Jakie możliwości rozwijają farmy fotowoltaiczne?
Budowa farmy fotowoltaicznej wymaga dużego nakładu środków finansowych, ale ze względu na kuszące możliwości generowania zysków, również w postaci odsprzedaży energii, rośnie jej popularność wśród inwestorów.
Jest to też doskonałe rozwiązanie dla właścicieli gruntów, którzy mogą wydzierżawić na ten cel ziemię i cieszyć się dodatkowym źródłem dochodu. Jakie tereny są odpowiednie pod montaż elektrowni PV?
Jak wynika z raportu Rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych Polska '20, przygotowanego przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, w 2020 roku przyłączono 399 MW instalacji powyżej 50 kW, a w roku 2018 - 43 MW.
Można zauważyć tendencję wzrostową, choć znaczną przewagę mają mikroinstalacje, których moce w 2020 roku wyniosły ponad 5-krotnie więcej (2151 MW).
Obecnie największa elektrownia słoneczna w Polsce powstaje w Zwartowie (województwo pomorskie). Zajmie teren o powierzchni około 300 ha, a jej moc wyniesie 203 MW (docelowo ma zostać zwiększona do 390 MW).
Jakie wymogi musi spełnić działka pod farmę fotowoltaiczną?
Budowa farmy fotowoltaicznej jest przedsięwzięciem, którego efektywność zależy w znacznej mierze od wyboru działki. Ważne, by teren pod elektrownię słoneczną był płaski lub skierowany na południe, a także niezacieniony, pozbawiony drzew i budynków.
Cienia nie mogą rzucać też same konstrukcje, dlatego istotne jest ich ustawienie w odpowiednich odstępach. Powietrze w tym miejscu powinno być natomiast wolne od smogu i innych zanieczyszczeń, które ograniczają działanie paneli PV. Z tego względu korzystną lokalizacją są tereny rolne.
Przyjmuje się, że instalacja o mocy 1 MW dla wydajnego działania potrzebuje terenu o powierzchni 2 ha. Przeznaczeniem farmy solarnej są nieużytki rolne lub gleba o IV bądź niższej klasie.
Budowa instalacji na ziemiach rolnych klas I-III (które nie znajdują się w granicach administracyjnych miast), wymaga uzyskania zgody ministra ds. rozwoju wsi. W praktyce otrzymanie pozytywnej odpowiedzi jest bardzo trudne i czasochłonne.
O ile mikroinstalacje można zrealizować bez pozwolenia na budowę, o tyle jest już ono wymagane dla instalacji o mocy powyżej 50 kW. Farma fotowoltaiczna może powstać na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy.
Wydajna instalacja od AS Energy
Szacuje się, że inwestycja w farmę fotowoltaiczną, przy uzyskaniu dofinansowania na jej budowę, może zwrócić się w 10-11 lat. By tak się stało, a system przynosił zadowalające efekty, konieczny jest wybór solidnych produktów.
Wysoka jakość powinna cechować nie tylko panele PV czy inwerter, ale również konstrukcje. To one odpowiadają za stabilność instalacji i jej odporność na warunki atmosferyczne. Doskonały stopień wytrzymałości gwarantują systemy montażowe od Tree System.
Są to konstrukcje mocowane w podłożu, które działają na zasadzie korzeni drzew, mocno zakotwiczają się w ziemi. To innowacyjne rozwiązanie sprawdza się przy różnych typach gruntów (w tym kamienistych i piaszczystych) oraz na wymagającym ukształtowaniu terenu.
Sam montaż odbywa się bez specjalistycznego sprzętu (wystarczy młot elektropneumatyczny). Produkty Tree System dostępne są w ofercie AS Energy.
Źródło i zdjęcia: AS Energy