Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Wymiana okien, drzwi i bramy garażowej - jak się do tego zabrać?

Wymiana tzw. stolarki otworowej to duże przedsięwzięcie – nie tylko finansowe, ale także logistyczne. Warto przemyśleć jego kolejne kroki, zanim się za nie zabierzemy. W tym artykule podpowiemy, od czego należy zacząć.

Wymiana okien, drzwi i bramy garażowej - jak się do tego zabrać?
WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A. Drzwi przeciwpożarowe, stalowe
www.wisniowski.pl
WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A. Drzwi przeciwpożarowe, stalowe
Dane kontaktowe:
18 44 77 111
Wielogłowy 153 , 33-311 Wielogłowy

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
 • Na co zwrócić uwagę przy definiowaniu potrzeb?
 • Które rozwiązanie wybrać?
 • Na ile istotny jest wybór producenta?
 • Na co zwrócić uwagę przy montażu?
 • Na czym polega prawidłowy montaż?

Zdefiniowanie potrzeb

Jeśliby przejrzeć zamówienia na okna, drzwi i bramę garażową składane w firmach, które zajmują się ich produkcją lub dystrybucją, trudno będzie znaleźć dwa podobne - różne są ilości, wymiary, estetyka, rozwiązania technologiczne, a często także tzw. "półka cenowa". Każdy klient ma inne potrzeby i bez wątpienia pierwszą rzeczą, którą powinien określić, jest ich zakres.

Nie zawsze wymieniamy całą stolarkę otworową jednocześnie - choć taka kompleksowa wymiana ma swoje zalety. Podczas jednego remontu, który zawsze jest męczący, zyskujemy spokój na kolejne lata. Co więcej, każdy z elementów możemy do siebie dopasować pod względem estetyki.

Korzystnie na odbiór wizualny wpływa także to, że okna, drzwi i brama garażowa są nowe - żaden "stary", noszący ślady użytkowania lub przestarzały pod względem designu element, nie psuje odbioru całości. Ale, oczywiście, wszystko zależy od tego, jakie mamy plany i możliwości finansowe.

Wymiana tzw. stolarki otworowej to duże przedsięwzięcie – nie tylko finansowe, ale także logistyczne
Opis

Wybór rozwiązań

Gdy wiemy już, jakie elementy stolarki otworowej chcemy wymienić, możemy zasiąść do tego, co jest chyba najbardziej przyjemne: szukania odpowiadających nam trendów pod względem designu i rozwiązań technologicznych.

Z wyborem technologii i wyglądu elementów stolarki otworowej ściśle wiąże się wybór producenta.
Z wyborem technologii i wyglądu elementów stolarki otworowej ściśle wiąże się wybór producenta.

Musimy przy tym pamiętać, że to, co kupimy, będzie nam służyć przez kolejne dekady, dlatego też znacznie bezpieczniej iść w stronę pełnego klasy minimalizmu niż stawiać na ekstrawagancję. Wyraziste kolory, nietypowe materiały będą na początku wyróżniać nasz dom i posesję, wkrótce jednak zaczną trącić kiczem.

 

Wybór producenta

Z wyborem technologii i wyglądu elementów stolarki otworowej ściśle wiąże się wybór producenta. Firmy zwykle konkurują ze sobą dwoma elementami: ceną bądź jakością. W przypadku stolarki otworowej ta druga cecha jest zdecydowanie bardziej kluczowa. Najważniejsze jest solidne wykonanie! Dlatego przed wyborem okien, drzwi czy bramy garażowej, warto zapoznać się z opiniami klientów na temat produktów.

Wśród liderów na rynku stolarki otworowej, na szczególną uwagę zasługują produkty marki WIŚNIOWSKI. Przemawia za nimi zarówno 30-letnie doświadczenie producenta, jak i wysoka jakość wykonania. Firma WIŚNIOWSKI wykorzystuje w swoich produktach najnowocześniejsze rozwiązania, dużą uwagę przywiązując również do designu i obowiązujących trendów wzorniczych.

Niewątpliwie korzystne jest zamówienie wszystkich trzech elementów od jednego producenta. Po pierwsze dlatego, że uzyskujemy gwarancję, że będą do siebie doskonale dopasowane. Ponadto znacznie łatwiej pod względem logistycznym dostarczyć je na teren inwestycji i zamontować. I w końcu ewentualne naprawy gwarancyjne - zakupienie całej stolarki otworowej u jednego producenta znacznie ułatwia przeprowadzenie tego typu procedur.

