PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy rynnowe

Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Zmiany klimatyczne szczególnie mocno uderzają w sytuację hydrologiczną. Choć w Polsce nie jesteśmy w najgorszej sytuacji, i tak mocno odczuwamy brak opadów. Pociąga to za sobą wzrost cen wody. Dlatego na znaczeniu zyskują wszelkie działania, które oszczędzają jej zasoby. Dobrą praktyką jest podlewanie ogrodu zgromadzoną deszczówką. W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny.

Do podlewania małego przydomowego ogrodu w zupełności wystarczy niewielki naziemny zbiornik. Montując go powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na to, by nie stał w miejscach narażonych na opad liści z drzew.

Montaż rynny

Montaż systemu rynnowego powinien gwarantować niezawodność, pomimo granicznych temperatur, wpływających na zmiany długości jego poszczególnych elementów. Dużym ułatwieniem jest zastosowanie systemu Bryza firmy Cellfast, którego konstrukcja ma zdolność do kompensowania powstałych różnic.

Podsufitkę należy zamontować do konstrukcji nośnej wykonanej z suchych i zaimpregnowanych drewnianych łat o wymiarach min. 25 x 50 mm.
Podsufitkę należy zamontować do konstrukcji nośnej wykonanej z suchych i zaimpregnowanych drewnianych łat o wymiarach min. 25 x 50 mm.

W rynnach uzyskuje się ją dzięki przesuwnemu połączeniu ze złączkami rynnowymi wyposażonymi w elastyczne uszczelki, a w rurach spustowych poprzez luz montażowy na połączeniach ze złączkami rurowymi. W systemie tym również elementy mocujące umożliwiają wyrównanie zmian jego długości.

Rynny powinny być zamontowane w taki sposób, aby nie zagrażał im śnieg zsuwający się z dachu. Najlepszym rozwiązaniem jest schowanie górnej krawędzi wywinięcia rynny pod płaszczyznę połaci.

Podłączenie zbiornika na deszczówkę

Odzyskiwacz deszczówki w systemie Bryza PVC marki Cellfast przystosowany jest do rur spustowych o średnicach 63, 90 i 110 mm - są to najpopularniejsze rozmiary stosowane w budownictwie.

Oferowany jest w komplecie z przyłączem i szybkozłączką w kolorze grafitowym, pozwalającymi na podłączenie węża ogrodowego i odprowadzenie deszczówki do zbiornika. Dodatkowa zaślepka umożliwia zamknięcie odpływu z odzyskiwacza w razie potrzeby.

Odzyskiwacz deszczówki w systemie Bryza PVC marki Cellfast oferowany jest w komplecie z przyłączem i szybkozłączką w kolorze grafitowym
Odzyskiwacz deszczówki w systemie Bryza PVC marki Cellfast oferowany jest w komplecie z przyłączem i szybkozłączką w kolorze grafitowym.

Warto pamiętać, że zbiornik na deszczówkę powinien się znaleźć blisko rury spustowej rynny. Zbiornik należy ustawić w taki sposób, aby był dostęp do zamontowanego w nim kranu spustowego. Warto pomyśleć o ustawieniu pojemnika na podwyższeniu, bowiem kranik zawsze przymocowany jest nisko.

Zbiornik trzeba ustawić we właściwym miejscu – pamiętając, by nie był narażony na zanieczyszczenia – a następnie na rurze spustowej rynny należy zaznaczyć punkt montażu zbieracza wody.

W górnej części zbiornika musi zostać wywiercony otwór, w którym następnie powinno zostać zamontowane szczelne przejście, jakim deszczówka będzie płynęła do zbiornika. W kolejnym kroku montuje się zbieracz wody, który z przepustem może być połączony szczelnym wężem elastycznym.

Korzystnym rozwiązaniem dla systemów odzyskujących deszczówkę, jest zastosowanie głębokich rynien, które zapewniają prawidłowe odprowadzenie wody deszczowej nawet podczas intensywnych opadów. Warte polecenia są m.in. stalowe systemy Bryza 125 (głębokość rynny 80 mm) i 150 (głębokość rynny 92 mm).

źródło i zdjęcia: Cellfast

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum