Montaż instalacji PV - czas trwania, przygotowanie, potrzebne obliczenia

Jaka pora roku jest najlepsza na montaż paneli fotowoltaicznych? Ile trwa ich instalacja? Jak powinniśmy przygotować dach przed montażem? Jakie obliczenia będą nam do niego potrzebne? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące montażu instalacji PV. 

Montaż instalacji PV - czas trwania, przygotowanie, potrzebne obliczenia
AS Energy Panele fotowoltaiczne, konstrukcje fotowoltaiczne, inwertery
Dane kontaktowe:
+48 32 440 98 62
Rymera 19 44-270 Rybnik

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Najlepszy czas na montaż paneli fotowoltaicznych

Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, zainstalowana moc fotowoltaiki wraz z początkiem lutego 2022 roku przekroczyła 4 GW. Dynamiczny rozwój tego sektora OZE pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się inwestowanie w systemy PV.  Kiedy jest najlepszy czas na ich montaż i na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas przygotowań do instalacji?

Montaż systemu PV dla domu jednorodzinnego zajmuje z reguły jeden dzień, a dla firmy - od dwóch do trzech dni. Zależy to oczywiście od wielkości mocy instalacji i stopnia jej skomplikowania. Choć proces ten nie trwa długo, bardzo ważne jest, by został przeprowadzony przy dogodnych warunkach atmosferycznych i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Montaż instalacji PV powinien odbywać się przy sprzyjającej pogodzie. Przeciwskazaniem do mocowania paneli i konstrukcji są opady deszczu i śniegu oraz ujemne temperatury.

Z tego względu najbardziej optymalnymi porami roku na montaż są wiosna, lato i jesień. Zakładanie systemu PV jest jednak możliwe również zimą, jeśli przebiega ona łagodnie i są spełnione powyższe warunki.

Możemy wtedy liczyć na szybszą realizację usługi (w firmach instalacyjnych są mniejsze kolejki) i zimowe promocje na fotowoltaikę, które oferuje wiele firm.

Najlepszy czas na montaż paneli fotowoltaicznych
Montaż instalacji PV powinien odbywać się przy sprzyjającej pogodzie - przeciwskazaniem do mocowania paneli i konstrukcji są opady deszczu i śniegu oraz ujemne temperatury, ale instalacja systemu jest możliwa też zimą

Przebieg bezpiecznego montażu instalacji fotowoltaicznej

Bez względu na porę roku, w trakcie której zamontujemy instalację PV, musimy pamiętać o zasadach BHP. Instalator systemów fotowoltaicznych wykonuje zawód o podwyższonym stopniu ryzyka.

Wynika to z jego stałej styczności z urządzeniami elektrycznymi będącymi pod napięciem, z zagrożeń powodowanych przez wykonywanie pracy na wysokości oraz z przemieszczania wokół niego ładunków o różnych gabarytach i różnej masie.

Dlatego Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki opracowało Instrukcję bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczestników szkoleń na instalatorów.

Przebieg bezpiecznego montażu instalacji fotowoltaicznej
Instalator systemów PV powinien wyposażyć się w indywidualne środki ochrony - w sprzęt zabezpieczający z szelkami i linką asekuracyjną z amortyzatorem, w drabinę, rusztowanie lub w podnośnik

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 metr nad poziomem podłogi lub ziemi.

Na powierzchniach wzniesionych na wysokość powyżej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi powinny być zainstalowane balustrady o wysokości co najmniej 1,1 m chroniące pracowników przed upadkiem.

Jeżeli zastosowanie balustrad jest niemożliwe ze względu na rodzaj i warunki wykonywania prac, należy stosować inne skuteczne środki ochrony pracowników przed upadkiem.

Instalator systemów PV powinien być wyposażony w indywidualne środki ochrony w postaci osobistego sprzętu zabezpieczającego z szelkami i linką asekuracyjną z amortyzatorem. Powinien przyjechać z drabiną lub rusztowaniem, ewentualnie z podnośnikiem.

Montaż paneli PV wymaga odpowiedniego przygotowania
Przed montażem modułów konieczne jest sprawdzenie stanu dachu oraz jego dopuszczalnego obciążenia; trzeba też obliczyć powierzchnię montażową, określić wymiary infrastruktury zacieniającej i jej lokalizację, a także dopasować konstrukcję wsporczą pod moduły do pokrycia dachu

Odpowiednie przygotowanie do montażu instalacji PV

Przed montażem modułów konieczne jest sprawdzenie stanu dachu oraz jego dopuszczalnego obciążenia. Obliczmy też powierzchnię montażową na dachu. Można przyjąć, że instalacja o mocy 3 kWp będzie powodowała obciążenie całkowite ponad 240 kg.

Jeśli stwierdzimy, że dane pokrycie lub więźba dachowa jest w złym stanie, należy ją naprawić przed zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej.

Trzeba także określić wymiary infrastruktury zacieniającej i jej lokalizację (np. kominy, anteny, drzewa, budynki sąsiadów). Zwróćmy też uwagę na pokrycie dachu (blachodachówka, papa, dachówka ceramiczna czy cementowa). Ma to znaczenie przy doborze rodzaju konstrukcji wsporczej pod moduły.

Czas montażu zależy od wielkości samej instalacji PV, powierzchni i kąta pochylenia dachu oraz rodzaju pokrycia dachowego. Montaż paneli, okablowania i inwertera może zająć od jednego do kilku dni.

Instalacja fotowoltaiczna jest w zasadzie bezobsługowa, ale trzeba pamiętać o regularnych przeglądach, żeby nie stracić gwarancji. Należy ją też czyścić, ponieważ pył, kurz i ślady ptasich odchodów mogą obniżyć sprawność instalacji. Lepiej nie robić tego samemu, ponieważ możemy porysować panele i obniżyć wydajność ich pracy.

Ocenę stanu dachu, szczegółowe zaplanowanie mocy czy wreszcie sam montaż i późniejsze serwisowanie, należy powierzyć sprawdzonej firmie, która w profesjonalny sposób przeprowadzi całą inwestycję. Niewidoczne gołym okiem błędy mogą zaważyć na bezpieczeństwie i wydajności całego systemu. A przecież chcemy cieszyć się niskimi rachunkami za prąd przez kilkadziesiąt lat - mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy firmy RuckZuck, właściciela marki AS Energy.

Źródło i zdjęcia: AS Energy