Czy warto decydować się na okno w łazience?

Wiele osób decydujących się na budowę domu nie wyobraża sobie łazienki bez okna. Dostęp naturalnego światła do tego pomieszczenia ma wiele zalet, choć przeciwnicy tego rozwiązania wskazują także jego kilka mankamentów. Przedstawiamy głosy za montażem okna w łazience i przeciw niemu.

Czy warto decydować się na okno w łazience?
SOKÓŁKA OKNA I DRZWI Drewniane okna i drzwi balkonowe
Dane kontaktowe:
bezpłatna infolinia 800 122 822
Lotników Lewoniewskich 1 16-100 Sokółka

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jasne pomieszczenia, intensywnie oświetlone naturalnym światłem, są kwintesencją aranżacji nowoczesnych wnętrz. Duże przeszklenia doskonale komponują się nie tylko z przestronnym salonem, ale też ze stylową łazienką. Czy okno w tym pomieszczeniu to dobre rozwiązanie?

Wiele osób bierze pod uwagę przede wszystkim względy estetyczne - w końcu trudno wyobrazić sobie piękniejsze połączenie od promieni słonecznych otulających twarz podczas brania orzeźwiającego prysznica czy kąpieli.

Dostęp naturalnego światła sprawia, że czas spędzany w łazience staje się prawdziwą przyjemnością. Warto również pamiętać o bardziej technicznych korzyściach płynących z takiego rozwiązania, jak chociażby płynna cyrkulacja powietrza. Czy montaż okna w łazience ma więcej zalet niż wad? Sprawdźmy.

Okno w łazience - zalety

Płynna cyrkulacja naturalnego powietrza, lepsza ochrona przed wilgocią i pleśnią, a dodatkowo przyjemny, niezastąpiony klimat pomieszczenia. Oto dlaczego warto montować okna w łazienkach!

Lepsza cyrkulacja powietrza

Łazienki bez okna generują problemy związane z nagromadzeniem wilgoci. Odpowiednie wietrzenie pomieszczenia jest niezbędne, aby uniknąć problemów związanych z powstawaniem pleśni.

Nawet najlepszy wentylator łazienkowy nie zapewni tak mocnej cyrkulacji powietrza, jaką można uzyskać po uchyleniu okna.

Dostęp do naturalnego światła

Dostęp do naturalnego światła w łazience jest istotny z dwóch powodów: po pierwsze - pozwala cieszyć się przyjemnym klimatem jasnego pomieszczenia przez większość dnia, po drugie - stanowi doskonały sposób na oszczędności w domowym budżecie.

Naturalne światło w łazience przekłada się na mniejsze rachunki za energię, która byłaby niezbędna do zapewnienia prawidłowego oświetlenia w przypadku łazienki bez okna.

Estetyczne wnętrze

Duże okna w łazienkach sprawiają również, że pomieszczenie staje się bardziej atrakcyjne. Dostęp do naturalnego światła oraz widok na otaczającą okolicę pozytywnie wpływają na estetykę wnętrza.

Okno w łazience - wady

Oczywiście, każda decyzja ma swoje zalety i wady. Nie inaczej jest w przypadku montażu okna w łazience.

Sprawdźmy, z jakimi problemami trzeba się liczyć oraz jakie znamy sposoby na zminimalizowanie ewentualnych przeszkód montażu okna w łazience.

Mniejsza prywatność

Przeciwnicy okien w łazienkach wymieniają jako podstawową wadę brak prywatności. Owszem, przeszklenie może sprawić, że wnętrze stanie się widoczne dla osób postronnych.

Łatwo jednak temu zaradzić - wystarczy zastosować okna ornamentowe albo funkcjonalne rolety. Dzięki takim rozwiązaniom można skutecznie uchronić się przed wzrokiem ciekawskich przechodniów.

Okno w łazience a wychłodzenie pomieszczenia

Kąpiel w wychłodzonej łazience raczej nie należy do przyjemności. Czy zamontowanie okna rzeczywiście może mieć wpływ na obniżenie temperatury pomieszczenia?

Takie scenariusze mają miejsce przeważnie w przypadku nieprawidłowego montażu stolarki okiennej. Na szczęście nowoczesne okna drewniane oraz okna drewniano-aluminiowe cechują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła.

Modele energooszczędne lub okna pasywne gwarantują wysoką szczelność i ochronę przed chłodem. Co więcej, wysoki wskaźnik przepuszczalności światła sprawia, że okna mogą stanowić doskonały sposób na dogrzanie wnętrza w słoneczne dni.

Zaparowane okna

Podwyższenie temperatury w pomieszczeniu wynikające z dłuższego korzystania z ciepłej wody sprawia, że na szybach zaczyna się osadzać para, która następnie skrapla się i powoduje nieestetyczne zacieki.

Niestety, tej wady nie da się całkowicie uniknąć. Można jednak wspomagać się działaniem specjalistycznych środków czystości. W ciepłych miesiącach dość skutecznym rozwiązaniem będzie również rozszczelnienie okna na czas kąpieli - pozwoli to uchronić się przed zaparowaniem szyby.

Okno w łazience - najważniejsze cechy

Kiedy wybieramy okna do łazienki, zwróćmy uwagę między innymi na ich współczynniki przenikania ciepła oraz przepuszczalności światła. Im lepsze wskaźniki, tym większa będzie ochrona termiczna pomieszczenia.

Istotny jest również rozmiar okien oraz materiał, z którego zostały wykonane. Na jakie modele warto postawić? Czy lepszym wyborem będą okna drewniane czy plastikowe?

Naszym zdaniem okna drewniane zawsze stanowią korzystniejszą opcję. Ten wytrzymały materiał sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Właściwa konserwacja oraz zabezpieczenie środkami ochronnymi sprawiają, że nawet tak trudne warunki, jak zmiany temperatury i wilgoć, nie stanowią dla niego zagrożenia.

Okno w łazience podkreśla walory atrakcyjnego wnętrza, a także pozwala wzmocnić cyrkulację powietrza. Stanowi doskonałe rozwiązanie zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym.

Źródło i zdjęcia: Sokółka Okna i Drzwi