Przed samym rozpoczęciem prac, kluczowe jest przygotowanie projektu budowy lub przebudowy i określenie budżetu. Warto zastanowić się, jakie będą koszty materiałów budowlanych oraz usług takich jak przygotowanie terenu pod budowę, wykonanie instalacji budowlanych czy prace wykończeniowe. Wielu ekspertów podkreśla również, że niezwykle ważne jest uwzględnienie planu elektryki – dzięki temu łatwiej będzie zaplanować rozmieszczenie mebli oraz urządzeń elektrycznych, w tym sprzętu smart home.
Jeśli myślisz o inteligentnym domu, warto rozważyć automatyzację elementów takich jak rolety, żaluzje, markizy, czy bramy, które można włączyć do ekosystemu smart home, aby zapewnić domownikom wygodę i komfort. Należy pamiętać o tym, że decydując się na takie rozwiązania, ważne jest przygotowanie instalacji pod automatykę już na etapie budowy, czy remontu.
Doskonałym pomysłem, który zapewni połączenie oraz synergię sprzętów domowych i zewnętrznych jest TaHoma switch, czyli centrala sterowania inteligentnym domem, którą można dostosować do własnych preferencji. Pozwala ona na zbudowanie kompletnego ekosystemu i sterowanie ponad 200 urządzeniami, takimi jak osłony okien, oświetlenie, system zabezpieczeń, markizy lub bramy z napędami z poziomu smartfona czy tabletu.
Dzięki centrali domownicy mogą stworzyć własne scenariusze i uruchamiać je zdalnie lub zaprogramować tak, aby uruchamiały się o określonej porze lub po zdefiniowanym zdarzeniu. W dobie inflacji i stale rosnących cen energii, zalecane jest korzystanie z nowinek technologicznych, które wpływają korzystnie na środowisko i generują oszczędności w budżecie domowym.
Rozwiązaniem, które doskonale sprawdzi się w kontekście energooszczędności jest między innymi napęd do rolet RS100 Solar IO. Co istotne, można je wdrożyć bez konieczności ingerencji w konstrukcję ścian, fasadę domu, czy przeprowadzania zmian w istniejącej instalacji elektrycznej. RS100 Solar IO posiada wbudowany panel solarny wraz z czujnikiem światła słonecznego, który otworzy lub zamknie roletę w zależności od pogody. Za sprawą automatyki do osłon zewnętrznych, możemy obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń od 4 do 7°C podczas upałów* i tym samym zmniejszyć potrzebę korzystania z energochłonnych urządzeń chłodzących.
Z kolei zimą mamy możliwość ustawienia scenariusza, zgodnie z którym rolety będą automatycznie podnosić się, aby dogrzać pomieszczenia w przypadku dużej ekspozycji słońca, a kiedy słońce zajdzie, opuszczą się, aby nie tracić ciepła. Na etapie budowy lub remontu domu warto również pomyśleć o kwestiach bezpieczeństwa. Zainstalowanie videofonu, kamery czy alarmu pozwoli nam spać spokojnie nawet, gdy jesteśmy poza domem, ponieważ podłączenie tych urządzeń do centrali TaHoma umożliwia nam zdalny dostęp do systemu i podgląd wnętrza w trakcie naszej nieobecności.
* Symulacje Somfy realizowane przy wsparciu Carbone 4, niezależnej firmy konsultingowej, specjalizującej się w strategii niskoemisyjnej i adaptacji do zmian klimatu. Wyniki różnią się w zależności od wielkości domu, jego geolokalizacji, roku budowy i wyposażenia okien (rolety, zewnętrzne żaluzje).
źródło i zdjęcia: Somfy
Fotografia otwierająca: pixabay.com