PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jak stworzyć dom w stylu skandynawskim?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Charakterystycznymi cechami estetyki pochodzącej z północnej Europy są minimalistyczne meble, stonowana kolorystyka oraz korzystanie z naturalnych materiałów. Architektura również zasługuje na uwagę, ze względu na swoją prostą formę, akcentowanie naturalnego światła oraz inspirację otaczającą rzeczywistością. Darina Lazarova i Sławomir Perliński, eksperci firmy JAF Polska, opowiadają o charakterystycznym budownictwie i wystroju wnętrz, które czerpią z dawnych krain Wikingów.

Jednorodzinne domy w stylu skandynawskim od lat święcą triumfy nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Niezależnie od metrażu, bazują one na prostych kształtach, przytulności oraz funkcjonalnych rozwiązaniach, skutecznie podbijają serca miłośników minimalizmu w architekturze i designie.

Kolory Skandynawii

Wbrew pozorom, styl skandynawski nie stawia tylko na odcienie bieli. Możemy wybierać farby w kolorystyce jasnej i pastelowej, jak i w tej ciemniejszej – granat, szarość czy głęboki brąz. Ważne jest, aby używane przez nas kolory były stonowane i komponowały się z otoczeniem domu, stolarką okienną, bramą garażową oraz jasnymi tynkami. Może więc to być spokojna zieleń, dojrzała czerwień, granat oraz wszelkie odcienie brązu i szarości.

Styl skandynawski nie kojarzy się jedynie z bielą. W zależności od preferencji, możemy wybierać farby w jasnych i pastelowych odcieniach
Styl skandynawski nie kojarzy się jedynie z bielą. W zależności od preferencji, możemy wybierać farby w jasnych i pastelowych odcieniach

Oczywiście kolorystyka to nie wszystko - malowanie przede wszystkim zabezpiecza drewno. Przy wyborze powłoki należy zwrócić uwagę na jej właściwości. Najpopularniejsze są obecnie farby akrylowe. Bezzapachowe, szybkoschnące i wygodne w stosowaniu.

Różnica pomiędzy farbą a emalią polega na tym, że farby zawierają w swoim składzie mniej żywicy i więcej wypełniaczy - choć tak naprawdę zależy dużo od konkretnego produktu. Dobra farba do drewna zabezpiecza przed działaniem promieni UV oraz wilgocią, a zarazem pozwala drewnu oddychać. Natomiast lazura olejna łączy w sobie cechy impregnatu i lakieru. Nadaje kolor oraz tworzy gładką, elastyczną powłokę, pozostawiając widoczny rysunek drewna.

Elewacja jak na północy

Styl skandynawski spotkamy najczęściej w formie domków parterowych z użytkowym poddaszem, posiadających charakterystyczne lukarny, ganki, tarasy lub balkony.

- "W przypadku budowy tego typu domów, podstawowym materiałem użytkowym jest oczywiście drewno. Drewniane elementy służą tutaj zarówno do konstrukcji, jak i wykończenia budynku. Co więcej, najbardziej charakterystyczną cechą domów w stylu skandynawskim jest malowana elewacja z drewna. Efektowny wygląd zawdzięcza surowej fakturze i stonowanej kolorystyce" – wyjaśnia Darina Lazarovaekspertka firmy JAF Polska.

Styl skandynawski często można spotkać w formie parterowych domków z użytkowym poddaszem.
Styl skandynawski często można spotkać w formie parterowych domków z użytkowym poddaszem

Aby elewacja domu w stylu skandynawskim prezentowała się pięknie przez długi czas, istotna jest kwestia jakości użytego surowca oraz jego regularna impregnacja. W tym celu najlepiej sprawdza się szorstka elewacja świerkowa. Na tle innych desek elewacyjnych wyróżnia się ona małymi sękami oraz niewielką ilością pęcherzyków żywicy. Tego typu elewacja posiada kremowo-biały kolor z lekkimi żółtymi zabarwieniami. Idealnie nadaje się do malowania farbą lub lazurą do drewna.

W zgodzie z naturą

Styl skandynawski to doskonałe połączenie nordyckiej tradycji z rozwiązaniami nowoczesności. Domy projektowane w tym nurcie uwielbiają światło i przestrzeń, dlatego spotykamy w nich duże przeszklenia – okna wielkoformatowe, okna dachowe i przeszklone drzwi tarasowe. W połączeniu z ogrodem za oknem, gwarantują niesamowite poczucie bliskości i obcowania z naturą.

- "Skandynawskie budownictwo jest synonimem wysokiej jakości i długowieczności. Ich energooszczędne domy są przyjazne środowisku, estetyczne oraz trwałe. Nic dziwnego, że stają się coraz bardziej popularne również w Polsce. To naturalnie dobry wybór" – mówi Sławomir Perliński, Product Manager w JAF Polska.

Dom w stylu skandynawskim będzie służył domownikom przez długie lata
Dom w stylu skandynawskim będzie służył domownikom przez długie lata

Dom w stylu skandynawskim będzie służył domownikom i cieszył oko przez długie lata. Bazując na prostych kształtach, przytulności oraz funkcjonalnych rozwiązaniach, tego typu dom podbije serce każdego zwolennika prostych oraz minimalistycznych rozwiązań w architekturze i designie. W ofercie firmy JAF Polska można znaleźć szeroką gamę produktów o wielu grubościach i formatach, które pomogą stworzyć dom w stylu skandynawskim.

źródło: JAF Polska