Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna drewniane

Okna drewniane, spełniające wymagania Warunków Technicznych 2021

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2021-03-04

Wraz z początkiem 2021 roku po raz kolejny zwiększyły się wymagania w zakresie izolacyjności termicznej zewnętrznych przegród budynków. Dotyczy to oczywiście także okien montowanych w ścianach domu. Teraz - zgodnie z rozporządzeniem o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki - ich współczynnik przenikania ciepła U nie będzie mógł mieć wartości większej niż 0,9 W/(m²•K).

Drewniane okna marki SOKÓŁKA spełniają wymagania Warunków Technicznych 2021 (fot.1 )
Drewniane okna marki SOKÓŁKA spełniają wymagania Warunków Technicznych 2021 - fot.1

Firma SOKÓŁKA OKNA I DRZWI, która od prawie 50 lat jest czołowym producentem stolarki okiennej w Polsce, w swojej ofercie ma wysokiej klasy "ciepłe" okna drewniane, które , . Profile tych okien wykonane są ze starannie wyselekcjonowanego i wysuszonego komorowo drewna gatunków krajowych - sosny i dębu oraz egzotycznego - meranti.

Mają one budowę warstwową z naprzemiennym układem słojów, dzięki czemu wykonane z nich ościeżnice i skrzydła okien są bardzo trwałe i sztywne - nie odkształcają się także pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza.

Okna marki SOKÓŁKA wyróżniają się pod względem wzornictwa (fot. 1) - dzięki niepowtarzalności usłojenia i naturalnemu wybarwieniu drewna wszystkie ich profile, pokryte lakierami transparentnymi, mają oryginalny i elegancki wygląd.

Wysoka jakość warstw wykończeniowych sprawia też, że profile tych okien są bardzo odporne na destrukcyjne oddziaływanie czynników atmosferycznych i wymagają jedynie niekłopotliwej, okresowej konserwacji. Nawet i ona nie jest jednak potrzebna, jeśli wybierze się okna, których profile drewniane są od zewnątrz osłonięte nakładkami aluminiowymi, zabezpieczającymi je przed niszczeniem i uszkodzeniami mechanicznymi.

OKNA FLUSH

Te drewniano-aluminiowe okna (fot. 2) są najnowszą pozycją w ofercie marki SOKÓŁKA. Za sprawą autorskiej, unikalnej konstrukcji profili ich ościeżnic i skrzydeł, osłoniętych zlicowanymi ze sobą nakładkami aluminiowymi (fot. 3), okna Flush mają nie tylko bardzo nowoczesny wygląd, ale i są odporne nawet na skrajne warunki pogodowe.

Wyróżniają się też dużą trwałością, sztywnością i - najlepszą na rynku stolarki okiennej - wodoszczelnością. Okna Flush mają też bardzo dobrą izolacyjność - ich współczynnik przenikania ciepła Uw dla profilu o grubości 92 mm wynosi 0,8 W/(m²•K).

Przekroje poprzeczne przez pionowe i poziome profile okna Flush (widok od strony wewnętrznej) - fot. 2; przekroje poprzeczne przez pionowe i poziome profile okna Flush (widok od strony zewnętrznej) - fot 3
Przekroje poprzeczne przez pionowe i poziome profile okna Flush (widok od strony wewnętrznej) - fot. 2; przekroje poprzeczne przez
pionowe i poziome profile okna Flush (widok od strony zewnętrznej) - fot 3

OKNA ELITE 92

Także okna Elite 92 (fot. 4), dzięki zwiększonej grubości profili ram skrzydeł i ościeżnic do 92 mm, mają nie tylko dużą sztywność, trwałość, szczelność i wytrzymałość, ale i bardzo dobrą izolacyjność termiczną - ich współczynnik Uw, podobnie jak okien Flush, ma wartość 0,8 W/(m²•K).

Przekroje poprzeczne przez pionowe i poziome profile okna ELITE 92 - fot. 4
Przekroje poprzeczne przez pionowe i poziome profile okna ELITE 92 - fot. 4

OKNA THERMO HS

Również duże, podnoszono-przesuwne drzwi tarasowe Thermo HS (fot. 5) mają bardzo dobre parametry cieplne – ich współczynnik przenikania ciepła Uw jest równy 0,9 W/(m²•K). Z ruchomych i stałych skrzydeł okien Thermo HS można wykonać przeszklenia od sufitu do podłogi o całkowitej długości nawet do 20 m. Mimo że waga pojedynczego skrzydła drzwi Thermo HS dochodzi do 400 kg, ręcznie da je się otwierać i zamykać bez większego wysiłku.

Przekroje poprzeczne przez pionowe i poziome profile okna Thermo HS - fot. 5
Przekroje poprzeczne przez pionowe i poziome profile okna Thermo HS - fot. 5

Uwaga! Izolacyjność termiczna okien drewnianych jest w rzeczywistości większa niż plastikowych lub aluminiowych o takim samym współczynniku Uw. W zimowe, pogodne dni ich drewniane profile nagrzewają się bowiem od słońca i wtedy ciepło nie ucieka przez nie z domu, ale przeciwnie – napływa do jego wnętrza.

źródło i zdjęcia: Sokółka Okna i Drzwi

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum