Szycie rys
Czym naprawić rysy i pęknięcia w jastrychach betonowych? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w kilku produktach firmy Bostik. Pierwszy z nich to Nibosan UP 50. Ma on postać wygodnej, płynnej, dwuskładnikowej żywicy poliestrowej.
Oprócz tego, że umożliwia naprawę rys i pęknięć w jastrychach betonowych, można go także użyć do klejenia listew i profili metalowych, a także z kamienia naturalnego i sztucznego. Do szycia rys w betonie znakomicie sprawdzi się także Eponal 342.
Jednak w przypadku powierzchni przemysłowych, jeszcze lepsza okaże się dwuskładnikowa żywica epoksydowa Eponal 321. Daje ona efekt grubej posadzki (ok. 3-5 mm) odpornej na duże obciążenia, występujące np. na halach produkcyjnych czy powierzchniach magazynowych. Można go także zastosować do naprawy zniszczonych posadzek betonowych, zalewania pęknięć oraz jako środek gruntujący.
Formę dwuskładnikowej żywicy epoksydowej ma też Ardagrip Liquid, który jest świetnym rozwiązaniem w przypadku rys w jastrychach ogrzewanych. Produkt może zostać użyty zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.
Ofertę tych produktów uzupełnia klamra do szycia rys skurczowych lub rys powstałych na skutek użytkowania powierzchni. Stosuje się ją w połączeniu z żywicami poliestrowymi lub epoksydowymi.
Gruntowanie
Wybór środka do gruntowania zależy od powierzchni, na której będziemy go stosować (m.in. od jej wchłanialności). W przypadku betonu, cementu, podłoża anherydowego, starych płytek ceramicznych oraz płyt kartonowo-gipsowych uniwersalne podłoże gruntujące uzyskamy stosując GRIP A936 XPRESS.
Jest to dyspersja akrylowa poprawiająca przyczepność podłoża, odpowiednia na szczelne, gładkie i niechłonne podłoża. Poprawia przyczepność mas szpachlowych, zapraw uszczelniających oraz cementowych zapraw klejowych.
Innym uniwersalnym środkiem gruntującym poprawiającym przyczepność jest GRIP A500 MULTI. Znajduje on zastosowanie zarówno w przypadku powierzchni chłonnych, jak i niechłonnych.
Natomiast stricte do powierzchni chłonnych dedykowany jest GRIP A310 PROJECT. Można nim gruntować ściany i podłogi wewnątrz pomieszczeń. Ułatwia aplikację mas samopoziomujących.
Do wstępnej obróbki podłoży chłonnych pod płytki, tapety i inne okładziny polecany jest Ardatec Flexdicht. Natomiast jeśli konieczne jest wzmocnienie nośności podłoża, warto zagruntować je produktem o nazwie Ardagrip Classic.
Jest on gotowym do użycia gruntem na bazie wodnej dyspersji żywicznej, który chroni podłoże wrażliwe na wilgoć i zmniejsza jego chłonność. Ponieważ jest bezwonny, można stosować go w pomieszczeniach zamkniętych.
Masy samopoziomujące
Wybór właściwej masy samopoziomującej zależy od kilku czynników. Poza rodzajem podłoża, należy wziąć także pod uwagę grubość, jaką można uzyskać a także intensywność użytkowania. Na beton, cement i płyty kartonowo-gipsowe zastosować można masę samopoziomującą SL310 CLASSIC.
Przeznaczona jest ona do stosowania wewnątrz budynków jako warstwa wyrównująca pod okładziny elastyczne. Dopuszczalny zakres grubości warstwy, na jaką można zaaplikować masę wynosi od 1 do 10 mm.
Doskonała pod wykładziny PVC, dywanowe, panele LVT, linoleum, płytki ceramiczne oraz parkiety. Podobne zastosowanie ma także inny produkt - jednokomponentowa zaprawa samopoziomująca SL C330 TRAFIC. Można ją zastosować do powierzchni, na których występuje duże natężenie ruchu pieszego.
