Grzejniki czy podłogówka? Cieplej w domu z AFRISO

Grzejniki czy podłogówka? To jeden z najważniejszych dylematów, przed którym stajemy w trakcie budowy domu. Które rozwiązanie jest bardziej opłacalne, komfortowe w użytkowaniu i spełni potrzeby domowników?

Grzejniki czy podłogówka? Cieplej w domu z AFRISO
AFRISO Armatura zabezpieczająca i regulacyjna oraz przyrządy sterujące, sygnalizujące i pomiarowe
Dane kontaktowe:
(32) 330-33-55
Szałsza, ul. Kościelna 7 42-677 Czekanów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Planowane źródło ciepła

Wybór instalacji ogrzewania jest powiązany z wyborem źródła ciepła. Jeśli w naszym domu chcemy zamontować kocioł gazowy kondensacyjny albo pompę ciepła, to najkorzystniej wybrać podłogówkę. Instalacja ogrzewania płaszczyznowego opiera się bowiem na niskiej temperaturze zasilającej (25-33°C), dlatego najlepiej wykorzystać potencjał urządzeń grzewczych, które najefektywniej działają właśnie przy takiej temperaturze. Natomiast kocioł na paliwa stale jest częściej wybierany, gdy zdecydujemy się na instalację grzejnikową działającą efektywnie z temperaturami na poziomie 65-75°C.

Przyjemne ciepło

Decydując się na grzejniki, musimy liczyć się z tym, że najlepszym miejscem na ich montaż jest przestrzeń pod oknem. Jest to związane z oddawaniem ciepła do pomieszczenia głównie przez konwekcję, czyli wymuszony ruch powietrza. Chłodne powietrze jest zaciągane przez zawieszony na wysokości kilkudziesięciu centymetrów nad podłogą grzejnik. Ciepłe powietrze wydobywające się z niego od razu unosi się ku górze, a następnie przepływa wzdłuż sufitu i ścian ku dołowi. Tym samym najwyższa temperatura jest w górnych częściach pomieszczenia, natomiast przy stopach powietrze jest często niedogrzane. Dodatkowo najcieplej jest w bezpośrednim otoczeniu grzejnika, a chłodniej w miarę oddalania się od niego. Może być to uciążliwe dla domowników w sezonie grzewczym, kiedy zbyt gorące grzejniki powodują dyskomfort.

W podłogówce, gdzie grzejnikiem jest praktycznie cała podłoga, niewątpliwą zaletą jest równomierny rozkład temperatury we wnętrzu. Tym samym praktycznie cały czas mamy ogrzane stopy, a na górne partie ciała i głowę nie działa wyższa temperatura. Różnice w cyrkulacji powietrza mają wpływ zarówno na utrzymanie czystości (grzejniki są siedliskiem kurzu i roztoczy rozsiewanych po całym pomieszczeniu), ale także na odczuwanie ciepła przez użytkowników, a nawet oszczędności. Temperatura odczuwalna w pomieszczeniu z podłogówką może być taka sama jak w pomieszczeniu z grzejnikami, ale zadana w samej instalacji może być niższa nawet o kilkanaście stopni.

Szybkość zmiany temperatury w pomieszczeniu

Różnice w działaniu obu systemów polegają także na szybkości reakcji na zmiany temperatury, którą zadajemy. Grzejniki szybciej zareagują, gdy przekręcimy pokrętło. Natomiast instalacja podłogówki, której pojemność jest większa, zadziała wolniej i od momentu zmiany temperatury przez użytkownika po podniesienie jej w podłogówce minie więcej czasu.

Nie oznacza to jednak, że w ogrzewaniu podłogowym nie możemy ustalać podobnie jak na grzejnikach, odrębnej temperatury dla każdego pomieszczenia. Na etapie budowy wystarczy montaż kabli oraz przygotowanej do obsługi ogrzewania listwy przewodowej i termostatów. W gotowym już domu czy mieszkaniu zainstalujemy system bezprzewodowy oparty na listwie bezprzewodowej, a także termostatach bezprzewodowych. Zastosowanie systemu sterowania jest nie tylko lepsze dla naszego zdrowia, ale także pomaga ograniczyć wydatki, nie ogrzewając pomieszczeń gospodarczych czy przedpokoju.

Przewodowa listwa sterująca WB01
Przewodowa listwa sterująca WB01
Termostat bezprzewodowy RT01 F
Termostat bezprzewodowy RT01 F