Jak wykonać wylewkę samopoziomującą? Poradnik krok po kroku

Wylewka samopoziomująca jest potrzebna wszędzie tam, gdzie znajduje się nierówne podłoże, na którym chcemy położyć płytki, panele lub wykładzinę. Jak samodzielnie wykonać wylewkę samopoziomującą? Przedstawiamy poradnik krok po kroku razem z filmem instruktażowym.

Jak wykonać wylewkę samopoziomującą? Poradnik krok po kroku
KREISEL Technika Budowlana Systemy ociepleń i termorenowacji
Dane kontaktowe:
801 081 991, 61 846 79 00
Szarych Szeregów 26 60-462 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Express 419 to najlepsza wylewka samopoziomująca na rynku. Jest idealna pod płytki, panele i wykładziny. Charakteryzuje się szybkim wiązaniem oraz szerokim zakresem stosowania.

Jest produktem uniwersalnym i łatwym w użyciu. Umożliwia kontynuację prac już po 24 godzinach od jej wylania. Można wylewać ją od 2 mm do 100 mm grubości.

Jak wykonać wylewkę samopoziomującą?

Krok pierwszy - gruntowanie

Wszystkie podłoża powinny być nośne, stabilne, oczyszczone i w razie potrzeby zagruntowane środkiem Expert 6 lub GRUNTOLITEM-W 301. Na podłoża słabe zaleca się zastosować grunt głębokopenetrujący GRUNTOLIT-SG 302.

Gładkie podłoża, wymagające zwiększenia przyczepności, zaleca się pokryć środkiem GRUNT KONTAKTOWY 307.

Krok drugi - dylatacje

Przed wylewaniem należy wykonać dylatacje oddzielające wylewkę od ścian i innych elementów.

Krok trzeci - wyznaczenie poziomów

Ważne jest określenie poziomu, do którego ma być wylana wylewka. Można to wykonać za pomocą kołków rozprężnych z wkrętami, których główki wyznaczają poziom wykonywanej warstwy.

Krok czwarty - mieszanie

Suchą zaprawę należy zarobić mieszarką z 6,9 l czystej wody na 25 kg masy. Czas mieszania mechanicznego powinien wynosić od 2 do 3 minut. Po krótkim dojrzewaniu wylewki należy ją ponownie wymieszać. Produkt musi mieć jednolitą konsystencję.

Krok piąty - wylewanie

Prace zaleca się rozpoczynać przy ścianie najbardziej oddalonej od wejścia do pomieszczenia i prowadzić pasami o szerokości ok. 40 cm. W przypadku cienkich warstw zaleca się wylewkę rozprowadzić pacą.

Krok szósty - odpowietrzanie i poziomowanie

W przypadku warstwy wylewki do 2 cm zaleca się ją odpowietrzyć za pomocą wałka kolczastego. W przypadku warstw wylewki powyżej 2 cm do odpowietrzenia i poziomowania zaleca się użyć sztangi. Poziomowanie następuje po wykonaniu ruchów wibracyjnych na jej powierzchni.

Krok siódmy - dalsze prace

Prace należy prowadzić bez przerwy, aż do pokrycia całej powierzchni podłogi w pomieszczeniu. W optymalnych warunkach na wylewkę 419 można wejść po 2 godzinach od jej wylania, a dalsze prace wykonywać po 24 godzinach.

Krok ósmy - pielęgnacja

Świeżo ułożoną masę należy chronić przed szybkim wysychaniem poprzez ograniczenie ogrzewania, zabezpieczenie jej przed bezpośrednim nasłonecznieniem i przed przeciągami.

Źródło i zdjęcia: Kreisel Technika Budowlana