Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji wynika, że w latach 1999–2023 odnotowano niemal 4 mln przypadków włamań. Choć z roku na rok liczba takich incydentów spada, w samym 2023 roku zarejestrowano aż 62 689 tego rodzaju przestępstw. Co ciekawe, wskaźnik ich wykrywalności stale rośnie. Złodzieje najczęściej działają w województwach: dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim, pomorskim i śląskim. Dowiedz się, jak zwiększyć bezpieczeństwo swojego domu, by spokojnie korzystać z ferii i wrócić do miejsca, które będzie dokładnie takie, jak je zostawiłeś.
Jak włamywacze pracują? Jak najczęściej wkradają się do naszych domów?
Włamywacze rzadko wybierają komin – ich ulubionym celem jest stolarka okienno-drzwiowa. Najczęściej forsowane są okna, drzwi tarasowe typu HS/HST, a także drzwi wejściowe i bramy garażowe. Do przełamywania zabezpieczeń stosują zarówno proste narzędzia, takie jak łomy, śrubokręty czy wiertarki udarowe, jak i bardziej zaawansowane techniki.
Wśród „cichych” metod wyróżnia się m.in. technikę Bump Key, polegającą na manipulacji zamkami przy użyciu specjalnych kluczy, oraz hacking elektronicznych zamków i systemów cyfrowych. Te metody pozwalają na szybkie i niemal bezgłośne wejście do domu, co czyni je wyjątkowo niebezpiecznymi.
Jak można skutecznie ochronić swój dom przed takimi zagrożeniami? Poprosiliśmy o radę eksperta z branży produkcji systemów zabezpieczeń, który podzielił się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi ochrony przed nowoczesnymi technikami włamania.
Dodaje on również, że innymi ważnymi zabezpieczeniami stosowanymi w drzwiach są: trzypunktowy zamek, bolce przeciwwyważeniowe do zawiasów i liczne dodatkowe wzmocnienia, które równie skutecznie powstrzymają włamywaczy.
Ekspert zwraca uwagę, że produkty marki WIŚNIOWSKI, takie jak okna, drzwi czy bramy garażowe, są regularnie certyfikowane i poddawane rygorystycznym testom laboratoryjnym, aby skutecznie chronić domy przed włamaniami. Przykładem jest innowacyjny pakiet ryglujący zastosowany w bramie garażowej klasy RC2, który niedawno zdobył prestiżowy certyfikat IFT Rosenheim.
Jego skuteczność została doceniona również przez niemieckich policjantów, którzy potwierdzili niezawodność systemu w obliczu prób podważania, uderzeń mechanicznych czy wyłamywania elementów bramy. Żadne z tych działań nie pozwoliło na sforsowanie zabezpieczeń, dzięki czemu brama skutecznie ochroniła wnętrze domu przed niepożądanymi osobami.
Na polskim rynku pojawiła się innowacja, która wyróżnia się na tle innych rozwiązań. Klienci mogą teraz korzystać z inteligentnej bramy wyposażonej w specjalny napęd SPARK, umożliwiający sterowanie i monitorowanie jej stanu za pomocą aplikacji WIŚNIOWSKI Connected – i to bez potrzeby instalacji dodatkowych central smart home.
Wyjeżdżając na ferie i nie będąc pewnym, czy brama została zamknięta, wystarczy uruchomić aplikację, aby sprawdzić jej status dzięki funkcji monitoringu zamknięcia/otwarcia. Co więcej, w każdej chwili można zdalnie otworzyć bramę, na przykład, aby wpuścić sąsiada czy kuriera.
Co zrobić, by utrudnić działanie włamywaczom?
W trakcie ferii Policja prowadzi w całej Polsce akcje informujące o tym, aby zadbać o bezpieczeństwo domu, przypominając o ważnych zasadach i poradach, by uchronić się przed włamaniami. My również je przypominamy. Wśród najważniejszych:
- unikaj publicznego udostępniania informacji o swoich planach wyjazdowych, zwłaszcza w mediach społecznościowych;
- poproś zaufaną osobę o regularne doglądanie domu i posesji w czasie Twojej nieobecności, a także o odbieranie korespondencji czy paczek;
- zainstaluj monitoring wideo, aby mieć kontrolę nad tym, co dzieje się wokół domu;
- zabezpiecz wszystkie drzwi i okna trwałymi zamkami oraz dodatkowymi zabezpieczeniami;
- domknij drzwi tarasowe, sprawdź czy mechanizmy i lufty są poprawnie domknięte;
- nie zostawiaj wartościowych rzeczy w miejscach widocznych przez okna lub w samochodzie na podjeździe;
- zadbaj o ubezpieczenie domu, które obejmie włamania, kradzieże i zniszczenia;
- zaciągnij rolety, zasłony lub opuść żaluzje. Zostaw jednak zapalone światło;
- ogrodź teren domu lub budowy, tak aby utrudnić dostęp do posesji. W trakcie budowy zabezpiecz wszelkie materiały budowlane, by nie kusić złodzieja. Nie pozostawiaj sprzętu budowlanego na terenie budowy, a jeśli to konieczne, zabezpiecz go przed kradzieżą. Dodatkowo, zwracaj szczególną uwagę na osoby kręcące się w okolicy placu budowy – zapytaj, kogo szukają, postaraj się zapamiętać ich wygląd i numery rejestracyjne pojazdów;
- przyglądaj się m.in. dronom obserwującym posesję domu, jeśli dostrzeżesz urządzenie zapamiętaj szczegóły.
Jakie zabezpieczenia stolarki do domu, a jakie do mieszkania?
Ekspert marki WIŚNIOWSKI zaznacza, że poziom bezpieczeństwa domów jednorodzinnych powinien odpowiadać standardom stosowanym w mieszkaniach, na przykład w blokach. Niestety, konsumenci nie zawsze decydują się na wybór rozwiązań premium do wszystkich lokali i często wybierają tańsze wersje, co bywa błędem.
W mieszkaniach w blokach kluczowe są solidne zamki patentowe z atestami oraz drzwi wyposażone w zabezpieczenia przeciwwyważeniowe. Doskonałym przykładem są modele NOBE i NOVA od WIŚNIOWSKI – dostępne w przystępnych cenach, zapewniające skuteczne wygłuszenie oraz nowoczesny design.
Dla mieszkań na parterze szczególnie warto rozważyć dodatkowe środki ochrony, takie jak kratownice na oknach czy rolety zewnętrzne, które zwiększają bezpieczeństwo i chronią przed włamaniem.
Do domów jednorodzinnych polecane są już nie tylko rozwiązania tradycyjne, ale i wzmocnienia, m.in. dodatkowe wkładki antywłamaniowe czy zamki trzypunktowe automatyczne (np. w modelu CREO). Oprócz odpowiedniego zabezpieczenia ważne są również ich parametry termiczne oraz tzw. ciepły montaż takich drzwi. Warto też, aby na terenie domu wolnostojącego zastosować m.in. oświetlenie terenu czy system monitoringu, a także rolety do okien i drzwi tarasowych.
źródło i zdjęcie: WIŚNIOWSKI
opracowanie: Anna Chrystyna