Chłodzenie z pompą ciepła?

Zastosowanie niskotemperaturowych systemów grzewczych z wykorzystaniem pomp ciepła staje się w Polsce coraz bardziej popularne, zarówno w budownictwie publicznym, jak i w domach jednorodzinnych.

Chłodzenie z pompą ciepła?
Purmo Group Poland Systemy wodnego ogrzewania podłogowego PURMO
Dane kontaktowe:
22 544 10 00
Ciszewskiego 15 02-777 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Do stosowania energooszczędnych rozwiązań grzewczych skłaniają inwestorów nie tylko europejskie tendencje proekologiczne, ale także wymierne oszczędności finansowe w trakcie późniejszego użytkowania budynków. Decydując się na taką inwestycję warto wiedzieć, że pompa ciepła to nie tylko grzanie – latem podczas upałów można odwrócić jej obieg i wykorzystywać system do schładzania pomieszczeń.

Wykorzystanie niskotemperaturowych systemów grzewczych, zasilanych pompą ciepła, zimą do ogrzewania, natomiast latem do chłodzenia pomieszczeń, to wygodne i niezwykle ekonomiczne rozwiązanie. Dolne źródło pompy ciepła w postaci kolektora poziomego lub sond pionowych jest umieszczone pod ziemią, gdzie temperatura gruntu jest bardzo stabilna przez cały rok i oscyluje wokół 10°C. W zimie temperatura gruntu jest więc wyższa niż powietrza, natomiast latem – niższa. W sezonie letnim możemy odwrócić działanie pompy ciepła tak, że zamiast ogrzewać czynnik w instalacji, będzie go ochładzać.

W ten porosty sposób otrzymujemy źródło chłodu, które w upalne dni obniży temperaturę we wnętrzu domu. Takie rozwiązanie ma szereg zalet. Przede wszystkim nie generuje kosztów. Powietrze jest chłodne, ale nie zimne. Nie ma potrzeby inwestycji w oddzielny obieg klimatyzacji, nie występuje ryzyko rozprzestrzeniania się szkodliwych grzybów czy bakterii. System grzewczo-chłodzący wymaga jednak zastosowania odpowiednich emiterów, które, oprócz funkcji grzewczych, mogą również pełnić funkcje klimatyzacyjne. Marka Purmo w swojej ofercie ma do wyboru trzy rozwiązania umożliwiające wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia pomieszczeń: ogrzewanie i chłodzenie podłogowe, klimakonwektor Vido oraz grzejnik kanałowy Aquilo.

Chłodzenie z pompą ciepła? Ogrzewanie i chłodzenie podłogowe nie wymaga specjalnych modyfikacji, natomiast grzejniki wyposażone są w nawiew wymuszający obieg powietrza oraz system odprowadzanie skroplin, które powstają przy zetknięciu się ciepłego powietrza z zimną powierzchnią. Wykorzystanie pomp ciepła w niskotemperaturowych systemach grzewczych staje się coraz bardziej popularne. Technologia ta opiera się na pozyskaniu ciepła z tzw. „dolnego źródła” jak np.: grunt, woda lub powietrze. W sezonie letnim działanie pompy może zostać odwrócone, w ten sposób korzystając z jednej instalacji uzyskamy możliwość zarówno ogrzania pomieszczenia zimą, jak i schłodzenia go latem. Dla większości pomp ciepła istnieje możliwość dokupienia modułu chłodzenia, który spowoduje odwrócenie działania pompy. Są to znacznie niższe koszty niż w przypadku tradycyjnych klimatyzatorów – wyjaśnia Robert Skomorowski, ekspert marki Purmo.

PODŁOGÓWKA – NA CHŁODY I NA UPAŁY
Zalety ogrzewania podłogowego sprawiają, że stało się nieomal standardem wykańczania domów. Użytkownicy cenią przede wszystkim komfort, wydajność i oszczędność energii, jakie zapewnia podłogówka. Niewiele osób jednak wie, że istnieje także możliwość chłodzenia wnętrz przy pomocy tej samej instalacji, która ogrzewa je zimą. Niska temperatura wody zasilającej instalację ogrzewania podłogowego stwarza szerokie możliwości wykorzystania niekonwencjonalnych, oszczędnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła.