Pomiary

Ten krok najlepiej jest pozostawić fachowcom. Choć wydaje się, że zmierzenie otworów pod okna, drzwi czy bramę nie jest niczym trudnym, w rzeczywistości nawet niewielki błąd obliczeniowy może mieć dla naszej inwestycji katastrofalne znaczenie.

W przypadku okien ekipa montażowa dokonując pomiarów musi uwzględnić m.in. wysokość parapetów, czy tak zwany "luz montażowy". Pamiętajmy, że nawet najlepszej jakości okna, drzwi czy brama garażowa nie spełnią oczekiwań, jeśli zostaną niewłaściwie zamontowane.

Zakupienie całej stolarki otworowej u jednego producenta znacznie ułatwia przeprowadzenie napraw gwarancyjnych.
Zakupienie całej stolarki otworowej u jednego producenta znacznie ułatwia przeprowadzenie napraw gwarancyjnych.

Przygotowanie do montażu

W praktyce jeśli występuje problem z montażem okien, zwykle wynika on z nieodpowiedniego przygotowania otworu. Kluczem do sukcesu jest wykonanie prostych otworów i dokładne pokrycie ich tynkiem. Pamiętajmy, że obecnie okna i drzwi powinny być zamontowane w systemie ciepłego montażu, a zatem wyklejone taśmami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Montaż starym sposobem, czyli przy użyciu pianki montażowej, nie zapewni właściwej szczelności okien, drzwi i bramy, i tym samym właściwych parametrów termicznych. Przed montażem należy także odpowiednio przygotować ściany, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Taśmy montażowe muszą być klejone na wygładzone powierzchnie, tylko w ten sposób bowiem nie będą przepuszczać powietrza.

Okna i drzwi powinny być zamontowane w systemie ciepłego montażu.
Okna i drzwi powinny być zamontowane w systemie ciepłego montażu.

Montaż

Prawidłowo wykonany montaż powinien uwzględniać odpowiednią ilość kotew i otworów montażowych. Istotne są nawet tak drobne elementy, jak kołki - nie warto wybierać tańszych zamienników. Zgodnie z zaleceniami producentów, w przypadku okien kotwy powinny zostać rozmieszczane po obwodzie ościeżnicy w około 70 cm odległościach i z 15 cm odstępem od narożników.

Bardzo ważne jest także odcięcie strefy przemarzania nad oknami i drzwiami. Pominięcie tego kroku również obniża parametry termiczne tych elementów. Niedopuszczalny jest montaż okien i drzwi bezpośrednio na cegłach czy pustakach. Profesjonalne odcięcie strefy przemarzania wykonuje się np. używając klinarytów.

Firma WIŚNIOWSKI od lat prowadzi kampanię edukacyjną pod nazwą Dobry Montaż. Na stronie www.dobrymontaz.com znaleźć można rekomendowanych specjalistów z zakresu montażu stolarki otworowej, w tym ekspertów marki WIŚNIOWSKI.

źródło i zdjęcia: WIŚNIOWSKI

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czym jest wymiana stolarki otworowej?

  Wymiana stolarki otworowej to znaczące przedsięwzięcie obejmujące okna, drzwi i bramę garażową, które wiąże się z kosztami finansowymi i wyzwaniami logistycznymi.
 • Od czego zacząć przy wymianie stolarki otworowej?

  Należy zacząć od zdefiniowania potrzeb i ustalenia, które elementy mają zostać wymienione oraz jakie mają być ich wymiary, estetyka i technologia.
 • Jakie są korzyści z kompleksowej wymiany stolarki otworowej?

  Kompleksowa wymiana pozwala na estetyczne dopasowanie wszystkich elementów, zapewnia spokój na wiele lat i minimalizuje przyszłe kłopoty związane z oddzielnymi remontami.
 • Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę wybierając producenta?

  Ważne jest, aby wybrać producenta, który oferuje wysoką jakość wykonania, nowoczesne technologie i produkty odpowiadające obowiązującym trendom designu.
 • Jakie kroki należy podjąć przed i podczas montażu nowej stolarki otworowej?

  Przed montażem należy dokładnie zmierzyć otwory oraz przygotować otwory i ściany do montażu. Montaż powinien uwzględniać odpowiednią technikę i materiały, aby zapewnić izolację termiczną i właściwą szczelność.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej