Kotły dwufunkcyjne - zastosowanie, zalety
Kocioł dwufunkcyjny zajmuje mniej miejsca niż kocioł jednofunkcyjny, przez co można go powiesić w kuchni lub też łazience. Najlepiej sprawdza się w mieszkaniach oraz małych domach jednorodzinnych - wszędzie tam, gdzie punkty czerpalne w niewielkim stopniu oddalone są od kotła.
Kotły dwufunkcyjne wyposażone są w dodatkowy wymiennik, który umożliwia przepływowe podgrzewanie takiej ilości wody, jaka jest aktualnie wymagana. Jedynym ograniczeniem może być wielkość strumienia.
Aby jak najlepiej wykorzystać możliwości urządzenia powinno być ono zamontowane blisko punktów czerpalnych lub też, jeśli nie ma takiej możliwości, najbliżej punktu czerpalnego, z którego korzystamy najczęściej. Pozwoli to ograniczyć czas oczekiwania na ciepłą wodę w punkcie poboru, jak również zmniejszyć ilość wody, którą należy upuścić, aby otrzymać ciepłą wodę.
Kotły jednofunkcyjne - zastosowanie, zalety
W przypadku kotłów jednofunkcyjnych ich podstawowym zadaniem jest wytwarzanie ciepła do ogrzewania pomieszczeń, natomiast po podłączeniu zasobnika mogą także podgrzewać ciepłą wodę. Takie rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie z ciepłej wody korzysta równocześnie kilku użytkowników. Zasobnik zapewnia większą stabilność temperatury ciepłej wody użytkowej, pozwala na magazynowanie wody i korzystanie z niej w dowolnym momencie.
W tym przypadku istnieje możliwość połączenia cyrkulacji ciepłej wody użytkowej - umożliwia ona krążenie wody w instalacji. Poprzez dobór odpowiedniej pojemności zasobnika zapewniony zostaje komfort nawet najbardziej wymagającemu użytkownikowi.
Tradycyjne zasobniki wężownicowe można podłączyć wyłącznie do kotła 1-funkcyjnego. Nie przewiduje się współpracy kotła 2-funkcyjnego z zasobnikami.
źródło i zdjęcia: Termet