Nieco szersze zastosowanie ma SL C730 FIBRE, który nadaje się także na powierzchnie drewnopodobne i stare płytki ceramiczne. To jednoskładnikowa zaprawa samopoziomująca, wzmocniona włóknami syntetycznymi. Do nakładania w warstwie o grubości od 3 do 10 mm. Doskonale sprawdzi się nawet w takich pomieszczeniach, w których występuje duże natężenie ruchu.
Jeśli konieczne jest szybkie wykonanie podłoża, warto przyjrzeć się bliżej wzmocnionej włóknami zaprawie samopoziomującej o szybkim wiązaniu SL C750 POLYRAG. Można jej użyć w pomieszczeniach, które nie mogą być na dłużej wyłączone z użytkowania.
Do nakładania w warstwie o grubości od 3 do 10 mm. Jej walorem jest także beżowy kolor, który zapewnia doskonałe efekty po pomalowaniu – powierzchnia jest twarda i błyszcząca.
Szybko wiąże się także SL C910 XPRESS. To zaprawa samopoziomującą odpowiednia do powierzchni o dużym obciążeniu. Do nakładania w warstwie o grubości od 1 do 10 mm. Można jej użyć pod wszystkie typy pokryć podłogowych, m.in. wykładziny PVC, LVT, linoleum, wykładziny kauczukowe wykładziny dywanowe, parkiety klejone i pływające, panele podłogowe, oraz płytki ceramiczne.
Na beton i cement położyć można także gruboziarnistą, jednokomponentową zaprawę samopoziomującą SL C960 XL, skomponowaną na bazie specjalnych cementów. Daje ona wysokiej jakości wykończenie powierzchni o grubości jednej warstwy w zakresie od 3 do 60 mm. Można na niej bezpośrednio kleić wszelkie pokrycia podłogowe.
Ostatnią z polecanych przez nas mas samopoziomujących, jest szybkowiążąca, jednokomponentowa masa SL C980 XPS. Jest ona przeznaczona do miejsc narażonych na duże natężenie ruchu (w zakresie od 3 do 15 mm w jednej warstwie, natomiast od 10 do 50 mm z piaskiem kwarcowym).
Można ją zastosować pod wszystkie rodzaje wykończenia powierzchni, od powłok epoksydowych, przez cienkowarstwowe (malowane), średniowarstwowe, grubowarstwowe, po parkiety, płytki ceramiczne, wykładziny PVC oraz okładziny dywanowe. Można jej także użyć na zewnątrz budynku.
Bariery odcinające wilgoć
Bez względu na rodzaj podłoża, spośród produktów do odcinania wilgoci można wybrać dwa rozwiązania – dwuskładnikową żywicę epoksydową HYTEC E336 XTREM, która świetnie sprawdzi się jako bariera przeciw wilgoci w posadzkach cementowych o wilgotności powyżej 4,5% (wg metody CM) lub gotowy do użycia grunt poliuretanowy HYTEC P510 RENORAPID, przeznaczonego do podłoży chłonnych i niechłonnych, np. betonu, jastrychów cementowych, anhydrytowych, ksylolitowych i magnezjowych, asfaltu lanego, płyt kamiennych, okładzin drewnianych.
HYTEC E336 XTREM nadaje się przygotowania podłoży na bazie cementu przed nałożeniem zaprawy samopoziomującej oraz montażem wykładzin elastycznych, parkietów czy płytek. Wykorzystywana jest do zapobiegania wilgoci podciągającej kapilarnie w jastrychach cementowych i podłożach betonowych.
Natomiast gotowy grunt poliuretanowy może być użyty także jako warstwa sczepna do podłoży, na których są pozostałości starych klejów. Warto wiedzieć, że środek ten blokuje wilgoć kapilarną oraz wilgoć resztkową do maksymalnej wartości 4,5% metodą CM (z wyjątkiem jastrychów anhydrytowych i magnezjowych).
źródło i zdjęcia: Bostik