Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Kiedy montować panele PV na gruncie?

Widok paneli fotowoltaicznych na dachach nikogo już nie dziwi. To najczęstsze rozwiązanie, ale nie zawsze możliwe. Dość rzadko spotykamy instalacje PV przytwierdzone do gruntu, choć zdarza się, że właśnie tutaj mogą dla nas pracować najbardziej efektywnie. Kiedy montować panele PV na gruncie i na jakie konstrukcje naziemne warto się zdecydować?

Kiedy montować panele PV na gruncie?
AS Energy Panele fotowoltaiczne, konstrukcje fotowoltaiczne, inwertery
asenergy.pl
AS Energy Panele fotowoltaiczne, konstrukcje fotowoltaiczne, inwertery
Dane kontaktowe:
+48 32 440 98 62
Rymera 19, 44-270 Rybnik

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są zalety konstrukcji naziemnych do instalacji PV?
  • Jak jest osadzona konstrukcja naziemna pod panele PV?

Na montaż instalacji PV na gruncie najczęściej decydują się firmy, które dysponują wolnymi gruntami albo inwestorzy, którzy chcą zbudować farmę fotowoltaiczną. To również dobra alternatywa dla osób, które nie mają możliwości zamocowania konstrukcji na dachu.

Może to być spowodowane nieodpowiednim pokryciem dachu, jego niską nośnością, niewystarczającą powierzchnią, nieprawidłowym stopniem nachylenia lub niekorzystną ekspozycją.

Najbardziej optymalny jest montaż paneli PV na dachu skierowanym na południe i nachylonym pod kątem 30-45° - im bardziej odbiegniemy od tych zaleceń, tym mniej energii wyprodukujemy. To może sprawić, że większą opłacalność zyskamy dzięki instalacjom naziemnym.

Zalety konstrukcji naziemnych

Jeśli zatem nasz dach nie sprzyja montażowi paneli PV i dodatkowo mamy niezagospodarowany, niezacieniony teren, warto stworzyć na nim własną elektrownię słoneczną. Efektywnie wykorzystamy dostępną przestrzeń i staniemy się samowystarczalni energetycznie.

Instalacje naziemne mają wiele zalet:

  • możliwość ustawienia instalacji w odpowiednim kierunku i pod właściwym kątem, dzięki czemu staną się maksymalnie wydajne;
  • wygodny dostęp do paneli, który ułatwia ewentualne czyszczenie i konserwację;
  • dobra cyrkulacja powietrza, która zapobiega przegrzewaniu się ogniw;
  • łatwy i bezpieczny montaż.
Konstrukcja na gruncie z panelami PV
Konstrukcja na gruncie z panelami PV

Od 2019 roku stawki podatku VAT na instalacje fotowoltaiczne funkcjonalnie związane z budynkiem o powierzchni do 300 m² zostały ujednolicone i wynoszą 8%.

Wcześniej instalacje zlokalizowane poza dachem budynku mieszkalnego objęte były 23% stawką podatku VAT. To kolejny powód, dla którego warto wziąć pod uwagę montaż konstrukcji gruntowych.

Konstrukcja PV silna jak drzewo

Konstrukcja naziemna pod panele PV powinna być przemyślana i dobrze zaprojektowana, co przełoży się na wysoką wydajność i stabilność instalacji.

Te oczekiwania w najwyższym stopniu spełnią produkty firmy Tree System, które są już dostępne w Polsce za pośrednictwem marki AS Energy.

Są to rewolucyjne systemy montażu, które działają na zasadzie korzeni drzew - zakotwiczają się w ziemi, dlatego gwarantują doskonały stopień wytrzymałości. Sam montaż przebiega z kolei szybko i sprawnie.

Innowacyjna technologia, które zyskała uznanie w wielu krajach na całym świecie
Innowacyjna technologia Tree System, która zyskała uznanie w wielu krajach na całym świecie

Konstrukcje sprawdzają się nawet w ekstremalnych warunkach gruntowych (podłoże kamieniste, piaszczyste, miękka gleba) oraz na wymagającym ukształtowaniu terenu (ograniczona głębokość, strome zbocza - do nachylenia 40°-45°). Swoje zastosowanie znajdują także w przypadku wiat garażowych.

Montaż odbywa się często bez potrzeby prac fundamentowych i bez użycia ciężkiego sprzętu - tym samym konstrukcje z powodzeniem zainstalujemy w miejscach, do których transport tego typu urządzeń byłby utrudniony lub niemożliwy.

Fotowoltaiczne konstrukcje naziemne Tree System to nowość w naszej ofercie, która zapewni naszym klientom profesjonalne, wysokojakościowe i innowacyjne mocowanie paneli PV na gruncie. Do tej pory na całym świecie zbudowano ponad 400 instalacji fotowoltaicznych z wykorzystaniem konstrukcji tej firmy. Jesteśmy przekonani, że świetnie sprawdzą się również w Polsce - mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy firmy RuckZuck, właściciela marki AS Energy.

Źródło i zdjęcia: AS Energy