Należy wziąć pod uwagę rodzaj budynku, jego wielkość, zastosowane materiały, wentylację, ogrzewanie, a nawet ilość i rodzaj otworów okiennych i drzwiowych. Ważna jest również lokalizacja i funkcja obiektu. Wszystko zależy od tego, jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię.Dlatego dla wyliczenia prawidłowej grubości styropianu należałoby wykonać audyt energetyczny.
Izolacja musi być odpowiednio dobrana do rachunku zysków i strat. Ogólnie rzecz ujmując mały budynek może potrzebować mniejszej warstwy styropianu, jednak to nie jest żelazną zasadą w planowaniu docieplenia.
Największym "złodziejem ciepła" jest wentylacja - skądinąd niezbędna dla zdrowia i komfortu użytkowania każdego budynku. Według różnych danych tą drogą z domu "ucieka" nawet 30-40% ciepła.
Kluczowe w budynku racjonalnie oszczędnym jest więc w pierwszym rzędzie zaprojektowanie odpowiedniej wentylacji. Stosując bardzo ogólne kryteria racjonalności energooszczędności domu, możemy pokusić się o tezę, że prawidłowo zaprojektowany obiekt, będzie miał warstwę ocieplenia o grubości większej niż aktualnie stosowane.
W przypadku styropianów o szczególnych właściwościach izolacyjnych, takich jak Fasada System Grafit z FS ARBET, warstwa ta będzie znacznie cieńsza niż w przypadku zastosowania tradycyjnych styropianów fasadowych.
źródło i zdjęcie: FS ARBET