Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Certyfikat NC RfG - gwarancja wysokiej jakości falownika

Na niezawodność systemu PV bardzo duży wpływ ma inwerter, który pełni rolę serca instalacji. Szeroka oferta  może niestety utrudnić wybór modelu wysokiej jakości. Kupując falownik warto zwrócić uwagę, czy otrzymał specjalny certyfikat NC RfG.

Certyfikat NC RfG - gwarancja wysokiej jakości falownika
AS Energy Panele fotowoltaiczne, konstrukcje fotowoltaiczne, inwertery
asenergy.pl
AS Energy Panele fotowoltaiczne, konstrukcje fotowoltaiczne, inwertery
Dane kontaktowe:
+48 32 440 98 62
Rymera 19, 44-270 Rybnik

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie przepisy regulują użycie certyfikatu NC RfG?
  • Co warto wiedzieć wybierając inwenter?
  • Dlaczego warto wybrać inwertery Solis?

Jakie przepisy regulują użycie certyfikatu NC RfG?

W sierpniu 2021 roku weszły w życie nowe zasady certyfikacji falowników, wynikające z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. Producenci mają obowiązek potwierdzenia zgodności urządzeń z unijnym kodeksem sieci, przedstawiając operatorom certyfikat NC RfG (ang. Network Codes Requirements for Generators). Oznacza to, że inwerter, który nie spełnia określonych w przepisach wymagań, nie zostanie podłączony do sieci, a tym samym instalacja fotowoltaiczna nie będzie funkcjonować. W Polsce wdrożenie nowych regulacji nadzoruje Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE).

Do 30 kwietnia 2022 roku obowiązuje okres przejściowy, umożliwiający producentom dostosowanie się do nowych wytycznych. W tym czasie akceptowalne jest stosowanie certyfikatów na zgodność z normą PN –EN 50549-1 i/lub PN –EN 50549-2. Warunkiem koniecznym jest jednak jednoczesne zawarcie umowy z jednostką certyfikującą i przystąpienie do procedury uzyskania certyfikatu NC RfG.

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, warto już teraz korzystać z usług producentów falowników, którzy spełniają najnowsze kryteria formalne. Wykaz certyfikowanych urządzeń można sprawdzić na stronie PTPiREE – lista jest stale aktualizowana.

Co warto wiedzieć wybierając inwenter?

Poza weryfikacją posiadanych przez falownik certyfikatów, warto również zwrócić uwagę na szereg innych parametrów, które odpowiadają za niezawodne działanie urządzenia, takich jak:

  • gwarancja - warte zainteresowania są te produkty, których producenci zapewniają przynajmniej 5 lat gwarancji;
  • wydajność - obejmująca sprawność, ilość i jakość MPPT oraz bezawaryjność), przebadana np. przez instytut PVEL;
  • zakres temperatur pracy - zalecany: od -25°C do +60°C.

Dokładna analiza parametrów technicznych pozwala dobrać inwerter najlepiej odpowiadający naszym potrzebom. Jest to szczególne istotne ze względu na fakt, że zakup inwertera stanowi ok. 20% kosztów instalacji fotowoltaicznej, a solidny produkt będzie wymagać wymiany dopiero po ok. 20 latach.

Falownik szeregowy Solis 50kW
Falownik szeregowy Solis 50kW fot. AS Energy

Dlaczego warto wybrać inwertery Solis?

Jednym z producentów, który uczestniczy w procedurze certyfikacji NC RfG, jest Ginlong Technologies. Wytwarzane przez firmę falowniki Solis dostępne są w ofercie AS Energy i dzięki swojej wysokiej jakości zapewniają wieloletnie, bezproblemowe użytkowanie. Jako pierwsze przeszły testy niezawodności PVEL, a w niezależnym audycie niezawodności DNV-GL osiągnęły mniej niż 0,2% wskaźników awaryjności. Natomiast w testach walidacyjnych DNV-GL wykazały najwyższe prognozy żywotności (w kategorii inwerterów stringowych). Dodatkowo są testowane przed wysyłką w celu ograniczenia awarii podczas instalacji.

źródło i zdjęcia: AS Energy