Jak urządzić nowoczesne loftowe wnętrza?

Moda na styl loftowy przywędrowała do Polski zza oceanu. Wnętrza utrzymane w tym klimacie doskonale prezentują się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przestrzeniach biurowych. To jeden z powodów, dla których ten minimalistyczny i postindustrialny styl zyskał w ostatnich latach wielu zwolenników. Czym się charakteryzuje i jakie drzwi i okna do niego najlepiej pasują?

Jak urządzić nowoczesne loftowe wnętrza?
FILPLAST Stolarka PVC i aluminium
Dane kontaktowe:
77 40 69 800
3-go Maja 33 48-250 Głogówek

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Co to jest styl loftowy?

Zgodnie ze słownikiem "loft" to hala fabryczna zaadaptowana na mieszkanie lub pracownię artysty. Styl loftowy nawiązuje do przestrzeni, które zostały zaadaptowane na mieszkania po nieczynnych już magazynach, fabrykach, spichlerzach czy browarach.

Mieszkania loftowe są urządzone w surowym klimacie, który łączy w sobie postindustrialny charakter z nowoczesnymi rozwiązaniami. To elegancki i nieco ekstrawagancki styl, który pozwala użytkownikom zagospodarować duże przestrzenie. Warto zaznaczyć, że również niektóre kamienice mają "loftowy" potencjał, dlatego ich wnętrza mogą być stylizowane na pofabryczne.

W uproszczeniu: loftowy styl możemy określić jako minimalistyczny, nowoczesny i postindustrialny. Zazwyczaj z betonowymi lub ceglanymi, "surowymi", nieotynkowanymi ścianami.

Jakie są elementy loftowych wnętrz?

Podstawą wnętrz loftowych są elementy charakterystyczne dla budynków poprzemysłowych, czyli przestronne wnętrza, wysokie sufity i wielkie okna. Pierwotnie w halach produkcyjnych, ze względów konstrukcyjnych, były montowane okna ze szprosami, jednak obecnie z powodzeniem możemy zastosować duże przeszklenia bez podziału okna na kwatery. Nasze lokum warto również rozjaśnić przy pomocy dużych lamp.

Wystrój loftowy cechuje się również prostotą w umeblowaniu wnętrz. Półki, szafy czy komody powinny być wielofunkcyjne, co pozwoli ograniczyć ich liczbę do minimum. W tym celu możemy też np. zagospodarować miejsce pod łóżkiem. Istotna część loftowego wystroju to szkło, dlatego meble mogą nam posłużyć także jako dodatkowa powierzchnia na lustra.

Surową przestrzeń warto urozmaicić też subtelnymi dodatkami, do których zaliczamy m.in.: obrazy, modernistyczne rzeźby, zegary czy świece. Świetnym uzupełnieniem industrialnego "krajobrazu" będą charakterystyczne żarówki Edisona. Ważną część stanowią również elementy drewniane.

Dominujące kolory w stylu loftowym to czerń, szarość, biel, ale także brąz. Niezwykle ważne jest to, żebyśmy zastosowali je w odpowiednich proporcjach - dzięki temu przełamiemy surowy charakter wnętrz.

Wnętrza utrzymane w klimacie loftowym doskonale prezentują się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przestrzeniach biurowych
Wnętrza utrzymane w klimacie loftowym doskonale prezentują się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przestrzeniach biurowych

Skąd wywodzi się styl loftowy?

Styl loftowy narodził się w latach 50. w USA, kiedy w wyniku kryzysu gospodarczego wiele fabryk zaprzestało swoją działalność. Przestrzeń, która pozostała po opuszczonych budynkach, postanowiono zaadaptować na potrzeby mieszkaniowe. Początkowo w budynkach osiedlali się mniej zamożni obywatele, którzy, jak na ironię, wcześniej często byli z fabryk zwalniani. Z czasem jednak wnętrza loftowe przypadły do gustu artystom, którzy urozmaicali mieszkania o kolejne oryginalne elementy.

W Polsce loftowe trendy zaczęły pojawiać się dopiero około dwudziestu lat temu, jednak prawdziwą popularność zyskują od kilku lat. Styl ten dotyczy obecnie nie tylko starych fabryk czy magazynów, ale również nowych domów i mieszkań.

Zobacz drzwi wewnętrzne, które świetnie sprawdzą się w loftowym wnętrzu

Jak uzyskać styl loftowy w bloku?

Niewielka powierzchnia, niski sufit oraz małe okna w mieszkaniu to największe ograniczenia dla stylu loftowego w bloku. Rozwiązaniem może być tutaj zburzenie ścian działowych, co pozwoli nam na optyczne powiększenie dostępnej przestrzeni. Dobrym pomysłem będzie także montaż paneli, które imitują np. cegły. Warto także postarać się o wysokie, czarne lub antracytowe okna z ciemnymi roletami lub żaluzjami, które wniosą do wnętrz charakterystyczną dla loftów smukłość i elegancję.

Jak urządzić dom w stylu loftowym?

Jeśli zależy nam na urządzeniu nowego domu w stylu loftowym, to mamy pełen wachlarz możliwości! Możemy zaprojektować przestronne pomieszczenia z niewielką ilością ścianek działowych i dużymi, szklanymi powierzchniami. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie przesuwnych drzwi tarasowych HST. Niezwykle ważnym elementem są również drzwi wewnętrzne zaprojektowane w minimalistycznym stylu - świetnie sprawdzą się szklane z antracytowymi szprosami.

Kiedy przeprowadzamy gruntowny remont w starym domu, możemy natrafić na pewne ograniczenia. Adaptacja starego budynku wiąże się także z dużymi kosztami. Warto jednak skorzystać z niepowtarzalnych elementów, które możemy uwypuklić we wnętrzach loftowych. Należą do nich np. drewniane podłogi i belki stropowe.

źródło i zdjęcia: FILPLAST