Co to jest czerpnia ścienna?

Czerpnia ścienna jest istotnym elementem systemów wentylacyjnych, stosowanym zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych. Służy do zasysania świeżego powietrza z zewnątrz do wnętrza budynku. Montowana na ścianach zewnętrznych, czerpnia ścienna jest projektowana tak, aby zapewnić efektywne działanie systemu wentylacyjnego, jednocześnie chroniąc przed wnikaniem wody deszczowej, ptaków, owadów i innych zanieczyszczeń.

Co to jest czerpnia ścienna?
Alnor Systemy Wentylacji Kompletne systemy wentylacji
Dane kontaktowe:
22 737 40 00
Al. Krakowska 10 05-552 Wola Mrokowska
Zobacz firmę w innym dziale: Rekuperatory

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Budowa i materiały

Czerpnie ścienne są wykonane z blachy ocynkowanej, aluminiowej lub kwasoodpornej. Ich wymiary zmogą wynosić od 200 x 200 mm do 2000 x 2000 mm. Konstrukcja czerpni obejmuje stałe żaluzje, profile boczne, lamele oraz odpowiednie narożniki.

Dodatkowo, czerpnie są wyposażone w siatki stalowe lub kwasoodporne, które chronią przed owadami i liśćmi. Czerpnie montowane są w ścianach budynków lub jako zakończenie przewodów wentylacyjnych w dużych instalacjach wentylacyjnych na zewnątrz budynku.

Rodzaje czerpni ściennych

Czerpnie ścienne dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, aby dopasować się do specyficznych wymagań budynków i systemów wentylacyjnych. Najczęściej spotykamy kształty prostokątne i okrągłe. Prostokątne czerpnie częściej używane są w przemysłowych instalacjach, gdzie wymagane są duże przepływy powietrza. Natomiast czerpnie okrągłe wybierane są do miejsc, gdzie estetyka i kompaktowy kształt mają większe znaczenie.

Funkcje i zastosowanie

Głównym zadaniem czerpni ściennej jest dostarczanie świeżego powietrza do systemu wentylacyjnego. Jest to kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego, szczególnie w budynkach o dużym zapotrzebowaniu na wentylację, takich jak hale produkcyjne, magazyny, biura i domy mieszkalne.

Warto pamiętać o tym, że czerpnie ścienne muszą być zaprojektowane z jednej strony tak, aby zapewniać odpowiedni przepływ powietrza, z drugiej – by chronić przed zanieczyszczeniami. Dlatego też wyposażone są w specjalne siatki i lamele zabezpieczające przed ptakami, owadami, liśćmi i innymi zanieczyszczeniami. Aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza, konstrukcja czerpni powinna minimalizować straty ciśnienia.

Wybór i montaż czerpni ściennej

Podczas wyboru czerpni konieczne jest takie oszacowanie jej wielkości, aby pozwalała w pełni wykorzystać wydajność systemu wentylacyjnego. Pod uwagę należy wziąć także warunki montażu - miejsce instalacji powinno chronić czerpnię przed bezpośrednim działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Oczywiście dla większości zastosowań ważna będzie także estetyka czerpni. Powinna być spójna z wyglądem elewacji budynku, co można osiągnąć poprzez wybór odpowiedniego koloru i materiału.

źródło i zdjęcie: Alnor Systemy Wentylacji

autor: Damian Żabicki

opracowanie: Anna Chrystyna

Autor
Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.