Jak uszczelnić najważniejsze miejsca w łazience?

Ignorowanie nawet drobnych szczelin, które przepuszczają wodę między kabiną prysznicową, a ścianą, podłogą czy sufitem mogą skutkować nieestetycznymi plamami, zaciekami, brudnymi fugami lub – w najgorszym wypadku – pojawieniem się pleśni i grzybów. Ekspert Bostik - Wiktor Loręcki - podpowiada, jak samodzielnie i skutecznie uszczelnić najbardziej newralgiczne miejsca w łazience.

Jak uszczelnić najważniejsze miejsca w łazience?
Bostik Profesjonalna chemia budowlana
Dane kontaktowe:
61 896 17 40
Poznańska 11b, Sady 62-080 Tarnowo Podgórne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Dlaczego uszczelnianie łazienki jest ważne?

Skuteczne uszczelnienie przestrzeni łazienkowej to kwestia nie tylko samej estetyki, ale dbania o zdrowie i higienę domowników oraz dobrą kondycję ścian łazienki. Niestety, wielu z nas do ostatniego momentu zwleka z rozpoczęciem modernizacji tego pomieszczenia i za pewne zadania z listy „do zrobienia” zabiera się dopiero wtedy, gdy sytuacja jest już naprawdę dramatyczna.

Nawet najdokładniej zaplanowany i zrealizowany projekt łazienki może stracić na estetyce poprzez pojawienie się czarnego nalotu w kabinie prysznicowej lub przy umywalce. Zbiera się on w miejscach, które są szczególnie narażone na działanie wilgoci i zmiennej temperatury. Tak zaniedbane pomieszczenie może być także przyczyną problemów zdrowotnych domowników. By temu zapobiec, należy właściwie uszczelnić wszystkie miejsca styku - mówi Wiktor Loręcki z firmy Bostik.

Na szczęście wiele prac, jak na przykład uszczelnienie przestrzeni wokół wanny czy prysznica, można wykonać szybko i prosto. Wszystko za sprawą nowoczesnych rozwiązań systemowych, które obejmują zarówno potrzebne do pracy produkty z zakresu chemii budowlanej, jak i wszelkie niezbędne akcesoria – na przykład Bostik Perfect Seal Łazienka Silikon Neutralny, uniwersalna szpachelka Perfect Seal oraz spray Bostik Gładka Fuga.

Bostik Perfect Seal Łazienka Silikon Neutralny
Bostik Perfect Seal Łazienka Silikon Neutralny fot. Bostik

Jak prawidłowo uszczelnić szczeliny w łazience?

Na początek należy odpowiednio przygotować powierzchnie - całkowicie usunąć stary silikon oraz upewnić się, że samo podłoże jest suche, odtłuszczone oraz czyste.

Po wykonaniu czynności przygotowawczych, następnym krokiem w uszczelnianiu miejsc w łazience będzie odpowiednia aplikacja preparatu. W tym celu należy wpierw przyciąć aplikator na szerokość szczeliny pod kątem 30-45 stopni. Następnie ściąć końcówkę kartusza, nakręcić aplikator i załadować całość do zwykłego pistoletu do kartuszy. Brzegi samej szczeliny możemy zabezpieczyć taśmą, aby uniknąć ewentualnych zabrudzeń. Potem przykładamy końcówkę aplikatora do szczeliny i nakładamy preparat zdecydowanym, regularnym i płynnym ruchem. Aplikator jest tak skonstruowany, że preparat powinien wypływać w optymalnym tempie. Dzięki temu przestrzeń wokół fugowanej szczeliny nie będzie zabrudzona – wyjaśnia ekspert firmy Bostik.

Świeżo wykonaną spoinę spryskujemy preparatem Bostik Gładka Fuga, a nadmiar silikonu usuwamy odpowiednią do rodzaju fugi krawędzią Szpachelki Bostik. Informacja, która strona przeznaczona jest do spoin pionowych, która do poziomych i narożnych widnieje na opakowaniu.

Wyprofilowaną fugę raz jeszcze spryskujemy finiszerem Bostik Gładka Fuga i delikatnie wygładzamy palcem. Na koniec odczekujemy do całkowitego utwardzenia silikonu i cieszymy się widokiem idealnie gładkiej i trwałej spoiny – dodaje ekspert Bostik.

Preparat Bostik Gładka Fuga
Preparat Bostik Gładka Fuga fot. Bostik

Co warto wiedzieć o Bostik Perfect Seal Łazienka Silikonie Neutralnym?

Bostik Perfect Seal Łazienka Silikon Neutralny to stuprocentowy silikon posiadający neutralny system utwardzania. Preparat przeznaczony jest do uszczelniania połączeń wokół blatów, zlewów, mebli, listew oraz ścian. Cechuje się odpornością na rozwój grzybów czy pleśni. Ma zwartą strukturę, która znacznie ułatwia obróbkę, nie rozlewa się oraz nie ścieka. Jest bezpieczny dla tworzyw czy metali. Zapewnia doskonały chwyt do większości materiałów budowlanych:

  • laminatów,
  • metali,
  • akryli,
  • emalii,
  • ceramiki,
  • szkła,
  • betonu,
  • kamienia,
  • gipsu,
  • drewna,
  • żywicy
  • PS,
  • PU
  • PCW.

źrodło i zdjęcia: Bostik