PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ogniwa fotowoltaiczne

Ceny paneli PV. Z czego wynikają różnice?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2022-01-20

Wraz z rosnącą popularnością fotowoltaiki przybywa firm sprzedających panele, falowniki i konstrukcje montażowe. Dlatego trudniej wybrać ofertę, ponieważ produktów jest mnóstwo, a ceny mocno zróżnicowane. Możemy znaleźć panel zarówno za 200 zł, jak i za 1 000 zł. Co decyduje o tak dużych różnicach? Czynników jest kilka.

Moc nominalna

W ofercie AS Energy znajdziemy panele PV firmy JinkoSolar, która jest jednym z największych producentów modułów słonecznych na świecie. Dostępne  panele fotowoltaiczne mają różną moc: od 315 do 525 Wp.

Co to znaczy? Nominalna moc modułu podawana przez producenta jest mocą zmierzoną w tzw. warunkach STC (Standard Test Conditions), czyli w temperaturze 25 st. C. oraz nasłonecznieniu 1000 W/m2.

W przypadku mocy paneli zależność jest prosta - im większa moc, tym mniej paneli potrzebujemy dla osiągnięcia oczekiwanej mocy instalacji. Czyli dla instalacji 10 kW będziemy potrzebować 32 paneli 315 Wp i tylko 19 o mocy 525. Stąd różnice w cenie – panel o większej mocy jest droższy od tego, który ma mniejszą moc.

Panele mono- i polikrystaliczne

Jinko Solar oferuje panele monokrystaliczne. Ale dostępne są też panele polikrystaliczne. Te pierwsze są wydajniejsze i atrakcyjniejsze wizualnie, co dla wielu osób ma znaczenie. Polikrystaliczne są niebieskie, a monokrystaliczne mają jednolitą, ciemną kolorystykę.

Ale to nie atrakcyjny wygląd decyduje o tym, że moduły monokrystaliczne są droższe, tylko zastosowana technologia produkcji. Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne powstały z monokryształów krzemu.

Są o wiele bardziej wydajne niż panele polikrystaliczne, dlatego idealnie sprawdzają się w przypadku inwestycji o ograniczonej powierzchni. Z kolei ogniwa polikrystaliczne są tańsze w produkcji, co również wpływa na ich niższą cenę.

Sprawność paneli PV

Producent zawsze informuje o sprawności paneli PV. Wynosi ona średnio 16-18%. Moduły monokrystaliczne osiągają lepszy wynik – najlepsze mają 20%, a nawet przekraczają 22%.

Biorąc pod uwagę, że instalację PV użytkujemy przez 20-30 lat, te kilka procent różnicy zyskuje na znaczeniu. Z tego powodu panele gwarantujące lepszą efektywność są droższe od tych z niższą wydajnością.

Marka producenta ma znaczenie

Jak w przypadku większości produktów, marka ma wpływ na cenę. W fotowoltaice też są marki premium i budżetowe. Decyduje o tym kilka czynników:

  • Wielkość sprzedaży. Firmy renomowane, z zapleczem  naukowym i dużą siecią sprzedaży oferują produkty sprawdzone przez miliony inwestorów;
  • Długość gwarancji. Dobre firmy udzielają długiej gwarancji, co przy tak długofalowej inwestycji jest rzeczą bardzo ważną. Usterki, za które trzeba płacić z własnej kieszeni poważnie obniżą opłacalność inwestycji. Dla przykładu: JinkoSolar oferują panele z 12-letnią gwarancją na produkt oraz 25-letnią gwarancją liniową na moc wyjściową;
  • Stabilność finansowa producenta. Jeśli firma zniknie z rynku z kilka lat, gwarancja będzie tylko zapisem na kartce papieru. Trudno też będzie kupić jakiekolwiek podzespoły w przypadku awarii;
  • Jakość i parametry techniczne. Znani producenci ujawniają dane o wydajności, skuteczności, wytrzymałości. Te czynniki mogą zostać potwierdzone w testach niezawodności PVEL.

Warto czytać małe literki

Niektóre firmy stosują nie do końca przejrzyste praktyki handlowe. Zazwyczaj ceny podaje się razem z kosztami montażu, ze względu na niższy podatek VAT. Niektóre firmy ukrywają to jednak w ogłoszeniach. Wtedy okazuje się, że musimy doliczyć kilka tysięcy do „okazyjnej” ceny.

Pojawiają się także oferty, w których odliczone jest już 5 tys. zł z tytułu dotacji z programu "Mój Prąd". Ukryte jest to np. w sformułowaniach, że firma kompleksowo prowadzi montaż, włącznie ze wszystkimi zgodami i dotacjami. 

W takim wypadku w ofercie może widnieć kwota 30 tys. zł za instalację, ponieważ sprzedawca odliczył sobie 5 tys. zł dotacji. Czytanie małych liter okazuje się zatem niezbędne.

źródło i zdjecie: AS Energy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum