Zalety i wady okien fix

Okna fix w ostatnich latach zyskują na popularności. I nic dziwnego – to właśnie dzięki nim możemy tworzyć największe przeszklenia i wpuszczać do pomieszczeń najwięcej naturalnego światła. Jakie są zalety i wady okien, których nie można otworzyć

Zalety i wady okien fix
FILPLAST Stolarka PVC i aluminium
Dane kontaktowe:
77 40 69 800
3-go Maja 33 48-250 Głogówek

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Co to są okna fix?

Najprościej mówiąc, okna typu fix są oknami nieotwieranymi. To jednak definicja, która nie mówi zbyt wiele o tym rodzaju okien, a wręcz stawia je w negatywnym świetle! Brak możliwości otwarcia skrzydła okiennego może wydawać się przecież niedogodnością, a to rozwiązanie ma wiele nieoczywistych zalet!

A co, jeśli potraktujemy okno fix, jako… szklaną ścianę? Okna nieotwierane pozwalają na realizację bardzo dużych, szklanych powierzchni, które mogą być kluczowym wyróżnikiem architektury budynku. Ale lista zalet stałych okien w porównaniu do okien otwieranych jest dłuższa i nie kończy się tylko na możliwości tworzenia dużych przeszkleń.

Zalety okien typu fix

  • Niższa cena - okna typu fix są zdecydowanie tańsze od okien otwieranych o tych samych rozmiarach. Różnice mogą sięgać nawet do 30%. Co oznacza, że w ramach tej samej ceny możesz pozwolić sobie na większe szklane konstrukcje. No i ten widok zza okna! Dzięki ramie okiennej będzie przypominał obraz oprawiony w ramkę.
  • Efektowne przeszklenia - część ścian możesz zaprojektować w formie efektownych przeszkleń. To trend szczególnie popularny w budownictwie typu "nowoczesna stodoła". Zwolenników "szklanych domów" od czasów "Przedwiośnia" Żeromskiego ciągle przybywa – może warto postawić na taką odważną i nowoczesną formę architektury?
  • Więcej światła - ze względu na większą powierzchnię szklenia okna typu fix wpuszczają więcej światła słonecznego do pomieszczeń. Jeżeli zamontujesz je od strony południowej lub zachodniej, Twój dzień będzie dłuższy, a rachunki za oświetlenie mniejsze. 
  • Więcej ciepła w domu - pakiet szybowy przepuszcza mniej ciepła, niż rama skrzydła okiennego, której w oknach nieotwieranych nie ma. Dlatego większa powierzchnia szkła w relacji do całej powierzchni okna zapewnia mniejszą utratę energii.
  • Niższe koszty utrzymania - brak okuć, które są newralgiczną częścią okna, sprawia, że koszty eksploatacyjne spadają do minimum. To właśnie dzięki okuciom możesz otwierać i zamykać okno. Ich konserwacja i regulacja jest niezbędna do tego, by okno działało prawidłowo przez długie lata.
  • Bezpieczeństwo - tu również kluczową rolę odgrywają okucia. Bez nich potencjalny włamywacz nie wyważy skrzydła, co może mieć miejsce w przypadku okien otwieranych.

Wady okien typu fix

  • Brak możliwości wietrzenia - okna fix uniemożliwiają wietrzenie pomieszczeń. Są one jednak często montowane w sąsiedztwie okien otwieranych, co w pełni rozwiązuje ten problem.
  • Utrudniona pielęgnacja - jeżeli okna fix w Twoim domu znajdują się na parterze lub balkonie, możesz bez problemu umyć je od zewnątrz. Gorzej, kiedy znajdują się na wyższym poziomie. Wtedy w grę wchodzi drabina lub wyspecjalizowana ekipa, która ma uprawnienia do prac wysokościowych.

Okna fix – rodzaje

Okna nieotwierane są szklone na dwa sposoby: w ramie lub w skrzydle.

Okno szklone w ramie, czyli najczęściej stosowany rodzaj okna fix. To tańsza wersja ze względu na brak w konstrukcji niezbędnego elementu okien otwieranych - skrzydła.

Okno szklone w skrzydle jest rzadziej stosowanym rozwiązaniem. Inwestorzy najczęściej wybierają je wtedy, gdy np. w systemie tarasowym znajdują się obok siebie skrzydło otwierane i szklenie stałe. Brak ramy skrzydła sprawia, że konstrukcje wyglądają inaczej, nawet jeśli są wykonane z tego samego profilu okiennego.

Okno fix szkolne w szybie i okno fix szkolne w ramie - rysunki techniczne
Okno fix szkolne w szybie i okno fix szkolne w ramie - rysunki techniczne

Okna fix - czy warto je zamontować?

Tak, jeśli chcemy mieć otwartą przestrzeń na ogród. Tak, jeśli chcemy wykorzystać widok za oknem. Tak, jeśli chcemy je zamontować w budynku, w którym okna są umieszczone wysoko i nie zamierzamy ich otwierać (np. w halach produkcyjnych). Tak, jeśli montujemy je na parterze lub mamy do nich wygodny dostęp z balkonu. Tak, jeśli zależy nam na wpuszczeniu do pomieszczenia jak największej ilości dziennego światła.

Nie, jeśli potrzebujemy w pomieszczeniu wietrzenia i nie mamy innych okien, które możemy otwierać. Nie, jeśli chcemy je zamontować na dużej wysokości i móc je wygodnie umyć.

źródło i zdjęcia: FILPLAST