Instalacji podłogowej wykorzystywanej do ogrzewania nie trzeba modyfikować w dodatkowy sposób. Od razu jest ona przystosowana zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Zastosowanie regulatorów TempCo z dodatkowym modułem do chłodzenia TempCo Cool, umożliwia przełączanie trybu pracy pomiędzy ogrzewaniem i chłodzeniem (ręcznie lub automatycznie). Regulatory pozwalają również na monitoring wilgotności powietrza i wyłączenie chłodzenia w sytuacji przekroczenia wartości granicznej, zabezpieczając przed wykropleniem się pary wodnej na powierzchni podłogi. Ogromną zaletą zastosowania podłogówki jest to, że automatycznie znika problem umiejscowienia grzejników, a ściany pozostają wolne do zagospodarowania na meble i dekoracje.

Okna balkonowe otwierają się swobodnie, nic nie zaburza otwartej przestrzeni. Latem opcja chłodzenia zapewnia przyjemny komfort, niwelując działanie promieni słonecznych nagrzewających wnętrze. Nawet w upalny dzień wewnątrz budynku panuje przyjemna temperatura. A wszystko bez dodatkowych instalacji klimatyzacyjnych, zajmujących dużo miejsca i pochłaniających dodatkowe koszty – wyjaśnia Robert Skomorowski.

KLIMAKONWEKTOR VIDO – KOMFORT OGRZEWANIA I CHŁODZENIA
Purmo Vido to nowatorski naścienny klimakonwketor marki Purmo. Wyglądem przypomina tradycyjny grzejnik dekoracyjny. W miesiącach zimowych woda grzewcza przepływa przez wymiennik oddając ciepło pomieszczeniom. Latem, dzięki konwekcji wymuszonej wentylatorem, to samo urządzenie zapewnia chłodzenie pomieszczeń.

Wymiennik ciepła klimakonwektora Vido jest napełniany chłodną wodą pochodzącą z pompy ciepła działającej w cyklu odwróconym. Vido nawiewa do pomieszczeń orzeźwiające schłodzone powietrze za pomocą zintegrowanego wentylatora o zmiennym ustawieniu prędkości obrotów, obniżając temperaturę we wnętrzach i zapewniając szybką ulgę podczas nieznośnych letnich upałów. Vido pozwala na osiągnięcie pożądanej temperatury szybko i bardzo precyzyjnie.

Każde urządzenie grzewczo-chłodzące Purmo Vido wyposażone jest w działający niezależnie panel sterujący. Dzięki niemu możliwe jest dokonanie indywidualnych ustawień pracy urządzenia w zależności od potrzeb poszczególnych pomieszczeń. Klimakonwektor Vido jest dostępny w wersji dwu lub czterorurowej.

GRZEJNIK KANAŁOWY AQUILO – NA ZIMĘ I LATO
Zaawansowane modele grzejnika kanałowego Purmo Aquilo (F2C oraz F4C) łączą funkcje ogrzewania oraz chłodzenia. Aquilo F2C jest wyposażony w jedną wężownicę i pozwala na ogrzewanie lub chłodzenie – w zależności od podłączonego źródła zasilania.

Bardzo dobrze sprawdza się przy pompach ciepła, w których dzięki odwróceniu kierunku przepływu ciepła w okresie letnim, możliwe jest chłodzenie pomieszczeń przy użyciu tego samego medium. Model Aquilo F4C jest wyposażony w dwa działające niezależnie obiegi. Rozdzielenie obiegów umożliwia niezależne podłączenie grzejnika jednocześnie do źródła ciepła, jak i chłodu.

Obydwa modele są wyposażone wentylatory. Z uwagi na możliwość kondensacji pary wodnej podczas chłodzenia, wanny kanałów, zarówno dla modelu F2C jak i F4C są wykonywane ze stali nierdzewnej. Standardem dla obu typów grzejnika Aquilo jest otwór odpływowy z zasyfonowaniem dla odprowadzania kondensatu.

