elementami, które są doskonale do siebie dopasowane. Pozwalają wznosić ściany zewnętrzne, konstrukcje nadproży i wieńców charakteryzujące się wysoką termoizolacyjnością. Do ich murowania wykorzystuje się cienkowarstwową zaprawę klejową, która – w przeciwieństwie do tradycyjnych zapraw murarskich – redukuje utratę ciepła między poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi budynku.

Nie tylko ściany

Odpowiedni dobór materiałów budowlanych ma wpływ również na zwiększenie odporności zabudowy otworów drzwiowych i okiennych na wychładzanie. Materiał, z którego wykonane są nadproża, powinien charakteryzować się równie wysoką izolacyjnością termiczną, jak budulec ścian zewnętrznych.

– "Stosowane w tradycyjnym budownictwie nadproża żelbetowe okazywały się wielokrotnie "zimniejsze" od pozostałej części muru." – tłumaczy Jarosław Kwaśniak.

– "Doskonałą alternatywą dla nich są elementy nadprożowe wykonane z betonu komórkowego, które dzięki wysokiej termoizolacyjności ograniczają możliwość wystąpienia mostków cieplnych. Nie wymagają one także dodatkowego szalowania, docieplenia ani zbrojenia, co znacznie przyspiesza budowę i obniża jej koszty". – dodaje.

źródło i zdjęcia: BRUK-BET sp. z o.o.