Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Skraplanie się wody na oknach - jak pozbyć się problemu?

W okresie jesienno-zimowym w wielu domach pojawia się problem zaparowanych okien i skraplającej się na nich wody. Skąd bierze się to zjawisko i jak pozbyć się problemu? Zapraszamy do lektury!

Skraplanie się wody na oknach - jak pozbyć się problemu?
SOKÓŁKA OKNA I DRZWI Drewniane okna i drzwi balkonowe
sokolka.com.pl
SOKÓŁKA OKNA I DRZWI Drewniane okna i drzwi balkonowe
Dane kontaktowe:
bezpłatna infolinia 800 122 822
Lotników Lewoniewskich 1, 16-100 Sokółka

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Wiele osób myśli, że parowanie okien jest związane z wadą stolarki okiennej. Jest to jednak błędne przekonanie. Pojawianie się pary oraz kropel wody na szybach jest bowiem naturalnym zjawiskiem fizycznym związanym z różnicą temperatur.

Przyczyny tego uciążliwego zjawiska należy szukać także w nadmiernej wilgotności powietrza wewnątrz mieszkania oraz złej wentylacji w pomieszczeniu. Wilgoć w mieszkaniu powstaje między innymi podczas różnych domowych czynności: gotowania, prania, prasowania czy podczas kąpiel.

Okna o wysokiej szczelności nie pozwalają wilgoci wydostać się na zewnątrz, a para wodna osadza się na najchłodniejszych powierzchniach w danym pomieszczeniu, czyli najczęściej na szybach okiennych.

Jak pozbyć się pary i skraplania wody na oknach?

  1. Zbadaj wilgotność powietrza w swoim domu – zalecana wilgotność powietrza w domu to ok. 40 – 50%.
  2. Sprawdź działanie wentylacji – w pomieszczeniu nie ma wentylacji lub nie działa poprawnie? Koniecznie zadbaj o naprawę lub stworzenie nowego ciągu wentylacyjnego. Jeśli wentylacja grawitacyjna nie działa wystarczająco dobrze, zastąp ją wentylacją mechaniczną.
  3. Okna z mikrowentylacją – okucia z tą funkcją zapewnią stały dopływ świeżego powietrza i usuną nadmiar wilgoci z pomieszczenia
  4. Nawiewniki – mogą być zamontowane w oknach lub ścianach. Doprowadzają one świeże powietrze do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Przed wyborem nawiewników sprawdź ich wydajność oraz izolacyjność akustyczną.
  5. Wietrzenie mieszkania – pamiętaj, że także jesienią i zimą konieczne jest regularne i intensywne wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Wystarczy, że otworzysz okna na kilkanaście minut dwa razy dziennie. Dzięki temu wilgotne powietrze będzie mogło „wymienić się” ze świeżym powietrzem z zewnątrz.
  6. Osuszacz – jeśli wilgoć zagościła w Twoim domu na stałe, zastanów się nad zakupem osuszacza powietrza. Takie urządzenie potrafi w ciągu kilku godzin odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody! Przed wyborem koniecznie sprawdź jego wydajność i wybierz model dopasowany do Twojego mieszkania.
Więcej porad dotyczących okien można znaleźć na stronie producenta

Jak rozszczelnić okna?

Rozszczelnianie okien jest konieczne, gdy zauważamy nadmierną wilgotność i brak naturalnej wentylacji. Szczególnie w oknach PCV, drewnianych czy aluminiowych, gdzie szczelność jest pożądana, ale nadmiar może prowadzić do problemów.

Samodzielne działania:

  1. Zmniejszenie docisku okna: poprzez regulację śruby dociskowej w ramie okiennego skrzydła, co zmniejsza siłę docisku.
  2. Regulacja położenia klamki: zapobiega niekontrolowanemu uchyleniu skrzydła i pozwala na kontrolowanie ilości przepływającego powietrza.
  3. Wymiana uszczelek na wersję infiltracyjną: uszczelki z elastomerów termoplastycznych, które są odporne na UV i czynniki chemiczne, poprawiają wentylację.

Długoterminowe rozwiązania:

  1. Nawiewniki ciśnieniowe (samoregulujące): montowane w ramach okna, automatycznie regulują dopływ świeżego powietrza.
  2. Nawiewniki automatyczne (higrosterowane): pozwalają na regulację strumienia powietrza, dostosowując się do warunków panujących wewnątrz i na zewnątrz budynku.

źródło: Sokółka Okna i Drzwi
zdjęcie wygenerowane przez AI