PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna drewniane

Skraplanie się wody na oknach – jak pozbyć się problemu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

W okresie jesienno-zimowym w wielu domach pojawia się problem zaparowanych okien i skraplającej się na nich wody. Skąd bierze się to zjawisko i jak pozbyć się problemu? Zapraszamy do lektury!

Wiele osób myśli, że parowanie okien jest związane z wadą stolarki okiennej. Jest to jednak błędne przekonanie. Pojawianie się pary oraz kropel wody na szybach jest bowiem naturalnym zjawiskiem fizycznym związanym z różnicą temperatur.

Przyczyny tego uciążliwego zjawiska należy szukać także w nadmiernej wilgotności powietrza wewnątrz mieszkania oraz złej wentylacji w pomieszczeniu. Wilgoć w mieszkaniu powstaje między innymi podczas różnych domowych czynności: gotowania, prania, prasowania czy podczas kąpiel.

Okna o wysokiej szczelności nie pozwalają wilgoci wydostać się na zewnątrz, a para wodna osadza się na najchłodniejszych powierzchniach w danym pomieszczeniu, czyli najczęściej na szybach okiennych.

Jak pozbyć się pary i skraplania wody na oknach?

  1. Zbadaj wilgotność powietrza w swoim domu – zalecana wilgotność powietrza w domu to ok. 40 – 50%.
  2. Sprawdź działanie wentylacji – w pomieszczeniu nie ma wentylacji lub nie działa poprawnie? Koniecznie zadbaj o naprawę lub stworzenie nowego ciągu wentylacyjnego. Jeśli wentylacja grawitacyjna nie działa wystarczająco dobrze, zastąp ją wentylacją mechaniczną.
  3. Okna z mikrowentylacją – okucia z tą funkcją zapewnią stały dopływ świeżego powietrza i usuną nadmiar wilgoci z pomieszczenia
  4. Nawiewniki – mogą być zamontowane w oknach lub ścianach. Doprowadzają one świeże powietrze do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Przed wyborem nawiewników sprawdź ich wydajność oraz izolacyjność akustyczną.
  5. Wietrzenie mieszkania – pamiętaj, że także jesienią i zimą konieczne jest regularne i intensywne wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Wystarczy, że otworzysz okna na kilkanaście minut dwa razy dziennie. Dzięki temu wilgotne powietrze będzie mogło „wymienić się” ze świeżym powietrzem z zewnątrz.
  6. Osuszacz – jeśli wilgoć zagościła w Twoim domu na stałe, zastanów się nad zakupem osuszacza powietrza. Takie urządzenie potrafi w ciągu kilku godzin odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody! Przed wyborem koniecznie sprawdź jego wydajność i wybierz model dopasowany do Twojego mieszkania.
Więcej porad dotyczących okien można znaleźć na stronie producenta

źródło i zdjęcia: Sokółka Okna i Drzwi