Nowoczesny dom bez dużych okien to raczej rzadki widok, bo duże przeszklenia są znakiem rozpoznawczym stylowych budynków. Dają poczucie większej przestrzeni i sprawiają, że dom staje się bardziej elegancki. Jakie są zalety dużych przeszkleń i jakie okna należy zamontować w domu, żeby cieszyć się nowoczesnym designem?
Duże przeszklenia, większe wnętrza
Duże tafle szkła są powszechnie stosowanym rozwiązaniem w nowych biurowcach czy w budynkach użyteczności publicznej. Od pewnego czasu trend ten zyskuje na popularności również w budownictwie mieszkalnym.
Dzięki dużym, szklanym powierzchniom wnętrza stają się optycznie większe, nabierają lekkości i jest w nich więcej naturalnego światła, które wpływa na lepsze samopoczucie domowników. Panoramiczny widok na otaczającą nas przyrodę, uzyskany dzięki dużym przeszkleniom, sprawia też, że nasze oczy mogą odpocząć.
Jeśli zastosujemy system tarasowy z dużymi taflami szkła, zyskamy optyczne połączenie salonu z tarasem i ogrodem. Dodatkowa pergola na tarasie stworzy kolejne pomieszczenie połączone z naszym domem już nie tylko wizualnie.
Jakie są zalety dużych okien?
Warto wiedzieć, że zalety dużych przeszkleń nie kończą się tylko na doznaniach wizualnych. Zwiększony dostęp do naturalnego światła jest szczególnie istotną zaletą przeszkleń podczas zimy. Wtedy każdy promień słońca jest na wagę złota.
A co z rachunkami za ogrzewanie? Jeżeli chcemy mieć pewność, że bilans cieplny naszego domu będzie korzystny, zaplanujmy duże przeszklenia od strony południowej. Najlepiej, jeśli użyjemy szyb termoizolacyjnych. To opcja optymalna, jeżeli chcemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - panoramiczny widok i niskie rachunki za ogrzewanie.
Jakie okna tworzą największe przeszklenia?
Okna fix
To okna nieotwieralne, z przeszkleniami osadzonymi bezpośrednio w ramie, nie w skrzydle, umożliwiającymi tworzenie bardzo dużych konstrukcji i realizację naprawdę śmiałych koncepcji architektonicznych. Należy jednak pamiętać o utrudnieniach związanych z ich myciem. Okna fix polecamy do pomieszczeń znajdujących się na parterze, z łatwym dostępem do nich z zewnątrz.
Systemy tarasowe
To właśnie one pozwalają na optyczne połączenie salonu z ogrodem - systemy tarasowe świetnie sprawdzają się jako wyjście na taras, balkon czy patio. Dzielimy je na systemy PSK (uchylno-przesuwne) i HST (podnoszono-przesuwne).
Okna narożne
Są typem okien, które coraz częściej występują w budownictwie mieszkalnym. Pakiety szybowe w oknach narożnych mogą być połączone słupkiem lub na step za pomocą specjalnego sylikonu, który jest odporny na warunki atmosferyczne. Okna narożne często montowane są w kuchni i w salonie.
Duże przeszklenia, wielkie możliwości
Duże przeszklenia coraz częściej goszczą w projektach nowych inwestycji budowlanych. Nawet jedna taka konstrukcja może odmienić nasz dom nie do poznania - wnieść do niego dużo światła i poczucia przestrzeni.
Warto przy okazji pomyśleć o przesłonach przeciwsłonecznych. Dzięki odpowiednio dobranym roletom, żaluzjom czy refleksolom możemy cieszyć się panoramicznym widokiem w ciągu dnia i zapewnić sobie intymność wtedy, kiedy jej potrzebujemy.
Źródło i zdjęcia: Filplast