Panele podłogowe odporne intensywnie użytkowane
Doskonałym przykładem laminowanych podłóg wykonanych z ekologicznego drewna są panele wyprodukowane przez SWISS KRONO. Producent nie tylko stosuje innowacyjną technologię do ich wytworzenia, ale także przykłada dużą wagę do edukowania użytkowników w zakresie ich montażu, pielęgnacji i odpowiedniego zastosowania.
Warto wiedzieć, że konstrukcja podłóg laminowanych bazuje na płytach włóknistych o dużej gęstości (HDF). Powierzchnia paneli pokryta jest filmem dekoracyjnym a jej struktura zabezpieczona została twardym minerałem o nazwie Korund. Panele podłogowe oferowane są w kilku grubościach - od 8 do 12 mm i w kilku klasach ścieralności - od AC4 do AC6.
Mimo, że panele laminowane są odporne na zarysowania i uszkodzenia, warto unikać przeciągania ciężkich mebli po powierzchni podłogi oraz stosować ochronne filce pod nogami mebli.
Jaki podkład pod panele laminowane dla ogrzewania podłogowego?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy panele laminowane nadają się do wykończenia podłogi wyposażonej w ogrzewanie. Odpowiedź brzmi: tak.
Panele podłogowe laminowane SWISS KRONO są odpowiednie do ułożenia w pomieszczeniach z systemami ogrzewania podłogowego, i to bez względu na to, czy będzie to ogrzewanie wodne czy elektryczne.
Aby jednak zapewnić właściwe funkcjonowanie systemu, należy zadbać o równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni podłogi oraz regulację temperatury w zakresie zalecanym przez producenta paneli podczas korzystania z ogrzewania podłogowego.
Jeśli chodzi o podkład, powinien być wybierany z uwagi na właściwości termoizolacyjne oraz kompatybilność z systemem ogrzewania podłogowego.
Najczęściej stosowanymi rodzajami podkładów do zastosowania z ogrzewaniem podłogowym są: podkłady z pianki polietylenowej, podkłady z pianki poliuretanowej i podkłady z folii aluminiowej.
Przed wyborem podkładu należy się upewnić, że jest on zgodny z systemem ogrzewania podłogowego, który będzie stosowany. Wskazówką przy wyborze podkładu mogą być informacje podane przez producenta.
Istotnym elementem związanym bezpośrednio z montażem paneli laminowanych, jest podłoże. Powinno być płaskie, suche, stabilne, czyste i wyrównane (nierówności nie mogą przekraczać 2mm na 1mb podłoża).
Konieczne jest ułożenie na nim atestowanej folii paroizolacyjnej PE o grubości min. 0,2 mm, na zakładkę (około 15 cm), którą należy skleić taśmą odporną na wilgoć.
Producent paneli zaleca, aby folię paroizolacyjną wywinąć na ścianę powyżej poziomu układanej podłogi. Następnie na folię PE 0,2mm należy ułożyć podkład wyrównujący. Można także zastosować gotowe zintegrowane podkłady, które składają się z warstwy paroizolacyjnej i wyrównującej.
Warto również zaznaczyć, że wilgotność posadzki pod panele laminowane nie może przekroczyć 2% dla posadzek cementowych i 0,5% dla posadzek anhydrytowych, mierzona za pomocą wilgotnościomierza.
Zalecanym rozwiązaniem w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego jest wyposażenie go w termostat, umożliwiający stopniową regulację temperatury ogrzewania.
Jak odnowić panele podłogowe laminowane?
Do odnowy paneli podłogowych stosowane są specjalne preparaty na bazie wosku, za pomocą których można wypełnić drobne ubytki i zarysowania. Ich aplikację należy poprzedzić kilkoma czynnościami przygotowawczymi.
Przede wszystkim trzeba dokładnie oczyścić podłogę z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń, używając odkurzacza lub miękkiej szczotki. Konieczne jest także usunięcie wszelkich plam i zabrudzeń z powierzchni paneli, z zastosowaniem specjalnych środków czyszczących przeznaczone do tego rodzaju paneli.
Na rynku znaleźć można różne rodzaje wosków przeznaczonych do szybkich napraw uszkodzeń w panelach laminowanych. Woski te zazwyczaj zawierają mieszankę wosków i pigmentów, które można aplikować bezpośrednio na uszkodzone miejsce za pomocą odpowiedniego aplikatora. Następnie pozwala się im utwardzić, a nadmiar usuwa się z powierzchni za pomocą specjalnej szpatułki lub gąbki.
Przy wyborze wosku do naprawy uszkodzeń w panelach laminowanych, warto upewnić się, że produkt jest przeznaczony do stosowania na laminatach, a jego kolor i tekstura są dopasowane do paneli, co pozwoli uzyskać najlepszy efekt wizualny.
Jak czyścić panele podłogowe laminowane? Czy wolno je zmywać?
Aby utrzymać panele podłogowe laminowane w dobrym stanie warto je regularnie czyścić. Panele laminowane należy regularnie odkurzać lub zamiatać, aby usunąć drobiny zanieczyszczeń, pył i piasek, które mogą zarysować powierzchnię podłogi.
Tego rodzaju podłóg nie należy moczyć ani zmywać dużą ilością wody, ponieważ wilgoć może uszkodzić powierzchnię. Zamiast tego można przetrzeć za pomocą wilgotnego mopa lub ściereczki, albo roztworem delikatnego środka czyszczącego przeznaczonego do paneli laminowanych. Nie zawierają one silnych detergentów, rozpuszczalników lub innych substancji, które mogą uszkodzić powierzchnię.
Należy unikać stosowania preparatów zawierających amoniak, wybielacze, alkohol lub kwasy.
Firma SWISS KRONO podkreśla, że w żadnym przypadku nie wolno polewać paneli wodą, stosować środków zawierających woski lub oleje, używać pary wodnej, past i proszków czyszczących, silnych rozpuszczalników oraz stężonych detergentów.
Nie myć mopem parowym…z wyjątkiem paneli podłogowych AQUA ZERO 72h
Przy konserwacji paneli laminowanych AQUA ZERO 72h dopuszcza się stosowanie mopa parowego do użytku domowego oraz mycie na mokro. Należy zapobiegać przedostawaniu się wody pod panele przez szczeliny dylatacyjne wokół ścian.
Plamy można usuwać z powierzchni paneli laminowanych za pomocą specjalnych środków czyszczących lub mieszanki wody z delikatnym mydłem lub octem.
Należy unikać stosowania szorstkich gąbek lub szczotek, które mogą zarysować powierzchnię.
Źródło i zdjęcia: Swiss Krono