Szpachlowanie sufitu - jak ułatwić sobie pracę?

Szpachlowanie sufitów to często konieczność podczas remontu. Drobne pęknięcia na styku płyt żelbetowych czy dziury po kołkach mogą zniszczyć efekt całego remontu. Jak więc szybko i sprawnie zaszpachlować sufit? Czy szpachlowanie zawsze jest konieczne?

Szpachlowanie sufitu - jak ułatwić sobie pracę?
AGREKOM Pneumatyczne agregaty tynkarskie i malarskie, pistolety, bielarki
Dane kontaktowe:
+48 732 123 744
Aleja Wolności 22/4 41-219 Sosnowiec

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Czy zawsze konieczne jest szpachlowanie sufitu?

Proces szpachlowania można w niektórych przypadkach pominąć. Jednym z nich jest oczywiście bardzo dobry stan sufitu, który nie budzi zastrzeżeń użytkowników mieszkania. W takiej sytuacji etap szpachlowania może zostać w całości pominięty i sufit wystarczy zagruntować i pomalować.

Szpachlowanie możemy pominąć również w przypadku, kiedy planujemy wykonanie sufitu podwieszanego, który zakryje obecny. Jeżeli sufit jest w bardzo złym stanie technicznym i np. widoczne są na nim oznaki odchodzącego tynku, to również możemy zrezygnować z samego szpachlowania na rzecz ponownego wykonania tynków lub zdarcia odpadających elementów i wykonania sufitu podwieszanego.

Jak wybrać odpowiednią szpachlę?

Na rynku dostępne są dwa główne typy gładzi szpachlowej: w proszku i gotowa. Różnica pomiędzy nimi widoczna jest już na pierwszy rzut oka. Zazwyczaj też gładź gotowa będzie nieco droższa niż jej odpowiednik w proszku. Gładź sypka wymaga wcześniejszego rozmieszania z wodą.

Plusem takiego rozwiązania jest możliwość dostosowania gęstości gładzi do naszych potrzeb. Każdy z w/w typów gładzi szpachlowej nadaje się zarówno do natryskowego, jak i ręcznego nakładania. Dokładne informacje o preferowanej metodzie nałożenia zazwyczaj znajdują się bezpośrednio na opakowaniu produktu.

Przygotowanie powierzchni pod szpachlowanie

Etap szpachlowania jest jednym z elementów przygotowania powierzchni np. pod gładzie. Dobrze wykonane szpachlowanie ułatwia dalsze prace. Istnieją jednak etapy pracy, których nie możemy pominąć przed przystąpieniem do szpachlowania sufitu:

  1. Usuń stare tapety, naklejki, kasetony, resztki kleju, gwoździe, wkręty itp.
  2. Jeżeli na suficie znajdują się luźne powłoki malarskie, to również konieczne będzie ich zeskrobanie.
  3. Kiedy na powierzchni przygotowanej pod szpachlowanie znajdują się elementy metalowe, warto zabezpieczyć je środkiem antykorozyjnym. Dzięki temu unikniemy brązowych wykwitów, które mogą się pojawić, gdy dany element zacznie rdzewieć. 
  4. Wolną od luźnych elementów powierzchnię należy dokładnie odkurzyć i zagruntować.
  5. Po wchłonięciu i wyschnięciu gruntu możemy przystąpić do nałożenia warstwy szpachli. Na tym etapie warto wstępnie wyrównać powierzchnię. Jeżeli jest taka konieczność, szpachlę możemy nakładać w kilku cienkich warstwach. Głębokie szczeliny i miejsca łączenia płyt żelbetowych lub g-k warto dodatkowo wzmocnić specjalną siatką łączeniową. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko powstawania kolejnych pęknięć w danym miejscu. Siatka przyda się również, jeżeli planujemy szpachlować narożniki i miejsca łączenia płyt g-k ze ścianą. 
  6. Po wyschnięciu masy szpachlowej możemy przystąpić do jej szlifowania. Ten etap można wykonać przy użyciu papieru ściernego (duże nierówności wyrównasz papierem P60, a mniejsze np. P240) lub specjalnych siatek do szlifowania. Siatka w porównaniu do papieru ściernego pozwala na jej łatwe odpylenie, a więc możemy używać jej dłużej. 

Czym nakładać szpachlę na sufit?

Szpachlowanie sufitu możemy wykonać zarówno ręcznie, jak i natryskowo. Każda z tych metod będzie odpowiednia w innej sytuacji. Kiedy mamy do zaszpachlowania kilka drobnych ubytków, to metoda ręczna będzie najlepszym rozwiązaniem. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dużych powierzchni.

Agregat do gładzi. fit. AGREKOM
Agregat do gładzi ze zbiornikiem 60l. fot. AGREKOM

Kiedy chcemy szpachlować powierzchnię sufitu i ścian, a następnie wykonać na tych powierzchniach gładzie typu finish to najrozsądniejszym sposobem narzucenia masy na ścianę może okazać się natrysk. Użycie agregatu do gładzi pozwoli na łatwe i szybkie pokrycie ścian i sufitu masą gipsową.

Agregat zapewnia równe rozłożenie warstwy gładzi i dzięki temu ułatwia również dalsze prace polegające na zaciąganiu i ostatecznym równaniu masy. Przy pracy na dużych powierzchniach użycie agregatu do gładzi znacznie przyspiesza pracę i zmniejsza wysyłek fizyczny, jaki musielibyśmy włożyć nałożenie masy metodą ręczną. 

Źródło i zdjęcia: Agrekom