Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak wykonać izolację przeciwwilgociową balkonu?

Woda jest zasobem życiodajnym, ale jednocześnie niszczycielskim. Szczególnie niełaskawa jest dla elementów budynków, zwłaszcza tych, które znajdują się na zewnątrz i narażone są na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, w tym deszczu i śniegu. O niektóre z takich miejsc, w tym przede wszystkim balkon i taras, możemy odpowiednio zadbać. Warto zacząć od przygotowania podłoża, które zapewni trwałość systemu izolacji przeciwwilgociowej na lata.

Jak wykonać izolację przeciwwilgociową balkonu?
SIKA POLAND Systemy izolacyjne
pol.sika.com
SIKA POLAND Systemy izolacyjne
Dane kontaktowe:
22 27 28 700
Karczunkowska 89, 02-871 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Co należy zrobić przed rozpoczęciem izolacji przeciwwilgociowej?
  • Jakim preparatem należy wykonać izolację przeciwwilgociową pod płytki ceramiczne?
  • Jaka jest kolejność działań w przypadku balkonu wykończonego podłogą żywiczną?
  • Jak powinna się odbywać izolacja balkonu na bazie żywicy w wersji premium?

Oceniamy stan powierzchni balkonu

Przed wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej, należy dokonać oceny obecnego stanu powierzchni balkonu. O tym, jaki jest poziom wilgotności w tym miejscu, można się przekonać za pomocą pomiaru wykonanego wilgotnościomierzem (powinien wynosić poniżej 4%) lub metodą opartą na folii - podłoże jest odpowiednie, gdy po upływie 24h odklejona od betonu folia od spodu jest sucha, a odcień betonu nie wykazuje śladów zawilgocenia.

W kolejnym kroku należy sprawdzić jakość podłoża, a zatem to, czy jest równe, czy występują na nim spadki i czy jest wytrzymałe. Po dokonaniu oceny stanu podłoża i ewentualnych napraw, można przystąpić do wykonania izolacji przeciwwilgociowej.

Jakie preparaty na balkon z płytkami ceramicznymi?

Izolację przeciwwilgociową pod płytki ceramiczne należy wykonać za pomocą dwuskładnikowej, wzmacnianej włóknami zaprawy cementowej do wykonywania elastycznych hydroizolacji oraz zabezpieczania betonu. Proponowany preparat Sikalastic®-152 jest bardzo elastyczny i przenosi rysy podłoża. Jego trwałość gwarantowana jest poprzez wzmocnioną włóknami zaprawę cementową modyfikowaną polimerami.

Dużym walorem preparatu jest jego elastyczna struktura, dzięki której ten typ hydroizolacji lepiej chroni beton. Sikalastic®-152 jest odporny na sole odladzające i dwutlenek węgla, mostkuje rysu podłoża nawet w niskich temperaturach.

Do klejenia płytek i wykonania izolacji przeciwwodnej doskonale nadaje się preparat SikaBond® T-8. Jest to jeden materiał do uszczelniania i klejenia, co stanowi jego niewątpliwą zaletę. Szybko wiąże i tworzy warstwę izolacji. Należy go nakładać w dwóch warstwach, przy czym pierwsza – którą należy rozprowadzić pacą zębatą i zagładzić pacą gładką – tworzy wodoszczelną warstwę.

Aby zachować ciągłość izolacji, fugi pomiędzy kafelkami należy wypełnić przy pomocy pistoletu materiałem elastycznym Sikaflex®-11 FC+. Konieczne jest także uszczelnienie newralgicznych miejsc, takich jak styk ściany z posadzką, dylatacje obwodowe, mocowanie balustrad, dylatacje pośrednie, okna balkonowe, styk obróbki blacharskiej z betonem (wylewką), odpływy liniowe i pas rynnowy.

Jakie preparaty na balkon z podłożem żywicznym?

W przypadku balkonu wykończonego podłogą żywiczną, kolejność działań jest następująca: na podłoże betonowe należy położyć warstwę gruntującą, na nią warstwę zasadniczą a na końcu warstwę zamykającą. Do zagruntowania podłogi pod żywicę należy użyć żywicę epoksydową Sikafloor®-150.

To dwuskładnikowy preparat o niskiej lepkości i dobrych właściwościach penetrujących. Następnie powinna zostać położona warstwa izolacyjna, wykonana przy użyciu preparatu Sikafloor®-400 N Elasti. Ta jednoskładnikowa, elastyczna, barwna powłoką poliuretanową jest odporna nie tylko na wilgoć, ale także na promieniowanie UV, żółknięcie i ścieranie.

Wykończeniem, dającym efekt posadzki, może być kolejna warstwa, wykonana przy pomocy powłoki doszczelniającej Sikafloor®-410. To jednoskładnikowy, matowy preparat wykonany na bazie żywicy poliuretanowej. Jest odporny na promieniowanie UV, a utwardza się pod wpływem wilgoci.

Kolejność działań na balkonie z żywicy w wersji premium

Niektóre balkony wykonywane na bazie żywicy epoksydowej, wykonane są nie z czterech, ale z 7 warstw. Na warstwę betonu aplikuje się po kolei: warstwę gruntującą, warstwę wodoszczelną, matę, kolejną warstwę wodoszczelną, wybrane wykończenie (warstwę gruntującą) oraz warstwę zamykającą.

Warstwę gruntującą należy wykonać przy użyciu złożonego z dwóch składników preparatu Sika® Bonding Primer, czyli wodorozcieńczalnego, epoksydowego materiału gruntującego. Kolejna warstwa – wodoszczelna powinna zostać wykonana przy użyciu Sikafloor®-405. To jednoskładnikowa żywica poliuretanowa o wysokiej elastyczności, zawierająca rozpuszczalnik z żywicą poliuretanową, odporną na UV oraz wiążącą pod wpływem wilgoci.

Na warstwę wodoszczelną należy następnie położyć wzmacniającą matę z włókna szklanego, również dostępną w gamie produktów specjalistycznych oferowanych przez firmę Sika, a na nią kolejną warstwę wodoszczelną (Sikafloor®-405). Wybór wykończenia zależy od gustu i preferencji inwestora – na warstwę Sikafloor®-405 mogą zostać zaaplikowane płatki dekoracyjne, piasek kwarcowy lub preparaty dekoracyjne marki Sikafloor.

Ostatnią warstwę należy wykończyć przy pomocy Sikafloor®-416 MAT, jednoskładnikowej, transparentnej powłoki doszczelniającej, na bazie alifatycznej żywicy poliuretanowej. Preparat wiąże się pod wpływem wilgoci i stosowany jest do wykonywania mocnych i twardych warstw zamykających w systemach balkonowych Sikafloor® MonoFlex.

 

źródło i zdjęcia: Sika Poland