PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ogniwa fotowoltaiczne

Fotowoltaika i pompa ciepła - dobrana para dla eko domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2022-03-09

W poszukiwaniu oszczędności dla domu, coraz więcej osób wybiera czerpanie energii z odnawialnych źródeł. Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi rozwiązaniami są panele PV oraz pompy ciepła. Zamiast zastanawiać się, które wybrać, warto połączyć je ze sobą, uzyskując maksymalną efektywność.

Urządzenia OZE oferują nie tylko tanią eksploatację, dzięki nim możemy również zyskać niezależność energetyczną i pozytywnie wpłynąć na stan środowiska naturalnego.

Dodając do tego szansę obniżenia kosztu zakupu poprzez skorzystanie z programów wsparcia (takich jak "Czyste Powietrze" i "Mój Dom"), jest to naprawdę opłacalna inwestycja, przynosząca użytkownikom wymierne korzyści. Panele PV i pompy ciepła stosowane są  zarówno w domach jednorodzinnych, przedsiębiorstwach, jak i obiektach użyteczności publicznej.

Wydajna współpraca paneli PV z pompami ciepła

Działanie pomp ciepła polega na pobieraniu energii cieplnej z otoczenia (gruntu, wody lub powietrza) i za pomocą przemian termodynamicznych wykorzystywaniu jej do ogrzewania lub chłodzenia budynku oraz do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W taki sposób ze źródeł odnawialnych mogą czerpać aż 80% energii.

Nie emitują szkodliwych substancji, są bezpieczne dla użytkowników, a także bezobsługowe. Ich przewaga nad kotłami grzewczymi objawia się przede wszystkim w braku zależności od cen gazu czy oleju.

Do pracy urządzenia (w około 20%) potrzebna jest jednak energia elektryczna. Jeżeli chcemy stać się całkowicie samowystarczalni i nie przejmować się rosnącymi cenami prądu, warto wspomóc działanie pompy panelami fotowoltaicznymi, zamontowanymi np. na dachu. Dostarczą one darmową energię ze słońca, którą zasilimy pompę.

Nie zapominajmy, że taki system może działać przez cały rok - nawet zimą, kiedy panele PV nie wytwarzają tak dużo prądu, jak podczas słonecznych dni. Wtedy wystarczy odebrać nadmiar energii wyprodukowanej latem, którą wcześniej oddaliśmy do sieci (w ten sposób możemy odzyskać nawet 80% energii).

Sprawdzone urządzenia od sprawdzonych producentów

Wydajność oraz sprawność działania paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła zależy od ich jakości wykonania. Chcąc mieć pewność, że posłużą przez długie lata, a zainwestowane środki szybko się zwrócą, warto zainteresować się produktami renomowanych dostawców, takich jak Jinko Solar czy Kaisai. Znajdziemy je w ofercie marki AS Energy.

AS ENERGY - dystrybutor urządzeń dla fotowoltaiki - zobacz ofertę

Panele PV firmy Jinko Solar (która została uznana przez Bloomberg New Energy Finance najbardziej opłacalnym wytwórcą produktów w branży) charakteryzują się doskonałą sprawnością (w standardowych warunkach testowych na energię elektryczną zostaje przekształcone ponad 19% energii słonecznej), odpornością na warunki pogodowe, a także wysoką efektywnością przy niskim nasłonecznieniu.

Kaisai to z kolei marka własna grupy Klima-Therm, dostarczająca nowoczesne pompy ciepła typu woda-powietrze. Są one wyjątkowo energooszczędne dzięki zastosowaniu sprężarki inwerterowej - współczynnik wydajności cieplnej COP wynosi nawet 5,20. Posiadają kompaktową budowę, odporną na uszkodzenia i korozję. Co istotne, pompa dostosowuje moc grzewczą do zapotrzebowania konkretnej instalacji.

źródło i zdjęcie: AS Energy

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum