Jakie parametry powinny spełniać okna do domów pasywnych?

Nowa idea domu pasywnego determinuje jeszcze wyższą jakość wykonywanych ociepleń i montowanych drzwi i okien. Technologia czyni swoje postępy, a Twój dom wraz z nią. Nowoczesne materiały i zaawansowane techniki testowania wydajności skutkują bardzo energooszczędnymi systemami grzewczymi. Jednak ciepło trzeba w domu zatrzymać. Czym jest budownictwo pasywne oraz jakie okna staną na wysokości zadania, jakim jest utrzymanie niezwykle wysokiej termoizolacji?

Jakie parametry powinny spełniać okna do domów pasywnych?
SOKÓŁKA OKNA I DRZWI Drewniane okna i drzwi balkonowe
Dane kontaktowe:
bezpłatna infolinia 800 122 822
Lotników Lewoniewskich 1 16-100 Sokółka

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Co to jest budownictwo pasywne?

Nowoczesnym podejściem do każdej dziedziny życia jest wydajność i oszczędność. Nie inaczej jest w przypadku budownictwa. Często lepiej jest zainwestować na etapie budowy, żeby kolejne lata, a nawet dekady żyć taniej.

Oszczędność jest tutaj nie tylko finansowa. Mniejsze zużycie gazu, wody i prądu wynika również z zastosowania idei budownictwa pasywnego. Odpowiednio zaprojektowany dom będzie na tyle wydajny, że nie będzie potrzebował rozbudowanego systemu grzewczego, a jedynie systemy wspomagające.

Najważniejszym czynnikiem warunkującym powodzenie w utrzymaniu takiego założenia jest szczelność cieplna. Oprócz odpowiedniej warstwy izolacyjnej z grubego styropianu, ułożonego w sposób szczelny, czyli nietworzący mostków cieplnych, bardzo ważnym elementem wydajności cieplnej są okna i drzwi.

Jaką rolę w budownictwie pasywnym powinny pełnić okna?

Okna muszą spełniać rygorystyczne normy, aby mogły zostać nazwanymi energooszczędnymi, a już tym bardziej pasywnymi. Jeśli zapewnimy sobie odpowiednio szczelną izolację wykonaną z grubego styropianu, a ściany wykonane będą z betonu o wysokim współczynniku izolacji cieplnej, naturalnym krokiem będzie zastosowanie odpowiednich okien.

Ich rola jest więc ogromna. Nie tylko estetyka jest tutaj ważna. Również jakość i rozmieszczenie okien w domu jest bardzo istotne. Słońce zapewnia naturalne i darmowe ciepło. Im więcej okien znajdzie się od strony południowo-zachodniej i południowo-wschodniej, tym więcej w słonecznym dniu dostanie się darmowej energii cieplnej.

Analogicznie, mniej okien powinno znajdować się od strony północnej, gdzie straty ciepła są większe. Gotowe projekty domów renomowanych firm architektonicznych stosują tę zasadę. Pozostaje tylko odpowiednie zaplanowanie miejsca i orientacji budowy. Im większe okna z odpowiedniej strony geograficznej, tym większa oszczędność cieplna.

Oprócz tego muszą one spełniać normy energetyczne i izolacyjne. Okna Sokółka Okna i Drzwi pasywne posiadają bardzo dobry współczynnik Uw oraz wielowarstwową konstrukcję, umożliwiającą doskonałą termoizolację.

Zobacz ofertę okien pasywnych Sokółka Okna i Drzwi

Jakie okna do domu pasywnego? Najważniejsze parametry

Okna od dawna nie są prostymi konstrukcjami z szybą osadzoną w drewnianej ramie, z klamką na środku. Teraz to zaawansowane pod kątem materiału i projektu produkty wieloletniego doświadczenia i testów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Okna Sokółka są efektem 50-letniej obecności na rynku. Stolarka okienna to bardzo ważny element powstającego lub remontowanego domu, dlatego zawsze zachęcamy o sięgnięcie po sprawdzone i atestowane produkty polskiego producenta.

Współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła U, jak nazwa wskazuje, określa, ile energii w watach przenika przez 1 metr kwadratowy przegrody budowlanej, takiej jak ściany, dach, drzwi i okna, w przypadku gdy różnica temperatur z obu stron wynosi 1 kelwin. Przedstawia się go w następującej jednostce – W/(m ²*K). Krótko mówiąc – im mniejszy współczynnik, tym lepiej.

Dobrym wynikiem, które osiągają okna znanych na polskim rynku marek, to ok. 1 W/m²K. Okna do domu pasywnego Puro Passive szczycą się współczynnikiem przenikania ciepła zaledwie 0,68 W/m²K. Potwierdza to certyfikat niezależnej placówki badawczej Passive House Institut w Darmstadt. To czyni je idealnym wyborem dla domu w standardzie pasywnym.

Konstrukcja okien pasywnych Sokółka Okna i Drzwi

Sukces niskiego współczynnika przenikania ciepła przez okna jest osiągnięty dzięki odpowiedniej konstrukcji. Sokółka Okna i Drzwi praktykuje hybrydowe podejście do budowy okien i stosuje kilka materiałów, znanych ze swoich zdolności termoizolacji. Profile wykonywane są z drewna, warstwy izolacyjnej, a następnie aluminium.

Klasyczne okna drewniane Sokółka, nowoczesne okna drewniano-aluminiowe, okna energooszczędne,
okna pasywne oraz okna skandynawskie, a także drzwi drewniane zewnętrzne - poznaj całą ofertę

Gruby profil mierzy 116,5 mm. Stosowane są system potrójnej szyby z ciepłą ramką dystansową. Szkło wykonane jest z niskoemisyjnego materiału, a przestrzenie między warstwami wypełnione są argonem. Przy tej konstrukcji klasa wodoszczelność to E1200. Klasa akustyczna wynosi 32 dB, co znaczy, że okna te są w stanie wyeliminować hałas zewnętrzny do wartości niższej od spokojnej rozmowy.

Oferta okien do domu pasywnego Sokółka Okna i Drzwi

Okna Sokółki są projektowane i produkowane w Polsce najwyższej jakości drzwi i okna, które sprostają najwyższym standardom izolacji termicznej i dźwiękowej. W ofercie Sokółka Okna i Drzwi jest duży wybór modeli oraz ich kolorystyki.

źródło i zdjęcie: Sokółka Okna i Drzwi