Montaż instalacji PV na dachach płaskich

Skośny dach skierowany na południe to marzenie wszystkich osób zainteresowanych inwestycją w system fotowoltaiczny. Niestety tak idealna sytuacja nie zawsze się zdarza. Czy to znaczy, że musimy wtedy zrezygnować z tej formy produkowania energii? Nie, dzięki zastosowaniu specjalnych konstrukcji, panele możemy zamontować także na płaskim dachu.

Montaż instalacji PV na dachach płaskich
AS Energy Panele fotowoltaiczne, konstrukcje fotowoltaiczne, inwertery
Dane kontaktowe:
+48 32 440 98 62
Rymera 19 44-270 Rybnik

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Po wyborze paneli PV i inwertera, musimy dobrać odpowiednią konstrukcję, która wpłynie na poziom stabilności i wytrzymałości systemu na warunki atmosferyczne. Panele fotowoltaiczne powinny być montowane pod minimalnym kątem 10 stopni. W przeciwnym wypadku będzie zmniejszona efektywność energetyczna takiego rozwiązania. Niemożliwe byłoby też samooczyszczenie się modułów z zalegającego na nich śniegu, pyłu czy innych zanieczyszczeń.

Dlatego w przypadku płaskiego dachu należy zastosować konstrukcję, która zwiększy kąt nachylenia. Bogaty ofertę rozwiązań dla wszystkich rodzajów poszyć dachowych oferuje firma K2 – produkty te dostępne są w ofercie AS Energy. Warto zadbać, aby montaż wykonywały wyspecjalizowane firmy, które skorzystają ze sprawdzonych systemów. Konstrukcja musi być bowiem dostosowana do dopuszczalnych obciążeń dachu, a także odporna na silny wiatr. Jeśli chcemy, żeby instalacja służyła nam tak długo jak panele, czyli nawet 40 lat, warto kupować produkty z wieloletnią gwarancją.

Systemy montażowe fotowoltaiczne K2 dla dachów płaskich

Systemy firmy K2 urzeczywistniają całą wiedzę zdobytą na przestrzeni ostatnich lat. Proponują wiele optymalizacji i ulepszeń - na przykład pod względem balastu, dzięki lepszemu współczynnikowi tarcia elastycznej podkładki nośnej. Konstrukcje przeszły również testy w tunelu aerodynamicznym.

D-Dome 10° jest efektywnym rozwiązaniem, kiedy dach ma ekspozycję w kierunku wschód-zachód. Optymalnie wykorzystuje powierzchnię i możliwy uzysk energii – można zainstalować więcej modułów na dachu, ponieważ nie muszą być zachowane rozstawy między rzędami eliminujące zacienienie.

S-Dome 10° również przeznaczony jest do wymagających dachów z niewielką możliwością balastowania, które z kolei mają ekspozycję w kierunku południowym. System krótkich szyn zapewnia  optymalizacje kosztów magazynowania i transportu. S-Dome Small 10° może być montowany na blasze trapezowej o pochyleniu dachu do 15°. Cechuje się bezpiecznym i stabilnym zamocowaniem. Jest doskonałym połączeniem uniwersalnego elementu MultiRail i zoptymalizowanych pod względem obciążenia nachyleń paneli słonecznych.

S-Rock 15° gwarantuje maksymalny uzysk energii na każdy moduł przy ekspozycji w kierunku południowym. To element konstrukcyjny ze zintegrowanym przyjmowaniem balastu. Nie wymaga dodatkowego montażu wstępnego. Triangle/MultiAngle 10–45° zapewnia indywidualnie regulowane kąty nachylenia paneli słonecznych i uniwersalny kierunek przebiegu modułów. W tym przypadku możliwa jest duża elastyczność i zastosowanie indywidualnych rozwiązań.

Oferta firmy K2 może mieć zastosowanie nie tylko na dachach. Jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, warto wziąć pod uwagę montaż na wiacie, wolnostojącym garażu czy elewacji budynku. Do projektowania i wyliczenia balastu dla konstrukcji S- i D-Dome oraz S-Rock możemy wykorzystać oprogramowanie K2 Base ON, które znacznie skraca czas poświęcony na przygotowanie projektów opartych o wyżej wymienione rozwiązania.

źródło i zdjęcie: AS Energy