Takie rozwiązanie umożliwia zamontowanie termoizolacji dachu na styk z deskowaniem i gwarantuje wtedy długą trwałość dachu oraz dobrą jego izolacyjność termiczną dzięki osuszającemu działaniu membrany. Jednak przy zastosowaniu tej metody trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- bardzo ważne jest, aby deskowanie (w przypadku kiedy ma się stykać z termoizolacją) powinno być wykonane z desek nie szerszych niż 11 cm a szpary między deskami nie powinny być zbyt małe - jeżeli zdarzy się, że deski są szersze i zbite na styk to trzeba poszerzyć szpary między nimi (przez nacięcia) lub wywiercić otwory;
- nad membraną musi być doskonale wykonana szczelina wentylacyjne (z wlotem i wylotem powietrza);
- układanie membrany musi być wykonane tak aby nie została ona uszkodzona na szorstkich powierzchniach desek (nie można jej przeciągać, bo są drzazgi);
- deskowanie jest rodzajem poszycia, ale nie każde poszycie jest deskowaniem - oznacza to, że jeżeli poszycie jest wykonane z płyt OSB lub ze sklejki (są to doskonałe paro-izolacje) to dla prawidłowego działania wentylacji niezbędna jest szczelina pod poszyciem (rys.1) z wlotami w okapie i wylotami pod kalenicą.
Szczelina pod poszyciem z płyt OSB lub sklejki musi być wykonana według tych samych zasad co pod deskowaniem z papą. Dach z tymi rodzajami poszycia wymaga wykonania dwóch szczelin wentylacyjnych - jednej pod a drugiej nad poszyciem. Brak dolnej szczeliny wentylacyjnej (pod szczelną papą na deskach a nad termoizolacją) prowadzi do zawilgocenia dachu.
Jeżeli dach ma być kryty łupkiem lub płytami łupko-podobnymi (na deskowaniu) to membrana musi być dodatkowo odpowiednio gruba i odporna na "deptanie", które jest nie do uniknięcia przy układaniu tych pokryć.
Oznacza to również, że membrany o mniejszej gramaturze montowane na deskowaniu a przeznaczone pod pokrycia leżące na łatach, nie mogą być "deptane" tak jak te mocniejsze przeznaczone pod łupek. Szczególnie groźne jest układanie dachówek w paczkach przed ich ułożeniem na membranie (i na deskowaniu) zamiast na łatach.
Sposób układania MWK na deskowaniu wymaga od dekarzy delikatności i rozwagi, ponieważ deskowanie jest szorstkie i mogą wystawać z niego drzazgi. W związku z tym bez względu na grubość membrany nie można jej po deskowaniu przeciągać ani przesuwać tak, aby po nim szorowały. Jeżeli występuje konieczność skorygowania ułożenia pasma, to trzeba je unieść i położyć ponownie w zaplanowanym miejscu. W skrajnych przypadkach powstania kieszeni lub zmarszczek lepiej jest je przymocować i zakleić (jeżeli przeszkadzają) niż przesuwać membranę.
Deskowanie ułatwia mocowanie membran, co wynika z dowolności wyboru miejsca mocowania. Jeżeli w czasie prac nie ma silnego wiatru można się ograniczyć do wbijania spinek wyłącznie w strefie zakładu tak aby następne pasmo membrany przykrywało spinki. Jest to uzasadnione tym, że dopiero kontrłaty ostatecznie dociskają membranę do deskowania. Duża dowolność mocowania membrany na deskowaniu sprzyja skośnemu (np. wzdłuż koszy) lub prostopadłemu do okapu układaniu kolejnych jej pasm. Układanie prostopadłe do okapu wymaga klejenia zakładów między kolejnymi pasmami membrany.
źródło i zdjęcia: Marma Polskie Folie