Sterownik do kotła to jeden ze sposobów na optymalne zużycie gazu
Termoizolacja budynku, ograniczanie żądanej temperatury pomieszczeń i c.w.u. w czasie nieobecności użytkownika lub w nocy zmniejszy zapotrzebowanie na ciepło, a więc i zużycie gazu.
Izolowanie rur, którymi przekazywane jest ciepło do odbiorów, ustawienie automatyki sterującej pracą kotła na c.o. i c.w.u. tak, aby temperatura wody w kotle i c.w.u. była możliwie najniższa, ale gwarantowała komfort termiczny, pozwoli na ograniczenie strat ciepła.
Czy duża moc kotła gazowego wpływa na zużycie gazu?
Im większa moc z jaką pracuje palnik kotła, tym większe jest zużycie gazu. W przypadku kotłów z palnikami modulowanymi maksymalna moc palnika powinna być taka, aby kocioł mógł zabezpieczyć maksymalne zapotrzebowanie instalacji odbiorczej na moc.
Automatyka kotła dostosowuje moc pracy palnika do aktualnego zapotrzebowania na ciepło - tym bardziej elastycznie, im mniejsza jest jego moc minimalna. W praktyce oznacza to, że kocioł musi zapewnić niezbędna moc przy najniższych temperaturach, które nie występują przez cały sezon grzewczy a zaledwie przez jego nieznaczną część.
Średnia temperatura w sezonie grzewczym w Polsce od wielu lat jest powyżej zera, zatem kocioł pracuje z mocą mniejszą niż maksymalna, a im wyższa temperatura zewnętrzna tym potrzebna moc dla utrzymania komfortu cieplnego mniejsza.
Jeżeli moc z jaką pracuje kocioł przewyższa moc zapotrzebowaną, to ilość jego załączeń i wyłączeń wzrasta, kocioł musi pracować z wyższymi niż przy pracy ciągłej temperaturami, przez co zmniejsza się sprawność całego układu grzewczego, a co za tym idzie zużycie gazu.
Reasumując: kocioł musi mieć odpowiednią moc maksymalną, aby był stanie ogrzać budynek podczas największych mrozów, ale im moc minimalna będzie mniejsza tym lepiej będzie radził sobie z dopasowaniem do potrzeb w ciągu całego roku, co będzie skutkowało mniejszym średniorocznym zużyciem gazu.
źródło i zdjecia: Immergas