Jak przeprowadzić skuteczne i sprawne uszczelnienie tarasu?
Taras jest niewątpliwie przydomowym azylem - zapewnia nam bezpieczne miejsce do wypoczynku na zewnątrz, towarzyszy rodzinnym spotkaniom, jest miejscem rozmów, ale też przestrzenią do wyciszenia się czy do zabaw.
Zdarza się jednak, że spokojne przebywanie w jego otoczeniu zostaje zaburzone. Dlaczego? Najczęściej przez uszkodzenia mechaniczne czy przez uszczerbki powstałe na skutek działania czynników atmosferycznych, w tym przez wszelkie szczeliny, pęknięcia czy odklejanie się powierzchni.
To wszystko nierzadko prowadzi do kolejnych problemów, takich jak nagromadzenie wilgoci, zastój wody, a tym samym dalsze pęknięcia, dylatacje, rysy czy też rozwój środowiska ułatwiającego rozmnażanie się mikroorganizmów na tarasie.
Skuteczne uszczelnienie tarasu: innowacje dla trwałości
Warto jak najlepiej zadbać o stan powierzchni tarasu. Na rynku dostępne są rewelacyjne produkty uszczelniające doraźnie pojedyncze szczeliny i dylatacje, np. klejąco-wiążące, które są bardzo elastyczne, pracują wraz z ewentualnymi ruchami płyt konstrukcyjnych i zapobiegają dalszym pęknięciom.
Są niezmiernie łatwe do aplikacji - wystarczy tuż przed ich nałożeniem odpowiednio oczyścić powierzchnię tarasu, a potem nałożyć uszczelniacz wałkiem czy pędzlem.
Membrana płynna Hyperdesmo®-T: naprawa bez zrywania płytek
Polecamy też pójść o krok dalej i zabezpieczyć całą powierzchnię tarasu membraną w półpłynnej postaci - to produkt żywiczny, w 100% ekologiczny i nieszkodliwy, która ma zdobył wiele certyfikatów i jest zgodny z normami.
Jego technologia pozwala na uzyskanie jednolitej, bezszwowej i przezroczystej powłoki, która stoi na straży hydroizolacji tarasu. Dodatkowo jest niezwykle prosta w aplikacji i utrzymaniu, odporna na nasłonecznienie, mróz i inne czynniki atmosferyczne. Prezentuje się wyjątkowo estetycznie.
Hydroizolacja krok po kroku: przygotowanie i aplikacja
Zastosowanie żywicznej, elastycznej i transparentnej powłoki membranowej doskonale sprawdza się w inwestycjach na dużą skalę. To wynik łatwości jej aplikacji i co za tym idzie - oszczędności czasu, szybciej prowadzonych prac budowlanych, solidności hydroizolacji i pewności, że budowa zostanie pozytywnie odebrana.
Płynna membrana na taras sprawdza się idealnie w procesie hydroizolacji tarasów hoteli, pensjonatów, marketów, galerii handlowych, magazynów, zakładów pracy, szkół itp. Daje długoletnią gwarancję trwałości i skuteczności.

Naprawa tarasu lub balkonu bez zrywania płytek odbywa się poprzez aplikację transparentnej płynnej membrany Hyperdesmo®-T z żywicy poliuretanowej przy użyciu wałka lub natrysku bezpowietrznego na jego całej powierzchni.
Po zakończeniu procesu wiązania (polimeryzacji), żywica stworzy powłokę estetyczną, jednolitą i bezszwową, silnie związaną do podłoża.
Transparentna membrana Hyperdesmo®-T jest otwarta dyfuzyjnie i z czasem umożliwi odparowanie wilgoci z podłoża do atmosfery. To niezwykle ważna właściwość, bo w przypadku naprawy przeciekającego tarasu lub balkonu nie zamkniesz wilgoci w konstrukcji.
Przygotowanie podłoża przed aplikacją membrany Hyperdesmo®-T
- Upewnij się, że płytki nigdzie nie klawiszują. Jeśli niektóre niestabilnie przylegają, podklej je.
- Sprawdź wszystkie dylatacje i fugi. Gdy zauważysz ubytki, uzupełnij je.
- Dokładnie wyczyść powierzchnię, np. myjką ciśnieniową lub aktywną pianą. Jeśli używasz środków chemicznych, dokładnie spłucz je wodą. PAMIĘTAJ! Przed zastosowaniem membrany Hyperdesmo®-T ważne jest doprowadzenie powierzchni do możliwie najlepszego stanu. Po rozprowadzeniu żywicy poliuretanowej Hyperdesmo®-T trwale zakonserwujesz ten stan na długie lata!
Po wyczyszczeniu powierzchni możesz przystąpić do właściwej aplikacji systemu Hyperdesmo®-T opracowanego przez Alchimica S.A. Building Chemicals.

Aplikacja systemu Hyperdesmo®-T
Gruntowanie
Etap ten aktywuje chemicznie powierzchnię tarasu lub balkonu i zapewnia bardzo silne związanie transparentnej membrany Hyperdesmo-T do podłoża (siła związania wynosi ~20kg/cm²).
Wetrzyj grunt Primer-T w powierzchnię płytek przy użyciu ściereczki z mikrofibry (ważne, aby w wyniku tarcia ściereczka nie brudziła powierzchni włóknami). Zachowaj zużycie 0,2L/m² (przeczytaj kartę techniczną gruntu Primer-T).
Jeśli aplikacja membrany ma zostać przeprowadzona na powierzchni porowatej, użyj gruntu Microprimer PU.
Aplikacja transparentnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo-T
Używając zwykłego wałka (krótki/średni włos) lub natrysku hydrodynamicznego, rozprowadź równomiernie żywicę poliuretanową na całej powierzchni balkonu lub tarasu.
Żeby mieć gwarancję wieloletniej szczelności membrany, zachowaj całkowite zużycie 0,8-1L/m² w dwóch (każda po 0,4-0,5L) lub trzech warstwach (każda po ~0,3L) - liczba warstw zależy od kąta spadku powierzchni.
Płynna membrana hydroizolacyjna Hyperdesmo®-T składa się z hydrofobowych, alifatycznych żywic poliuretanowych. To produkt samorozpływny, który samoczynnie wniknie we wszystkie nierówności i ubytki, i zagwarantuje całkowitą szczelność powierzchni.
Membrana Hyperdesmo®-T jest całkowicie odporna na UV (nigdy nie żółknie), zachowuje wszystkie właściwości mechaniczne w temperaturach -40ºC do +80ºC. Ma właściwości mostkowania pęknięć i odporność na rozciąganie (elongacja >300%). Membrana ma wykończenie z połyskiem.
Ochrona membrany
Jeśli Twój balkon lub taras jest intensywnie eksploatowany lub gdy nie odpowiada Ci połyskująca powłoka Hyperdesmo®-T, warto pomyśleć o aplikacji powłoki ochronnej o matowo-satynowym wykończeniu: PU Finish-Matte lub Aquasmart TC Floor Protect.
Żywica ta jest bardzo odporna na tarcie i stanowi skuteczną ochronę membrany izolacyjnej Hyperdesmo® -T.
Źródło i zdjęcia: Alchimica Polska