Skład i produkcja wełny mineralnej
Choć obie są wełnami mineralnymi, różnią się składem surowcowym i sposobem wytwarzania. Wełna mineralna skalna produkowana jest z bazaltu, gabro, dolomitu lub kruszywa wapiennego, które w odpowiednich proporcjach dozowane są do pieca szybowego.
Surowcami do wytwarzania wełny mineralnej szklanej są natomiast stłuczka szklana, piasek kwarcowy oraz soda, które w tak zwanej wannie szklarskiej są roztapiane w temperaturze 1200°C – 1500°C.
– Oba rodzaje wełny mineralnej, zarówno szklana jak i skalna, powstają z surowców naturalnych. Dodatkowo, dzięki doskonałym właściwościom termoizolacyjnym, znacząco redukują zużycie energii w budynkach ograniczając emisję CO2, co czyni je produktami przyjaznymi dla środowiska – tłumaczy Agata Wołkowiecka, ekspert marki ISOVER.
Zastosowanie wełny mineralnej skalnej i szklanej
Wybór konkretnego rodzaju wełny mineralnej zależy od rodzaju przegrody i kluczowych parametrów izolacji.
– Wełny mineralne szklane wyróżnia wysoka sprężystość i lekkość, dlatego często są stosowane do termoizolacji dachów skośnych i lekkiej zabudowy, ponieważ nie obciążają nadmiernie konstrukcji oraz doskonale wypełniają izolowane przestrzenie. Świetnie sprawdzają się też w przypadku ścian działowych i fasad wentylowanych. Jednocześnie wełna mineralna szklana pozwala na uzyskanie bardzo niskich wartości współczynnika przewodzenia ciepła (lambda), nawet 0,030 W/mK! – wyjaśnia Agata Wolkowiecka, ekspertka marki ISOVER.
– Produkty z wełny skalnej są dużo cięższe niż produkty z wełny szklanej, dzięki temu mogą przenosić większe obciążenia mechaniczne. Tym samym doskonale sprawdzają się podczas izolacji fasad w systemie ETICS, dachów płaskich oraz podłóg. Jednocześnie, ze względu na wyższą odpornością temperaturową, mogą być stosowane w obiektach przemysłowych, m.in. jako izolacja kotłów, pieców i kominów – dodaje specjalistka.
Wełna mineralna - skuteczna izolacja i wiele więcej
Zarówno wełna mineralna skalna, jak i szklana, to produkty o bardzo dobrych parametrach, nie tylko w zakresie izolacji termicznej. Jako materiały niepalne, ograniczają ryzyko pożarów.
Wełna skalna i szklana dobrze chronią też przed hałasem, skutecznie tłumiąc i pochłaniając dźwięki. To sprawia, że wełna mineralna jest trwałym i sprawdzonym materiałem izolacyjnym.
źródło i zdjęcia: Isover Saint-Gobain Construction Products Polska
opracowanie: Aleksander Rembisz