Nowe przepisy w zakresie termoizolacyjności budynków, wynikające z zagrożeń, jakie wiążą się ze zmianami klimatycznymi, spowodowały konieczność przykładania większej wagi do systemów ociepleń budynków. Rozwiązań w tym zakresie jest co najmniej kilka i właściwie każdy z nas jest w stanie je wymienić.
Mniejszą uwagę przywiązujemy do dodatkowych elementów wchodzących w skład systemu, które również wpływają na jakość izolacji i jej trwałość, a także zapobiegają powstawaniu mostków termicznych. Tymczasem w procesie wykończenia fasad w systemach ociepleń odgrywają istotną rolę różnorodne materiały i profile, które zarówno wzmacniają izolację termiczną, jak i nadają budynkowi estetyczny wygląd.
Profile do obróbki krawędzi
Doskonałym ich przykładem są profile stosowane do obróbki krawędzi pomiędzy ociepleniem cokołu a fasadą lub w miejscach przejścia pomiędzy różnymi grubościami termoizolacji w fasadzie. Do tego rodzaju zadań nadają się m.in. profile Thermoschiene 6680/50/100/160 oraz Thermoprofil 6680/30.
Dzięki wyeliminowaniu połączenia ze ścianą, zapobiegają powstawaniu mostków termicznych. W połączeniu z listwą Capatect Thermoschiene 6680/55-160, pozwalają na uzyskanie gotowego cokołowego profilu startowego. Profile wykonane są z tworzywa sztucznego, z kapinosem i siatką zbrojącą.
Można je zastosować w przypadku płyt termoizolacyjnych o grubości 60 mm. Dużą ich zaletą jest m.in. proste i szybkie łączenie pomiędzy kolejnymi profilami, które wykonać można za pomocą łączników. Montaż z listwą Capatect-Thermoschiene 6800/55-160, najlepiej jest wykonać przy użyciu dwustronnej taśmy samoprzylepnej.
Narożniki ochronne Capatect-Gewebe-Eckschutz
Aby zgodnie ze sztuką budowlaną przygotować krawędzi budynku, warto jest zastosować narożniki ochronne, takie jak:
- Capatect-Klebe- und Spachtelmasse 190,
- Capatect-Klebe- und Armierungsmasse 186M,
- Capatect-Klebe- und Armierungsmasse 133 Leicht,
- Capatect-ZF-Spachtel 699,
- Capatect-CS-Klebe- und Armierungsmörtel 850,
- Capatect-ArmaReno 700,
- CarbonSpachtel,
- CarboNit.
Narożniki tego typu wykonane są z tworzywa sztucznego i wzmocnione siatką z włókna szklanego. Stosuje się je do zatapiania w masach szpachlowych. Dzięki ich zastosowaniu nie ma potrzeby stosowania siatki wzmacniającej w narożnikach - można wykończyć ościeże i naroże okienne jednocześnie.
Warto zauważyć, że siatka, która stosowana jest w narożniku, niczym nie różni się od tej, która znajduje się w warstwie wzmacniającej. Ułatwia to znacznie zachowanie spójności systemu. Co więcej, zastosowanie narożnika z siatką z rolki chroni narożnik o dowolnym kącie.
Listwy przyokienne
Kolejnym istotnym elementem systemu ociepleń są listwy przyokienne, które zapewniają wykończenie trwałe i do tego estetyczne. Można je zastosować do różnych rodzajów okien i dopasować do grubości izolacji a nawet kolorów tynku. To co istotne, użycie listew przyokiennych zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci i uszkodzeniami.
Oferowane są w różnych wariantach zaawansowania technologicznego. Są elastyczne, co pozwala na zastosowanie ich nawet przy stosunkowo grubych płytach izolacyjnych i wielkoformatowych oknach. Dostosowane są do różnych sposobów montażu okien.
źródło i zdjęcia: Caparol