Grzejniki kanałowe Aquilo przeznaczone są do montażu w podłogach ogrzewanych pomieszczeń. Szczególnie polecane są do pomieszczeń o dużych przeszkleniach. Grzejniki kanałowe w całości ukryte są pod podłogą, bezpośrednio wzdłuż ścian, okien tarasowych lub innych powierzchni przeszklonych.
Urządzenia peryferyjne Purmo do chłodzenia - typy, moce i wymiary:

Wodne ogrzewanie i chłodzenie podłogowe Purmo, do montażu kombinowanej instalacji ogrzewania i chłodzenia podłogowego PURMO używa się systemowych rur:

  • PexPenta PEXc 14x2, 16x2, 17x2 i 20x2 mm,
  • Objektline PERT 17x2 i 20x2 mm,
  • PE-X/Al/PE-X lub PE-RT/Al/PE-RT 16x2 mm 20x2 mm,

oraz systemowej izolacji Rolljet/Noppjet i rozdzielaczy ze stali nierdzewnej ze wskaźnikami przepływu. Całość przykrywa się standardowej grubości wylewką jastrychową ok. 65 mm.

Regulacja temperatury w pomieszczeniach jest realizowana poprzez termostaty pokojowe TempCo i głowice termoelektryczne, które regulują przepływ w obiegach. Używa się termostatów, które można przełączać z pozycji „ogrzewanie” na pozycję „chłodzenie”. Wtedy przy pozycji „chłodzenie” otwierają się obiegi, gdy temperatura w pomieszczeniu jest za wysoka. Dodatkowo termostat TempCo Central wyposażony jest w czujnik wilgotności powietrza, który zabezpiecza przed kondensacją pary wodnej, zamykając wszystkie siłowniki w momencie przekroczenia granicznej wartości wilgotności (zazwyczaj 60-70%).

Dodatkowy moduł TempCo Cool jest m.in. wyposażony w czujnik temperatury wody zasilającej, która nie powinna być niższa niż 15 st. C.
Moc cieplna 35/28/20 °C: od 40 do 70 W/m2 (rozstaw rur 100 mm, okładzina parkiet lub ceramika), moc chłodnicza 15/18/24 °C: od 20 do 30 W/m2 (rozstaw rur 100 mm, okładzina parkiet lub ceramika), gwarancja: 10 lat (2 lata na elementy elektryczne i elektroniczne), cena: od 100-120 PLN/m2 netto

Klimakonwektor Vido
Vido wersja dwururowa
Maksymalne ciśnienie robocze: 10 bar
Maksymalna temperatura: 110°C
Wysokość: 595 mm
Głębokość: 153 mm
Długość: 800, 1000, 1200, 1400, 1600 mm
Moc cieplna 75/65/20oC: od 1824 do 9266 W
Moc cieplna 43/35/20oC: od 704 do 3363 W
Moc chłodnicza 7/12/27oC: od 707 do 4147 W
Gwarancja: 5 lat (2 lata na elementy elektryczne i elektroniczne)
CENA: od 1620 do 2850 PLN netto

Vido wersja czterorurowa
Maksymalne ciśnienie robocze: 10 bar
Maksymalna temperatura: 110°C
Wysokość: 595 mm
Głębokość: 153 mm
Długość: 800, 1000, 1200, 1400, 1600 mm
Moc cieplna 75/65/20 °C : od 1824 do 9266 W
Moc cieplna 43/35/20 °C: od 704 do 3363 W
Moc chłodnicza 7/12/27 °C: od 707 do 4147 W
Gwarancja: 5 lat (2 lata na elementy elektryczne i elektroniczne)
CENA: od 1944  do 3420 PLN netto

Aquilo F2C (ogrzewanie lub chłodzenie)
2 króćce przyłączeniowe
materiał wanny: standard stal nierdzewna
wysokość [mm] 110
szerokość [mm] 240
długość [mm] od 600 do 1800
moc [W] od 878 do 4169
Ceny [PLN netto] od 1494 do 3525

Aquilo F4C (grzanie i chłodzenie)
2 króćce przyłączeniowe – instalacja grzewcza
2 króćce przyłączeniowe – instalacja chłodząca
materiał wanny: standard stal nierdzewna
wysokość [mm] 140
szerokość [mm] 340
długość [mm] od 1250 do 2750
moc [W] od 1606 do 4837
Ceny [PLN netto] od 2976 do 6070

Źródło: Purmo

Więcej